DYK Kurslarında Blok Ders Yapılır MI?

Yönetmeliklerde yapılan son değişikliklerle birlikte hafta içi ve hafta sonu yapılan kurslarda blok ders yapılıp yapılmayacağı konusunda bilinmesi gerekenler …

DYK Kurslarında Blok Ders Yapılır MI?
07 Ekim 2019 - 17:30

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi de yürürlüğe giren Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-kılavuzunda ders saatlerinin belirlenebilmesi için herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu tip durumlarda Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine bakmak gerekmektedir.

Ortaokullarda 2019- 2020 eğitim- öğretim yılında normal derslerde olduğu gibi hafta içi ve hafta sonu yapılacak olan DYK kurs derslerinde blok ders yapılamayacaktır. 10 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik sonrası blok derslerin yapılmasında imkan sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğindeki 6. Madde 2. Fıkra (ç) bendi yürürlükten kaldırıldığı için blok derslerin yapılma durumu ortadan kaldırıldı.

Liselerde 2019- 2020 eğitim- öğretim yılında normal derslerde olduğu gibi hafta içi ve hafta sonu yapılacak olan DYK kurs derslerinde 2’şer ders saati halinde blok ders yapılabilir. 30879 sayılı ve 05.09.2019 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği 9. Madde 2. Fıkrasındaki ‘’Dersler zümre öğretmenler kurulu önerisi ve okul müdürünün onayı ile blok olarak yapılabilir. Ancak her blok ders 2 ders saati süresi ile sınırlıdır.’’ hükmü derslerin blok yapılmasına izin vermektedir. 

Bu haber 1652 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum