Dünya Sözlük Sitesini İnceliyoruz

Bugünkü yazımızda interaktif sözlükler arasında, ekşi sözlük ve uludağ sözlükten sonra Türkiye’nin en büyük 3. sözlüğü olarak bilinen dünya sözlük adlı oluşumu inceleyeceğiz.  Sözlük sitelerinin formatlarını kaybedip, küfür, hakaret, nefret söylemi ile yoğrulduğu şu günlerde, özünü kaybetmemiş bir esnaf dükkanı nidası ile bizleri karşılayan dünya sözlük hakkında çok çarpıcı gelişmeler mevcut.

Dünya Sözlük Sitesini İnceliyoruz
20 Aralık 2018 - 10:42 - Güncelleme: 20 Aralık 2018 - 11:09

Bu İnteraktif sözlük oluşumunu yakından tanıyalım.

İçerisinde ; küfür, hakaret ve cinsiyetçiliğe kesinlikle izin vermeyen sözlüğün bu konuda sıkı bir denetim mekanizması mevcut. 2000’lerin başı ile hayatımıza giren sözlük formatını, halen muhafaza edebilmeyi başarmış olmaları ise takdire şayan. Bununla beraber ülkemizde belki de en çok ihtiyacımız olan bir arada yaşama hüviyetini pratikte pek bir güzel uyguluyor gibi gözüküyorlar. Birbirinden farklı dünya görüşüne sahip insanlar saygın bir biçimde bir arada yazıp çizebildiği gibi, sosyal hayatta düzenledikleri etkinliklerde de beraber görüntü vermekten imtina etmiyorlar.

 

CİDDİ BİR POLİTİK GELİŞİM GÖSTERDİLER

İlk çıktığı zamanlarda muhafazakar tabana hitap etmek için kurulduklarını belirten, bir takım çevrelerce “iktidarın sözlüğü” olarak eleştirilen bu sözlüğün, yıllar içerisindeki değişimi fazlası ile dikkat çekiyor. Yazar kadrolarının zaman ile evirilen düşünceleri ile sözlük kendi içerisinde ciddi bir politik gelişim göstermişe benziyor.  Son yıllarda, iktidara en sert çıkışları yapan, Atatürk’e en çok sahip çıkan, 5816 nolu Atatürk’ü koruma kanunu yeri geldiğinde kullanmaktan kaçınmayan dünya sözlük, geçirdiği bu değişim ile övgüleri fazlası ile hak ediyor.

 

SON 1 SENEDE OKUNMA ORANIMIZ DÖRT KAT ARTTI

Nicelik yerine niteliği seçtiklerini ve hızlı bir yükseliş yerine ağır ve kontrollü bir yükselişi hedeflediklerini söyleyen sözlük yöneticileri, buna rağmen beklediğimizin çok üzerinde okunuyoruz. “İnsanlar gündemi sözlüğümüzden takip etmeyi ve farklı görüşten kişilerin yaşananlar hakkında fikir beyan etmesini değerli buluyorlar” dedi.  Buna bağlı olarak

”Hiçbir şekilde ayrımcılığa izin vermiyoruz, herkesi dinliyor, yazılanları ciddiye alıyoruz, 18 yaşında yazar arkadaşımız da var, 40 yaşında yazan avukat yazarlarımız da var. Ortak bir alan yaratmayı başardık, hal böyle olunca insanlar dünya sözlük oluşumuna ilgi gösteriyor” diyerek artan okunma oranını bu şekilde açıkladı.

 

YAKIN ZAMANDA BURSLAR VERECEĞİZ

Sözlük ile alakalı yakın zamanda bizleri bekleyen gelişmeler sorulduğunda ise ” reklamlardan kazançlar sağlıyoruz, bunun bir kısmı sunucu, yazılım gibi olmazsa olmaz işlere harcanıyor, kalan kısım ile de burs vermek gibi bir niyetimiz var, arkadaşlarımız projeyi hazırlıyorlar, çok büyük meblağlar olmasa da umuyoruz ki yeni yılda en azından bir kaç öğrencinin eğitim hayatına doğrudan dokunmuş olacağız, bununla beraber sosyal sorumluluk adına farklı fikirlerimiz de var. Bir İnternet sitesi olmanın dışına çıkmak ve reklam gelirleri ile bu tür organizasyonlar yapan öncü bir platform olarak anılmak istiyoruz” diye cevap verdi.

Sen de dünya sözlüğün bir ferdi olmak istiyorsan, onlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.

 

Bu haber 1803 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum