Eğitim Gücü Sendikası Denizli Şubesi olarak öğretmen ve eğitim çalışanlarının Milli Eğitim Müdürlüklerince verilen Başarı Belgesi ve Ödüle yönelik düşünceleri konusunda anket düzenledi.

Sendikanın Denizli İl Başkanı Osman DAĞLI; yaptıkları çalışma konusunda şöyle dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı Belgesi, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesi Yönetmeliğine göre her yıl veya muhtelif zamanlarda eğitim çalışanları belge veya maaş ile ödüllendirilir. Ancak bu durum özellikle son zamanlarda amacından saptırılmıştır. Camiamızda bu haksızlık rahatsızlık uyandırmakta ve çalışma motivasyonlarını olumsuz etkilememektedir. Bu ödüller özellikle idarecilere verilmeye gayret edilmesi veya sendikalara göre verilmesi gibi şaibeler karşımıza çıkmaya başlamıştır. Eğitim Gücü Sendikası olarak Genel Merkez ve İl Temsilciliklerimizle bu konunun takipçisi olduğumuz gibi gerekli girişimlerde de bulunuyoruz. 

Denizli İl Temsilciği olarak da bu ödüllendirme uygulamasının camiamızdaki yansımasını görmek için bir anket düzenledik. Farklı branşlarda, farklı kademelerde çalışan, farklı sendikalar üyesi 300 öğretmen ve eğitim çalışananına birebir ulaşarak uyguladığımız anketin sonuçları şöyle; 

1. Başarı Belgesi veya ödül almak sizi işinize karşı motive eder mi? Sorusuna %75,8 EVET cevabı verirken %24.2 HAYIRcevabı vermiştir. 

2. Başarı Belgesi veya ödül verilecek isimler sizce nasıl belirleniyor? Sorusuna verilen cevaplar şöyle;

a)Okuldaki çalışmalarına göre: %15,3

b)Okul müdürüne yakınlık durumuna göre:% 68,3

c)Üst makamlarda tanınmasına göre:%67,5

d)Sendikasına göre:%66,3

e)Yönergede birtilen şartları taşımasına göre:%7,7

3. Başarı Belgesi veya ödül alan kişilerin belirlenmesi sizce adil olarak yapılmakta mıdır? Sorusuna %97 HAYIR, %3 EVETcevabı verilmiştir. 

     4. Başarı Belgesi veya Ödül verilecek kişiler belirlenirken sizce hangi kriterler öne çıkmalıdır?

            a) Görevini gerektirdiği gibi yerine getirmesi:%87,6

            b) Proje, etkinlik vb çalışmalarda yer alması:%66,1

            c) Sosyal sorumluluk çalışmaları yapması: %58,7

   5. Önümüzdeki Başarı belgesi veya ödül verilecek kişilerin belirlenmesinde adaletli davranılacağı konusunda ümitli misiniz? Sorusuna ise %90,9 HAYIR, %9,1 EVET cevabı verilmiştir. 

Bu anket sonuçları bize ciddi şeyler söylemektedir. 

İlk sorumuzda eğitim çalışanlarının %75’i belge veya ödül almanın kendilerini motive edeceğini söylüyor. 

İkinci sorumuzda Camiamızın ortalama %65’i  ödüllendirilecekkişiler belirlenirken mevzuata uygun kriterler değil de sendikasına göre, okul müdürü veya üst makamlarda tanınmasının etkisinin olduğu kanaatinde olduğunu görüyoruz. 

Üçüncü sorumuzda eğitim çalışanlarımızın hemen hepsi Başarı Belgesi ve Ödül verilecek kişilerin belirlenmesinde adil davranılmadığını düşünüyor. 

Dördüncü sorumuzda ödül verilecek kişiler belirlenirken görevini gerektirdiği gibi yerine getirmesinin, görevi dışında ekstra çalışmalarda bulunmasına göre hareket edilmesi gerektiğini söylüyor. 

En acı tablo da son sorumuz olan “Önümüzdeki Başarı belgesi veya ödül verilecek kişilerin belirlenmesinde adaletli davranılacağı konusunda ümitli misiniz?” de karşımıza çıkmaktadır. Bu konudaeğitim çalışanları gelecekten bile ümitsizler. Oran %90,9 HAYIR, %9,1 EVET

Nisan ayı Tebliğler Dergisinde yayınlanan ödül alan personelin listesine baktığımızda da resmi kayıtlar bile bizi doğrulamaktadır. Ödüllerin yarısı idarecilere yarısı öğretmenlere verilmiştir. 

Okullarımıza baktığımızda; belgeler ve ödüller idarecilere geliyor, orada da sendika ayrımına gidiliyor. 

Tabi araya birkaç tane muhalif sendika üyeleri serpiştirilmiş onları da biliyoruz ancak orada okul müdürüne yakınlığı veya üst makamlarda tanınması söz konusu oluyor.

Bakın son sorumuza tekrar dönüyorum. Buradaki acı tablo sadece belge konusundaki ümitsizlik değildir. 

Daha da acı bir durum söz konusudur ki; belgeleri düzenleyen kişiler aracılığı ile Devletimize güvenin zedelendiğinin de tablosudur. 

Yatay geçişle başka üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler için duyuru ve şartlar açıklandı Yatay geçişle başka üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler için duyuru ve şartlar açıklandı

Buradan idari ve mülki amirlerimize tüm eğitim çalışanlarımızın adına sesleniyoruz. Lütfen adil olun.