Eğitim-Bir-Sen Yönetiminden Bakan Ziya Selçuk'a Ziyaret

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum birlikte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u makamında ziyaret ettiler.

Eğitim-Bir-Sen Yönetiminden Bakan Ziya Selçuk'a Ziyaret
30 Mayıs 2019 - 14:52

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u ziyaret ederek yeni ortaöğretim tasarımı hakkında hazırladıkları ön değerleme başlıklı raporu sundular. Yalçın, eğitimde yaşanan sorunların bir an önce çözülmesi ve verilen sözlerin daha fazla zaman geçmeden yerine getirilmesi gerektiğini Bakan Selçuk'a aktardı ve ayrıca yeni ortaöğretim tasarımına ilişkin değerlendirmeler yanında eğitim çalışanlarının sorunlarını içeren raporu Bakan Selçuk'a takdim etti.

Yeni ortaöğretim sistemi ile ilgili en önemli temel belirsizliğin; söz konusu modelin hangi okul türlerinde uygulanacağına ilişkin bir açıklama yapılmamış olması olduğunu belirten Ali Yalçın, yeni sistem ile birlikte imam hatip, meslek ile fen ve sosyal bilimler liseleri gibi lise türlerinin de ortadan kalkacağı hususunda bir kaygı ve belirsizlik hâkim olduğunu vurguladı.

Tematik olarak sunulan ve ayrıntıları yeterince belli olmayan modelin eğitimin bileşenleri ve sistemin diğer yönleri açısından çeşitli riskler barındırmasının temel gerekçesinin politika geliştirme sürecinde kesinlikle olması gereken önemli adımların dikkate alınmaması olduğunu belirten Yalçın, bu açıdan kamuoyu ile paylaşılacak belgenin mutlak uygulanma niyeti ifade edilmeksizin kapsamlı bir değişikliğin gerekçesi, amacı, fırsat ve tehditler yönüyle de etki analizlerini içerecek bir şekilde oluşturulmasının önemli bir başlangıç olacağını dile getirdi.

Ziya Selçuk Her Türlü Katkıya Açık Olduklarını Söyledi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, bu tür çalışmalara önem verdiğini ve eğitim sisteminin daha başarılı olması yönünde atılacak adımlara verilecek her türlü katkıya açık olduklarını belirterek, Eğitim-Bir-Sen tarafından sunulan raporu değerlendireceklerini ifade etti.

Kaynak: Eğitim-Bir-Sen

Bu haber 668 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort