Bazı insanlar için mimari tüm sanatların annesidir: sanatsal güzelliği ve bilimsel hassasiyeti başka hiçbir şeyle birleştirmeyen ve çevremizi ve içinde yaşadığımız alanı benzersiz bir şekilde tanımlayan bir disiplin. Bazen mimarlar, geleneksel tasarım biçimlerine meydan okuyarak, en ikonik ve sevilen yerlerinden bazılarını üretti. İşte kronolojik sırayla listelenen dünyanın dört bir yanından şaşırtıcı derecede garip, ancak şaşırtıcı derecede güzel mimari parçalardan on örnek.

1. Eğik Kule (Pisa, İtalya, 1372)

Pisa katedralinin çan kulesi, eğimi ile dünyaca ünlüdür. Yalın, elbette, tasarımla değil, dengesiz zemin ve yetersiz temel çalışmaları nedeniyle.

Kule, 200 yıllık bir süre boyunca çeşitli aşamalarda inşa edilmiş ve sonunda 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Uzun tarihi boyunca, eğik kule çok sayıda depreme dayanıyordu. Araştırmalar, yalınlığa neden olan yumuşak zeminin paradoksal olarak da titremelerin etkisini telafi etmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Türkiye'nin yeni Cittaslow'u Türkiye'nin yeni Cittaslow'u

Eğim bir zamanlar 5.5 dereceye ulaştı, ancak o zamandan beri 3.97 dereceye kadar stabilize edildi. 1990'larda yapılan iyileştirici çalışmalar. Kule şimdi önümüzdeki 200 yıl için kararlı ilan edildi.


2.Habitat 67 (Montreal, Kanada, 1967)

Habitat 67, Quebec, Montreal'de bir konut kompleksi ve model topluluğudur. Proje aslında İsrail-Kanadalı mimar Moshe Safdie'nin yüksek lisans teziydi ve 1967'de dünya fuarı için bir pavyon olarak inşa edildi.

Kompleks, farklı kombinasyonlarda düzenlenmiş yaklaşık 350 özdeş prefabrik beton hücresinden oluşuyor. 12 kat yüksekliğinde. Birimler, her biri en az bir özel terasa sahip çeşitli büyüklükte konutlar oluşturmak için birleştirilir. Tasarımın ana fikri, banliyö yaşam ayrıcalıklarını (yani özel bahçeler, temiz hava ve mahremiyet) bir kentsel apartmanın yoğunluğu ve konum avantajlarıyla birleştirmekti.

Proje bir dönüm noktası haline geldi ve yardımcı oldu Safdie'nin kariyerini başlattı, ancak uygun fiyatlı alternatif kentsel konutlar sağlamada büyük ölçüde başarısız oldu ve daha büyük ölçekte çoğaltılmadı.

Kaynak

3. Dans Evi (Prag, ek Cumhuriyeti, 1996)

Croation-ek mimarı Vlado Milunic tarafından yıldız mimar Frank Gehry ile işbirliği içinde tasarlanan Dans Evi, Prag'ın tarihi bölgesinde Vlatava nehri boyunca yer almaktadır. daha önce II.Dünya Savaşı'nın sonunda bombalarla vurulmuş bir yer.

Adı, ünlü dansçılar Fred Astair ve yapının temsil ettiği Ginger Rogers'dan kaynaklanmaktadır. Bina iki bölümden oluşur: Ginger'ı temsil etmek için kavisli sütunlarla desteklenen bir cam kule kullanılırken, Fred'i temsil etmek için kayadan yapılmış bir kule kullanılır. Kayadan yapılmış bu ikinci bölüm, nehre paralel uzanır ve binaya karakteristik bir görünüm veren 99 dalgalı hizalanmamış pencere paneli ile karakterize edilir. Kaynak

4. „arpık Ev“ (Sopot, Polonya, 2004)

Kaynak

5.Turning Torso(Dönen Gövde)(Malmö.İsveç.2005)

Turning Torso İsveç'te 2005 yılında tamamlanan konut projesidir. Proje, İspanyol mimar ve sanatçı Santiago Calatrava tarafından tasarlandı ve heykellerinden biri olan Büküm Torso'sundan esinlendi. Tasarım, kule yükseldikçe birbirine göre bükülen dokuz düzensiz beşgen şekilli segmentten oluşur (en üstteki segment zemin katına göre 90 derece bükülür). 190 m (623 ft) yüksekliğiyle, Torso Torso Malmö silüetine hakimdir ve tüm İskandinavya'nın en yüksek binasıdır.

 

6. Marina Bay Sands (Singapur, 2010)

Marina Bay Sands, Singapur'da Las Vegas Sands şirketine ait büyük ve entegre bir tesistir. Ana unsurları, büyük çatı terası ile üst üste asılan asimetrik bacakları olan 55 katlı üç otel kulesidir: SkyPark. Teras köprüleri, bir bölümü kuzey kuleden çıkıntılı üç kuleye sahiptir. Sonsuzluk yüzme havuzu da dahil olmak üzere SkyPark, yerden 191 m (627 ft) yükseklikte bulunur ve Marina Körfezi ve Singapur'un muhteşem manzarasını sunar. İnşaat, İsrail-Kanadalı mimar Moshe Safdie tarafından tasarlandı ve başlangıçta kart destelerinden esinlendi.

 

7.Bundeswehr Askeri Tarih Müzesi(Dresden.Almanya.2011)

Saksonya'nın eski cephaneliği, 1989'daki siyasi çalkantıdan sonra kapatılmadan önce çeşitli türlerde bir askeri müze olarak hizmet etmişti. Karar verildiğinde, Alman Silahlı Kuvvetleri'nin müzesi olarak tamamen yeni bir konseptle yeniden açılmalı, Polonyalı-Amerikalı mimar çağrıldı.

Müze, orduları yüceltmek yerine savaşın insani yönüne odaklanıyor ve nedenlerini ve sonuçlarını sunmaya çalışıyor. Yeni yaklaşımı mimari olarak ifade etmek için Libeskind, Neo-Klasikist cephesinin sağlamlığını kesintiye uğratan binaya büyük bir şeffaf ok başı ekledi, böylece mevcut binanın ciddiyeti ve otoriter geçmişinin aksine demokratik toplumun açıklığını temsil ediyor.

 

8. CCTV Genel Merkezi (Pekin, in, 2012)

in Merkezi Televizyon (CCTV) merkezi (in Medya Grubu (CMG) merkezi olarak da bilinir), 234 m (768 ft) yüksekliğindeki bir gökdelendir. Beijing. Geleneksel anlamda bir kuleden ziyade, aslında altı yatay ve dikey bölümden oluşan bir döngüdür.

CCTV Kulesi, Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi'nden 2013 Dünya En İyi Yüksek Bina ödülünü kazandı. Kaynak

9. Interlace (Singapur, 2013)

Geleneksel yüksek katlı Alman mimar Ole Scheeren, Singapur'daki bu eşsiz konut kompleksi ile yeni bir yaklaşım denedi: Her biri 6 kat yüksekliğinde 31 yapı taşı birbiri üzerine yığılmış düzensiz altıgen bir desen. Genel olarak kompleks, çeşitli eğlence tesisleri ve çok sayıda yeşillik dahil olmak üzere sekiz avluya sahip 1.040 üniteden oluşmaktadır. Yapı, çevresine entegre olacak ve sosyal etkileşimi destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Düzenleme, çoğu dairenin çevrenin geniş bir manzarasına sahip olmasını sağlar. Taramalı çok sayıda mimari ödül kazandı.

Kaynak

10. MahaNakhon (Bangkok, Tayland, 2016)

MahaNakhon (2018'den beri King Power MahaNakhon) oteller, perakende satışlar ve konutlar içeren 314 m (1.031 ft) uzunluğunda karma kullanımlı bir gökdelendir.

Kulenin kenarına kesilen küboidal yüzeyler balkonlara ve teraslara sahiptir ve binanın iç katmanını açığa çıkarır, böylece pikselli bir görünüm verir. MahaNakhon, Tayland toplumunun açıklığı için gerçekten cesur bir mimari dönüm noktasıdır.