Dukan Diyeti Nedir?Aşamaları Nelerdir?

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından ortaya çıkarılan, protein ağırlıklı beslenme üzerine tasarlanmış ünlü Dukan diyeti, kısa süre içerisinde dünyanın en çok uygulanan ve tavsiye edilen diyet türlerinden biri olmayı başarmıştır.

Dukan Diyeti Nedir?Aşamaları Nelerdir?
11 Kasım 2018 - 22:36
Dukan Diyeti Nedir ?

2000’li yılların başında bilinmeye ve uygulanmaya başlanan Dukan diyetinde karbonhidratlı besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Bu diyet süresince stresten uzak durulması gerektiği uzmanlar tarafından da dipnot olarak belirtilmiştir. 1 haftalık kısa bir süre içerisinde 3 kiloya kadar verebileceğiniz dukan diyetine başladığınız ilk 10 günde protein ağırlıklı besinler ile beslenmeniz gerekmektedir. Özellikle süt ve süt ürünleri, yumurta ve et ayrı bir öneme sahiptir. Uzun vadeli bir diyet programı hazırlayanların tercih etmesi gereken Dukan diyeti yaklaşık 5 ay sürmektedir. Uzun vadeli olarak planlandığı için Dukan diyeti bir diyet formundan ziyade sağlıklı yaşam formu olarak ele alınmalıdır.Dukan Diyeti Aşamaları Nelerdir ?

Atak, seyir, güçlendirme ve koruma evresi olmak üzere toplamda 4 aşamadan oluşan Dukan diyeti, zaman ve özveriye en çok ihtiyacı olan diyet türlerinden biridir. 

4 aşamanın ilk ayağı olan Atak aşaması yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Bu aşamada yüksek proteinli besinler tüketilmesi gerekmekte, bitkisel  ve hayvansal yağlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu aşamada günde en az 30 dakika egzersiz yapılmalıdır. Bu aşamada dana, tavuk eti, kabuklu deniz canlıları, günde 2 tane yumurta ve az yağlı süt ürünleri tüketilebilir.

İkinci bölüm olan seyir aşamasında ise diyet listesine brokoli, enginar, kuşkonmaz, pancar, lahana, salatalık, havuç ve patlıcan gibi sebzeler eklenir. Bu aşamada kişi yaklaşık 6 günde 1 kilo verir ve bu süreci istediği kadar devam ettirebilir. Bu aşamada domates, mantar, yeşil fasulye, soğan, kabak, kereviz, pırasa, şalgam, yeşil yapraklı sebzeler ve yukarıda belirttiğimiz listeye yeni eklenen besinler tüketilebilir.

Üçüncü bölüm ise güçlendirme aşamasıdır. Bu aşamada diyet yapan kişi her gün istediği kadar sebze ve protein içeren besinleri tüketebilir. Bu aşamada listeye hafta 1 ya da 2 kez kuzu eti, günde 2 dilim tam buğday ekmeği, günde 1 porsiyon peynir, haftada 2 kez tatlı eklenir.

Dördüncü ve son bölüm ise koruma aşamasıdır. Buradaki amaç ilk 3 aşamada uyguladığınız yöntemleri devam ettirerek sağlıklı beslenme alışkanlığınızı sürdürmenizdir. Koruma aşamasında ekstra olarak her gün en az 20 dakika yürüyüş yapmak gerekmektedir.
 
Bu haber 1664 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum