Dünyanın En Ölümcül ve En Tehlikeli 10 Virüsü

Dünyanın en ölümcül ve en tehlikeli 10 virüsü.

Dünyanın En Ölümcül ve En Tehlikeli 10 Virüsü
09 Ocak 2020 - 01:48 - Güncelleme: 09 Ocak 2020 - 01:55

En Ölümcül 10 Virüs

Lassa Virüsü, Rota virüsü, Kuduz, HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü), Çiçek hastalığı, Hanta virüsü, İnfluenza, Dang Virüsü, Ebola, Marburg Virüsü

insan nüfusu üzerinde ciddi zarar (veya ölüm) yaratabilen virüsler ve hastalıklar. Çok çeşitli hastalıklar için tedavi planları mevcut olsa da, antibiyotikler ve geleneksel ilaçlar genellikle insan vücuduna yönelik saldırılarına karşı etkisiz olduğundan, virüsler doktorlara ve araştırmacılara benzersiz bir meydan okuma sunmaktadır.

Bu makale, bugün dünyada var olduğu bilinen en ölümcül ve en tehlikeli 10 virüsü araştırıyor. Bu çalışmayı okuduktan sonra, okuyucular tarafından virüslerin daha iyi ve daha gelişmiş bir anlayışa kavuşabilmesi umuttur.

Seçim Kriterleri

İçerdiği virüsleri seçmek için Bu çalışmada yazar, en ölümcül (ve en tehlikeli) virüs türlerini oluşturmak için çeşitli kriterlere güvenmektedir.

Tıbbi tedavi olmadığında bu virüslerden kaynaklanan uzun süreli yaralanmalar, komplikasyonlar ve ölümler de bu çalışmanın amaçları için düşünülmektedir. Eksik olsa da, yazar bu kriterin dünyanın en ölümcül ve en tehlikeli virüslerini anlamak için mevcut en iyi araçları sunduğuna inanıyor. Kötü şöhretli Lassa Virüsü. Kötü şöhretli Lassa Virus.

10. Lassa Virüsü

Genel Ad: Lassa Virüsü

Bölge: Riboviria

Phylum: Negarnaviricota

Sınıf: Ellioviricetes

Sipariş: Bunyavirales

Aile : Arenaviridae

Cins: Mammarenavirus

Tür: Lassa mammarenavirus

Eşanlamlılar: Lassa Virüsü

Arka Plan

“Lassa Ateşi” veya “Lassa Hemorajik Ateşi (LHF)” olarak da bilinen Lassa Virüsü, bilinen bir viral enfeksiyondur. hem insanları hem de primatları enfekte eder. Batı Afrika'ya, özellikle Sierra Leone, Nijerya ve Liberya ülkelerine endemik olarak, her yıl yaklaşık 300.000 ila 500.000 yeni virüs vakasının geliştiği tahmin edilmektedir.

Şu anda Lassa Virüsü için onaylanmış aşılar yok, çünkü hastalığın daha fazla araştırılması gerekiyor.

Lassa Virüsü ilk olarak 1969'da Laura Wine adında bir misyoner hemşire tarafından gizemli bir hastalık sözleşmesi imzalandıktan sonra keşfedildi. Nijerya'da bir köye gitmesi. Daha sonra, hastalık boyunca Şarap bakımını yapan hemşire Lily Pinneo ile birlikte öldü. Gizemli virüs örneklerinin Yale Üniversitesi'ne gönderilmesinden sonra, araştırmacılar daha sonra virüsün, idrarı ve dışkı maddesi yoluyla virüsü döken ortak Afrika Sıçanlarından kaynaklandığını keşfetti. Sıçan idrar ve dışkı ile kontamine alanlar ile temas ettiğinde insanlar virüse karşı hassastırlar.

Lassa Virüs Belirtileri ve Tedavisi

Virüs hızla çoğalabilme yeteneği nedeniyle hemorajik ateş, sağırlık, halsizlik, yorgunluk, boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı ve gastrointestinal hastalığa maruziyetten bir hafta sonra neden olur. Gözlerde, diş etlerinde ve burunda kanama, solunum sorunları ve nörolojik problemler de yaygındır. Vücuda girmesi üzerine Lassa Virüsü, vücudun vasküler sistemine geçmeden önce insan vücudunun hemen hemen her dokusunu enfekte eder.

9. Rotavirüs

Ortak Ad: Rotavirüs

Bölge: Riboviria

Aile: Reoviridae

Alt aile: Sedoreovirinae

Cins: Rotavirüs

Tür: < / strong> Rotavirüs A; Rotavirüs B; Rotavirüs C; Rotavirüs D; Rotavirüs E; Rotavirüs F; Rotavirüs G; Rotavirüs H; Rotavirüs I

Arka Plan

Rotavirüs, Reoviridae familyasından çift zincirli bir RNA virüsüdür. Virüs, dünyadaki bebeklerde ve çocuklarda diyare hastalığının en yaygın nedenidir. Beş yaşın altındaki hemen hemen her çocuğun, yaygınlığı ve yaygın dağılımı (yetişkinlerin nadiren etkilendiği) nedeniyle yaşamlarının bir noktasında virüs tarafından enfekte olduğuna inanılmaktadır. Rotavirüs ayrıca hayvancılık hayvanlarına da bulaşabilir. Yaygın olarak “mide gribi” olarak adlandırılan virüsün, ince bağırsağın astarına zarar verdiği ve gastroenterit ile sonuçlandığı bilinmektedir. Tedavilerin varlığına rağmen, her yıl yaklaşık 215.000 çocuk virüsten (dünya çapında) ölmektedir; özellikle uygun tıbbi tedavinin mevcut olmadığı üçüncü dünya ülkelerinde. Son yıllarda virüsün etkileri ile mücadele etmek için umut verici sonuçlar veren aşılar yapıldı.

Rotavirüs Belirtileri ve Tedavisi

Rotavirüsün dokuz farklı türü var, insanlar var öncelikle Rotavirüs A'dan etkilenir.

Virüsün başlangıç ​​belirtileri maruziyetten yaklaşık iki gün sonra başlar ve bulantı, ateş, kusma ve aşırı ishali içerir. İshal genellikle dört ila sekiz gün sürdüğü için, dehidrasyon enfekte olanlar için önemli bir sorundur (ve virüs bulaşmış olanlar için en yaygın ölüm nedenidir). Teşhis dışkı örneklerini test ederek yapılır, ancak tedavi öncelikle semptomların yönetimini ve yeterli hidrasyon seviyelerini korumaya odaklanmayı içerir (antibiyotikler viral hastalıklara karşı etkisiz olduğundan). Ölümcül Kuduz Virüsünün mikroskobik görüntüsü. Ölümcül Rabies Virüsünün mikroskobik görüntüsü.

8. Kuduz Virüsü

Ortak Ad: Kuduz

Bölge: Riboviria

Phylum: < / strong> Negarnaviricota

Sınıf: Monjiviricetes

Sipariş: Mononegavirales

Aile: Rhabdoviridae

Cins: Lyssavirus

Türler: Kuduz lyssavirus

Eş anlamlı sözcükler: Rabies Virus

Arka plan

Rabies Virus, Rhabdoviridae ailesinden bir nörotropik virüstür.

Virüs için yaygın konakçılar enfekte yarasalar, maymunlar, tilkiler, kokarcalar, kurtlar, çakallar, köpekler ve kedileri içerir. Virüs öncelikle enfekte hayvanların sinirlerinde ve tükürüklerinde bulunur ve genellikle ısırıklar yoluyla bulaşır. İnsan enfeksiyonlarında (kuduz bir hayvandan bir ısırıktan sonra) virüs, konakçının merkezi sinir sistemini ve nihayetinde beyni (ensefalite veya beynin şişmesine neden olarak) etkileyen periferik sinir sistemine girer.

Virüs yaklaşık bir ila üç ay boyunca (bazen bir yıl kadar) asemptomatik kaldığı için tanı zordur. Bu sorunludur, çünkü semptomlar başladıktan sonra tedavi etkisizdir (mortalite oranı yüzde 99'dur). Her yıl yaklaşık 17.400 kişi kuduzdan ölüyor (dünya çapında), bu vakaların çoğu kuduz köpeklerden ısırıkları içeriyor.

Kuduz Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz belirtileri başladığında (yaklaşık olarak enfeksiyondan bir ila üç ay sonra), yaygın semptomlar başlangıç ​​aşamalarında ateş ve baş ağrısını içerir. Bununla birlikte, virüs beyne ilerlediğinde, omurga ve beynin iltihabı, felç, şiddetli anksiyete, uykusuzluk, karışıklık, ajitasyon, paranoya, halüsinasyonlar ve terör yaygındır.

Ölüm genellikle semptomların ortaya çıkmasından iki ila on gün sonra, virüsün son aşamaları deliryum, hidrofobi (su korkusu) ve komadır.

Bununla birlikte, Louis Pasteur ve Emile Roux tarafından geliştirilen aşılamanın ardından, ölüm oranları önemli ölçüde düşmüştür (uygun tıbbi bakımın hemen alındığı varsayılarak). Kuduz hastalığına maruz kalan kişiler için hızlı tedavi gereklidir (on gün içinde) ve HRIG (Human Rabies Immunoglobulin) olarak bilinen on dört günlük bir aşı serisini içerir. Bu aşılar oldukça etkilidir ve hemen uygulandığında yüzde 100 iyileşme oranı vardır. Yukarıda resmedilen HIV (yeşil) sağlıklı saldırıyor insan vücudundaki hücreler. Yukarıda resmedilen insan vücudundaki sağlıklı hücrelere saldıran HIV (yeşil).

7. HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü)

Ortak Ad: HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü)

Phylum: Incertae sedis

Sınıf: Incertae sedis

Sipariş: Ortervirales

Aile: Retroviridae < /

Alt aile: Ortoretrovirinae

Cins: Lentivirüs

Arka Plan

İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV), enfekte olmuş bireylerin bağışıklık sistemini etkileyen Retroviridae ailesinden bir virüs türüdür.

Virüs Amerika Birleşik Devletleri'nde 1970'lerden beri var. Şu anda virüs için bir tedavi yoktur; ancak ART (antiretroviral tedavi) olarak bilinen hastalığı kontrol etmek için etkili tedaviler kurulmuştur.

Her yıl dünya çapında yaklaşık 1.8 milyon yeni HIV vakası vardır. Sonunda AIDS'e ilerleyen virüs (tedavi edilmezse), Sahra altı Afrika'da meydana gelen en fazla sayıda ölümle (tüm vakaların yüzde 66'sı) yılda yaklaşık 940.000 ölümden sorumludur.

HIV yaşamı tehdit eden bir virüstür ve vücut sıvıları yoluyla bulaşır. İnsan vücuduna girdikten sonra, virüs saldırısı vücudun bağışıklık sistemidir, CD4 hücrelerini yok eder (T-Hücreleri olarak da bilinir). Virüs üç farklı aşamadan oluşur: Akut HIV enfeksiyonu (Aşama 1), Klinik Gecikme (Aşama 2) ve son olarak, Edinilmiş İmmün Yetmezlik Sendromu [AIDS] (Aşama 3). Bağışıklık sistemindeki giderek daha fazla hücre virüs tarafından saldırıya uğradıkça (ve yok edildiğinde), vücudun enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara tepkisi gerilir. Son aşamada (AIDS), bağışıklık sistemi, soğuk algınlığının bile hayatı tehdit eden bir çile olabileceği bir noktaya düşer.

HIV Belirtileri ve Tedavisi

HIV teşhisi hastalık genellikle erken evrelerinde hiçbir belirti veya semptom göstermediğinden zordur.

Bir kişi maruz kaldığına inanıyorsa rutin kan testleri yapılmalıdır. Kötü niyetli (ve ölümcül) Çiçek virüsü. rezil (ve ölümcül) çiçek hastalığı virüsü.

6. Çiçek hastalığı

Genel Ad: Çiçek hastalığı (Variola Virüsü)

Aile: Poxviridae

Alt aile: Chordopoxvirinae

Cins: Ortopoksvirüs

Eşanlamlılar: Variola Virus; Küçük Variola; Vario Major

Arka Plan

Çiçek hastalığı, MÖ Üçüncü Yüzyılda Mısır'da ortaya çıktığına inanılan eski bir virüstür (variola virüsünün neden olduğu). Bilinen son çiçek hastalığı vakası Ekim 1977'de meydana geldi ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1980'de (küresel olarak) hastalığın tamamen ortadan kaldırıldığını iddia etti. Yüzyıllar boyunca, çiçek hastalığı genellikle ölüm oranları yaklaşık yüzde 30 olan salgınlarda ortaya çıkmıştır. Yalnızca 18. yüzyılda Avrupa, hastalıktan yılda yaklaşık 400.000 ölüm yaşamaktadır. Virüsün son 100 yıllık varlığı boyunca, hastalığın dünya çapında 500 milyon insanı öldürdüğüne inanılıyor.

Çiçek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilim adamları, Çiçek hastalığı virüsünün ortadan kaldırılmasından önce hastalığın diğer insanlarla yüz yüze temasından sonra (öksürme veya hapşırma yoluyla) yayılması.

Yaklaşık dördüncü günden sonra, virüs bulaşmış kişilerin hem ağzında hem de dilinde küçük kırmızı lekeler içeren bir döküntü ortaya çıkmaya başladı. Bu lekeler daha sonra açarak kurbanın vücudunun kolları, bacakları, elleri ve ayakları boyunca yayılacak yaralara dönüştü. 24 saat sonra, bu yaralar, şişlikleri yuvarlak ve sağlam bir şekilde dokunarak kalın bir sıvı ile dolduracaktır. Yaklaşık on gün sonra, yaralar bir hafta içinde düşmeye başlar (genellikle ciltte ömür boyu yara izleri bırakır).

Çiçek hastalığı dünya çapında ortadan kaldırılsa da, bir salgın potansiyeli kalır. Virüslerin ve bakterilerin terörist gruplar veya ülkeler tarafından kasıtlı olarak salındığı biyoterörist saldırılar, modern çağda sürekli (ancak olası olmasa da) bir tehdit olmaya devam etmektedir. Bu nedenle, gelecekte biyoterörist bir saldırı olması durumunda aşılar ve antiviral ilaçlar güvenli bir şekilde stoklanmaktadır.

Ölümcül Hantavirüs. Ölümcül Hantavirüs.

5. Hantavirüs

Ortak Ad: Hantavirüs

Bölge: Riboviria

Phylum: Negarnaviricota

Sınıf: Ellioviricetes

Sipariş: Bunyavirales

Aile: < / strong> Hantaviridae

Alt aile: Mammantavirinae

Cins: Ortohantavirüs

Arka Plan

Hantavirüsler, Hantaviridae ailesinden inanılmaz derecede tehlikeli bir hastalıktır.

Virüsün bazı suşlarının HFRS'ye (Renal Sendromlu Hantavirüs Hemorajik Ateşi) ve her ikisinin de sırasıyla yüzde 36 ila 38 arasında yüksek ölüm oranlarına sahip HPS'ye (Hantavirüs Pulmoner Sendromu) neden olduğu bilinmektedir. İlk olarak 1950'lerde Güney Kore'de (ve Güney Kore'nin Hantan Nehri'nden sonra adlandırılan) görülen Hantavirüs, dünya çapında (ABD dahil) meydana gelen vakalarla nispeten yeni bir virüs türüdür. Bununla birlikte, meydana gelen az sayıda vaka nedeniyle, insanlar üzerindeki genel etkisi hakkında çok az şey bilinmektedir.

Hantavirüs Belirtileri ve Tedavisi

Hantavirüs için kuluçka süresinin olduğuna inanılmaktadır. yaklaşık bir ila sekiz hafta, semptomlar bu süre boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkar. Erken belirtiler yorgunluk, kas ağrısı, ateş, baş ağrısı, karın problemleri (bulantı, ishal ve kusma dahil), baş dönmesi ve titreme içerir. Virüsün HPS ile sonuçlandığı durumlarda, aşırı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve göğüs sıkışması, akciğerler sıvı ile dolmaya başladığında on gün sonra ortaya çıkmaya başlar.

HFRS vakalarında, benzer nihayetinde düşük tansiyon, şok, iç kanama ve akut böbrek yetmezliğine ilerleyen semptomlar ortaya çıkar.

Hidrasyon, oksijen tedavisi ve diyalize odaklanan yoğun tıbbi bakım (HFRS'den akut böbrek yetmezliği geçiren hastalara yardımcı olmak için) ana bakım kaynağıdır. Fareleri ve kemirgen popülasyonlarını kontrol etmek, bu hastalık ailesi için bir numaralı önleme kaynağı gibi görünmektedir. Grip ( İnfluenza ("Grip" olarak da bilinir) mikroskop altında.

4. Grip

Ortak Ad: Grip

Bölge: Riboviria

Phylum: Negarnaviricota

Sınıf: Insthoviricetes

Sipariş: Articulavirales

Aile: < / strong> Orthomyxoviridae

Cins: Betainfluenzavirus

Arka Plan

İnfluenza (genellikle “Grip” olarak bilinir) ölümcül bir solunumdur Orthomyxoviridae ailesinden virüs. Virüsün araştırmacılar tarafından tanımlanmış dört farklı türü vardır (Tip A, Tip B, Tip C ve Tip D dahil).

İnfluenza son derece bulaşıcıdır ve öksürme ve hapşırma yoluyla veya kontamine yüzeylere dokunarak yayıldığına inanılmaktadır. Dünyada yılda yaklaşık 375.000 ölümle yaklaşık üç ila beş milyon grip vakası teşhis edilmektedir.

Grip Belirtileri ve Tedavisi

Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan sonra hızla ilerler (başlangıç enfeksiyondan iki günden az) ve ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kas ağrıları ve ağrıları, öksürük baş ağrısı, hapşırma, yorgunluk, kusma, ishal ve karın ağrısını içerir. Şiddetli vakalarda, grip viral pnömoni ve ikincil bakteriyel pnömoni geliştirebilir (özellikle gençleri ve yaşlıları içeren vakalarda). Grip aşılarının virüsün yayılmasını azalttığı gösterilmiş olsa da, doktorlar hastalığı tedavi etme yetenekleri ile sınırlıdır ve semptomların yönetimini içeren birincil tedavi ile.

Grip yaşlılar için son derece ölümcül olabilir, genç ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler. Pandemiler sırasında, influenza'nın tüm insan popülasyonlarını harap ettiği bilinmektedir. Tek başına 1918 Grip Salgını sırasında, dünya çapında yaklaşık 500 milyon kişiye virüs bulaştı ve tahmini 50 milyon yaşam olduğu iddia edildi.

3. Dang Virüsü

Genel Ad: Dang Virüsü

Bölge: Riboviria

Aile: Flaviviridae

Cins: Flavivirus

Türler: Dang virüsü

Arka plan

Dang Virüsü, Flaviviridae ailesinden son derece ölümcül bir virüstür ve dünya çapında her yıl şaşırtıcı 390 milyon enfeksiyondan sorumludur. Beş farklı iplikçik içeren virüsün sivrisinekler yoluyla yayıldığına inanılmaktadır ve bu bölgelerdeki sıcak, tropikal iklimler nedeniyle ağırlıklı olarak Asya ve Afrika'da bulunmaktadır. Dang Virüsünün en ölümcül etkisi “Dang humması” nın gelişmesidir. Bu hastalık öncelikle yağışlı mevsimde görülür ve enfekte bir sivrisinek (dişi) ısırığı yoluyla insanlara bulaşır.

Dang Virüsü Belirtileri

Virüse maruz kaldıktan sonra, semptomlar genellikle üç ila on dört gün sonra başlar ve şiddetli baş ağrıları, kas ve kemik ağrısı, döküntüler ve diş etlerinin kanamasını içerir. Dang hemorajik Ateşinin gelişimini içeren hastalığın daha ciddi tezahürlerinde, enfekte kişiler şok, aşırı kanama, kan plazması sızıntısı ve son derece düşük tansiyona eğilimlidir.

Ayrıca, hastalığın tedavisi spesifik değildir ve sıklıkla semptomların yönetimini içerir (yani uygun sıvı seviyelerini korumak). Dang humması ölüm hızı nispeten düşük olmasına rağmen (yılda% 1 ila% 5), her yıl yaklaşık 25.000 kişi Dang humması kaynaklı enfeksiyonlardan ölmektedir. Aşılar ve sivrisinek popülasyonlarının bakımı (sivrisinek ısırıklarını azaltma çabalarıyla birlikte) Dang Virüsünün yayılmasını azaltmada en iyi eylem yolu gibi görünmektedir. Bununla birlikte, Güneydoğu Asya'daki ülkeler için, bu tür prosedürlerin, bölgenin yağışlı sezonunun süresi nedeniyle takip eden yıllarda uygulanması zor olacaktır. Çok bulaşıcı (ve ölümcül) Ebola Virüs. Son derece bulaşıcı (ve ölümcül) Ebola Virüsü.

2. Ebola

Ortak Ad: Ebola

Bölge: Riboviria

Phylum: Negarnaviricota

Sınıf: Monjiviricetes

Sipariş: Mononegavirales

Aile: < / strong> Filoviridae

Cins: Ebolavirüs

Arka Plan

“Ebola Hemmorhagic Fever” olarak da bilinen Ebola Virüsü, ağırlıklı olarak Afrika'da bulunan son derece ölümcül bir virüstür.

Ebola türüne bağlı olarak, virüs yüzde yirmi beş ila doksan arasında değişen son derece yüksek bir ölüm oranı taşır. Nispeten yeni bir tür olarak, hastalık hakkında çok az şey bilinmekte ya da anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, tedavi seçenekleri sınırlıdır, destekleyici bakım enfekte bireyler için birincil eylem tarzıdır.

Salgınların hızlı tespiti ve kontrolü, viral salgınlara duyarlı bölgelerde ulusal bir acil durum haline gelmiştir ve Ebola suşlarının yayılmasının kontrolünde etkili olduğu kanıtlanmıştır. 1976 ve 2013 arasında, Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) Batı Afrika'da yaklaşık 2.387 vakayı içeren yaklaşık 24 salgın bildirilmiştir. Bu vakalardan 1.590 kişi öldü. 2013 ve 2016 yılları arasında meydana gelen ve 28.646 Ebola vakasını içeren Batı Afrika'daki en büyük salgın, 11.323 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Gelecekteki salgınlar sırasında Ebola'nın yayılmasını engellemek için aşılar halen geliştirilmekte olsa da, pozitif sonuçların etkili bir şekilde uygulanmasından önce virüs hakkında öğrenilecek çok şey var.

Ebola Belirtileri ve Tedavisi

Ebola Virüsüne maruz kaldıktan sonra inkübasyon, semptomların başlamasından önce yaklaşık iki ila yirmi bir gün sürer.

Virüs yayıldıkça, bulantı, kusma, karın ağrısı (ve kramplar) ve ishal de yaygındır ve birçok durumda ciddi dehidrasyona neden olur.

Şiddetli döküntüler, solunum problemleri ve göğüs ağrısı da beş ila yedi gün içinde gelişmesi ve ardından iç ve dış kanamanın başlaması. Kanlı dışkı, kan öksürme ve kan kusma genellikle virüsün kanın doğal pıhtılaşma yeteneğini azaltmasından kaynaklanır. Şiddetli vakalarda, bireyler genellikle hastalığın son aşamalarında komaya girer, ardından genellikle ölümle sonuçlanan düşük kan basıncı gelir.

Ebola'dan kurtulan bireylerde, karaciğer iltihabı dahil olmak üzere yaşam boyu komplikasyonlar yaygındır, sağırlık, kronik yorgunluk, zayıf görme ve iştah azalması.

Marburg Virüsünün mikroskobik görüntüsü; en ölümcül ve dünyadaki en tehlikeli virüs. Marburg Virüsünün mikroskobik görüntüsü; dünyanın en ölümcül ve en tehlikeli virüsü.Marburg Virüsü

Ortak Ad: Marburg Virüsü

Bölge: Riboviria

Phylum: Negarnaviricota

Sınıf: Monjiviricetes

Sipariş: Mononegavirales

Aile : Filoviridae

Cins: Marburgvirüs

Türler: Marburg Marburgvirüs

Arka Plan < / h3>

Marburg Virüsü, Filoviridae ailesinden son derece ölümcül bir hastalıktır ve dünyadaki en tehlikeli virüs olarak kabul edilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şu anda bunu "Risk Grubu 4 Patojeni" (biyogüvenlik Seviye-4 içerme protokolleri gerektiren) olarak derecelendirirken, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) virüsü "Kategori A Biyoterörizm Temsilcisi" olarak listeliyor "

İlk olarak 1967'de keşfedilen virüs, Alman Marburg ve Frankfurt şehirlerinde ve Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da göze çarpan salgınlar yarattı. Alman işçiler enfekte Grivet Maymunlarına maruz kaldıktan sonra, virüs bulaşmış otuz bir kişiden yedisi kısa bir süre sonra öldü.

Virüs son elli yılda sadece bir avuç salgın geçirmiş olsa da, ölüm oranları Marburg Virüsü için inanılmaz derecede yüksek (şaşırtıcı bir yüzde 90).

Bunlardan 227 kişi hastalıktan öldü. Primatlara ek olarak, Meyve Yarasalarının virüsün birincil taşıyıcıları olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle, uzun süre mayınlara veya mağaralara maruz kalan kişiler hastalığa özellikle duyarlıdır.

Marburg Virüs Belirtileri ve Tedavisi

Virüs hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, Marburg Virüsünün insanlar arasında, kırık cilt, vücut sıvıları veya kontamine yüzeylerle (kan, idrar veya fekal madde ile kontamine olmuş giysiler gibi) doğrudan temas yoluyla yayıldığına inanılmaktadır. Virüs için kuluçka süreleri iki ila yirmi bir gün arasında değişir. İlk belirtiler genellikle hızlı başlar ve yüksek ateş, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, şiddetli ishal, karın ağrısı (ve kramplar), bulantı ve kusmayı içerir. Semptomların üçüncü gününde, bireyler genellikle batık gözlerle, ifadesiz yüzlerle ve şiddetli döküntülerle (kaşıntısız) “hayalet benzeri” özellikler sergiliyorlar. Beş ila yedi gün sonra, enfekte kişiler genellikle diş etlerinden, burundan ve genital bölgelerden şiddetli kanama (hem iç hem de dış) gelişir. Damara girme yerlerinin yakınında şiddetli kanama da yaygındır (kanın doğal pıhtılaşamaması nedeniyle).

Dokuzuncu gün, ölüm genellikle takip eder.

Marburg Virüsü Prognozu

Ebola Virüsüne benzer şekilde, destekleyici bakım Marburg Virüsü için hiçbir aşı veya ilaç olmadığı için tek tedavi şekli olmaya devam ediyor hastalığın ilerlemesi ile mücadele etmek için geliştirilmiştir. Salgın bölgelerinin hızlı yanıtı ve kontrolü, Marburg Virus patojenlerinin yayılmasını kontrol etmek için en iyi seçenek olmaya devam etmektedir. Bu nedenlerden dolayı (özellikle yüksek ölüm oranı ve tedavi seçeneklerinin olmaması), büyük insan popülasyonlarını (özellikle Biyoterörist bir saldırı durumunda) yok edebilen inanılmaz derecede tehlikeli bir hastalıktır.

Öneriler Daha Fazla Okuma için

Preston, Richard. Kırmızı Bölgede Kriz: Tarihte En Ölümcül Ebola Salgını ve Gelecek Salgınların Hikayesi. New York, New York: Random House, 2019.

Atıfta Bulunan Çalışmalar

Cunha, John P. "Dang humması belirtileri, nedenleri, bulaşıcı, döküntü, önleme ve aşı." MedicineNet. Erişim tarihi: 06 Ağustos 2019. https://www.medicinenet.com/dengue_fever/article.htm.

"Ebola (Ebola Virüsü Hastalığı) - CDC." Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. 06 Ağustos 2019 tarihinde erişildi. Https://www.cdc.gov/vhf/ebola/index.html.

"HIV." Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Erişim tarihi: 06 Ağustos 2019. https://www.cdc.gov/hiv/basics/.

"Grip (Grip) - CDC." Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. 06 Ağustos 2019 tarihinde erişildi. Https://www.cdc.gov/flu/index.htm.

"Lassa Fever." Dünya Sağlık Örgütü. 05 Mart 2019. 06 Ağustos 2019 tarihinde erişildi. Https://www.who.int/emergencies/diseases/lassa-fever/en/.

"Marburg Virüsü Hastalığı." Dünya Sağlık Örgütü. 11 Aralık 2017 tarihinde erişildi. 06 Ağustos 2019 tarihinde erişildi. Https://www.who.int/csr/disease/marburg/en/.

"Rotaviru / Gastroenteritis - CDC." Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. 06 Ağustos 2019 tarihinde erişildi. Https://www.cdc.gov/rotavirus/index.html.

Bu içerik yalnızca bilgi amaçlıdır ve resmi ve kişiselleştirilmiş tanı, prognoz, tedavi, lisanslı bir tıp uzmanından reçete ve / veya diyet tavsiyesi. Mevcut tedavi sürecinizi durdurmayın veya değiştirmeyin. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bireysel olarak kalifiye bir sağlayıcıya danışın. Acil bir tıbbi durum yaşıyorsanız hemen yardım isteyin.


Bu haber 69914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum