Eğitim için ülke ülke gezdiler

İzmir'in Konak ilçesindeki Yapıcıoğlu İlkokulu'nun idareci ve öğretmenleri, ERASMUS projesi kapsamında Finlandiya'da 'Özel eğitim' konulu kurs ve işbaşı gözleme; İspanya'da 'Erken okul terkini azaltmak için eğitsel bağlamda rehberlik faliyetleri', Avusturya'da da 'Okul geleceğimdir' (Erken okul terkini azaltma) eğitim çalışmalarına katıldı.

25 Aralık 2016 - 10:26

Finlandiya, İspanya, Avusturya'daki ERASMUS projelerine Okul Müdürü Muzaffer Kutlu ile birlikte Müdür Yardımcısı Osman Göçmen, okulda görevli öğretmenler Nuray Ulu, Gönül Kara, Ela Genç, Devrim Deniz, Ayşegül Kaçar, Serkan Çoşkun, Sibel Karapolat, Hacer Bozyel ve Nüket Öztükel katıldı

Okul Müdürü Muzaffer Kutlu, bu üç ülkedeki eğitim sistemlerini incelemekteki amaçlarının, okullarındaki devamsızlık sorununu, erken okul terkini, şiddet eğilimini engellemek, öğretmen motivasyonu ve başarısının arttırılması, topluma uyan bireylerin yetiştirilmesi olduğunu belirtti. Kutlu, "Okulumuzun bulunduğu bölge itibariyle çeşitli kültürel, ekonomik, psikososyal nedenlere bağlı olarak okuldan uzaklaşmalar yaşanıyor.

Bu projede yer alma amacımız, okul terkinin erken yaşlarda gerçekleşmesinin nedenleri ve olası çözüm yöntemlerinin neler olduğu konusunda, farklı kültürlerle bilgi alışverişinde bulunmaktır. Bu proje ile erken okul terkinin diğer sistemlerdeki tanımı, neler yaşandığı öğrenmeyi amaçlıyoruz.

Çeşitli nedenlerle, gönüllü veya gönülsüz sistem dışına itilen çocukların tekrar sisteme kazandırılması konusunda yapılan çalışmaları gördük. Kurallar ve uygulamalar çerçevesinde mevcut sistem içerisindeki uzmanlarla fikir alışverişinde bulunduk, bilgi edinme ve gözlem yapma olanağına kavuştuk" dedi.KAYNAK ÖĞRETMENLERHABER
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü