Dünyanın Gözü Ankara'da

Türkiye, İran ve Rusya liderleri Suriye krizini çözmek için Çankaya Köşkü'nde buluşuyor.

Dünyanın Gözü Ankara'da
16 Eylül 2019 - 08:45 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 09:24

Türkiye, İran ve Rusya liderlerinin katılımı ile yapılacak olan ve beşincisi olan zirve bugün Çankaya Köşkü'nde yapılacak. Suriye'de yaşanan olaylar ve kritik gelişmelerin masaya yatırılacağı zirve de 3 kritik konuda anlaşmaya varıldı. 

İdlib'deki gelişmelerin değerlendirileceği ve kritik öneme sahip bu zirveye ev sahipliğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani zirvede Cumhurbaşkanımıza eşlik edecek. Yapılan ilk dört zirvedeki kararların da gözden geçirileceği zirvede devlet adamları baş başa da görüşecek. zirvenin ana gündemi İdlib'de yaşanan son durumlar olacak. bilindiği üzere İdlib'de üç milyondan fazla insan yaşıyor ve bu bölgede olacak göç hareketi öncelikli olarak Türkiye'yi sonrasında ise Avrupa'yı etkileyecek. 

İlki 22 Kasım 2017'de yapılan zirve Soçi'de gerçekleşti. ''Suriye toplumunun tüm kesimlerinin katılımıyla Suriye içinde geniş bir diyalog için desteğin ifade edildiği'' sonuç bildirgesi kabul edilmişti. ''Suriye'nin egemenliğinin, birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına vurgu yapılırken ''DAEŞ, El-Nusra ve diğer örgütlerin nihai olarak bozguna uğratılması için işbirliğinin geliştirilmesi anlaşması'' na varıldı. Üç ülke ''Suriye'ye yönelik insani yardım hacimlerinin iki katına çıkarılmaı'' konusunda anlaşmaya varmıştır.

İkincisi 4 Nisan 2018'de Ankara'da yapılan zirvede, üç kritik konuda anlaşmaya varıldı. ''Suriye Anayasa Komisyonu'nun çalışmalarının başlatılması için BM'ye yardıma hazır olunduğu'' kararı alınırken, ''Teröristlerin tamamen yok edilmesi için iş birliğini devam ettirme'' süreci desteklendi ve Suriye'nin toprak bütünlüğü, laikliği ve egemenlik yapısına ilişkin kararlılık dile getirildi.

Üçüncüsü 7 Eylül 2018'de Tahran'da yapılan zirvede İdlib'deki gerilimin azaltılması için ateşkes çağrısı yapıldı. 

Bu haber 431 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort