Ege’de depremler ne kadar sürecek?

Ege’de depremler ne kadar sürecek?

08 Ağustos 2017 - 18:29

Ege’de özellikle Muğla’nın Bodrum ilçesinde depremler devam ediyor. Uzmanlar artçıların süreceğini ancak herhangi bir tehlike olmadığını dile getirdi.

Bodrum’da 21 Temmuz’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından, bölgede çok sayıda deprem kaydedildi. Son olarak, bugün AFAD’da yer alan verilere göre, Muğla Bodrum’da saat 10:42’de 4,9 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

Habertürk’ten Ozan Alaca’ya konuşan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Dünkü, 4’lük deprem fırtınasından sonra bunun daha büyük bir depremin doğum sancısı olduğunu belirtmiştim. Beklediğim depremin de 5.5’e kadar varabileceğini belirtmiştim, 5.3 olarak gerçekleşti ve 10 kilometre de derinlikte. Düşüntü türünde bir kırıkla oluştu bu deprem. Oradaki depremin (21 Temmuz depremi) gerçek büyüklüğünün 6.7 olduğunun da bir bakıma kanıtıydı bu.  6.6’da ısrar ettiler. Büyük bir depremdi, 22-27 saniye arasında sürmüştü o deprem ve düşüntü türünde oluştu, aynı zamanda da süprüntü oluştu, yani tsunami dalgası oluşturdu. Tsunami yüksekliği de yanlış verildi. Orada 1.-1.5 metrelik bir dalga yüksekliği vardı.” dedi.

Ercan, depremlerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“ARTÇILAR SÜRECEKTİR AMA HİÇBİR TEHLİKE YOK”

Gerek yerli gezginler, gerek yabancı gezginlerin Bodrum’dan ayrılması için bir neden yok. “Denize girilebilir mi?” diye soru geliyor bana. Girsinler denize. Bir süprüntü dalgası gelir mi denizden? Hayır gelmez. Evleri yıkılır mı? Hayır, yıkılmaz. 6.7’de yıkılmayan yapılar, 5.5’te de yıkılmaz. Yaşam devam etsin, kaçmaya gerek yok. Evet, deprem ürpertir insanı ama ben daha büyük bir deprem beklentisi içinde değilim. Artçı depremler sürecektir ancak hiçbir tehlike yok, ben de bu hafta Bodrum’a gidiyorum, daha sonra da Fethiye’ye gidiyorum.

“GERGİNLİK BOŞALMASI BİTMEDİ”

Bu deprem ve gerginlik boşalması bana göre bitmedi. Sürecek daha. Halen sancılar da sürecek. 5.5 büyüklüğüne kadar varabilecek artçı depremler olur bu bölgede. Süre olaraksa 1-2 ay daha sürecek gibi geliyor bana. Bunu hemen söylemek mümkün değil ama günü gününe izliyoruz bunu. Benim dünkü öngörümün doğru çıkmasının nedeni de bundan kaynaklıydı.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • we
  2 ay önce
  abi lanet olsun ya hala devam ediyor sinirim bozuldu
 • gerginlik!
  4 ay önce
  Gerginliğin nedeni aklınız almasada ; meb in okullara devam mecburiyti-baskısı ve insanlığını yitirmiş meb kadrolarının bir mazlum veya ailesi üzerinde yarattığı-sebep olduğu-çanak tutuğu kaygı-endişe-üzüntü ve çaresizliktir. O ki: debrem-afet-felaketlerin -gerginliğin nedenidir.Baskı yapan-zulmeden ve destekçileri -buna imkan veren ve çanak tutanlar da , rabb in sadece kendisinin bildiği ordularının hışmına uğrarlar. Eğitim insanın kimseye mecbur-mahkum olmayacağı özgür bir yapı ve yerde olur.Gerisi beyin yıkama ve insanı kullanmaya-yöneltmeye yönelik zalimane uygulamalardır. Rabb buna razı olurmu alçak herifler.Bunu Allah adına yapmanız akibetinizi dahada ibretlik yapar.kurtuluşunuz yok..kaldırın eğitim baskı ve mecburiyetini..
 • doğrusu
  4 ay önce
  Gök kuşandı hazırlıklarını yaptı,yer hazır kıta beklemekte; yerin ve göğün orduları şöyle bir gösterdi dişini: Dediki; baskı ve zulmü bırak insana, okul denen yerlere -ibadethanelere,hiçbiyere insanı evladını zorlama.bu rabb in ikazıydı. hak-hukuk-evrensael eğitim -Allah nida ve sözleriyle gelip , tersini yapanlara-bunlara destek olanlara-bunlara kayıtsız kalan erk imkan sahiplerine ve seyredenlere rabb in gözdağı olanlar.Kayıtsılık ve oyalamaca devam ettiğine göre; hükmü bilmek için alim olmaya gerek yok: biyerlerin-biyerlerin ibreti alem için derdest olacağı aşikar. Gerisi akılara-bilime ve insan kafayı yemesin diye mantığına, uygun gerçeklikler ve varoluşlar. İşin perde arkası-mutfağı zulmün mutfağı MEB..rabb yeter dedi-diyor ve izliyor. Ulan siz kimsinizde rabb in tasarrufuna verdiği aile ve çocuğunu özendirme- hile-baskı-mecbur bırakma-muhtaç etme- zorbalık ve zulmüyle ,okula gitme ve devamsızlık etmeme baskısı yaparsınız sümüklü herifler.İmkan-olanak-bilgi gani iken neden?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'4 özel öğrenciye 1 öğretmen düşüyor'
'4 özel öğrenciye 1 öğretmen düşüyor'
Mesleklere MYK ayarı
Mesleklere MYK ayarı