Dr. Güneri Kuruöz'den atanamayan öğretmenler atansın imza kampanyası

Adnan Menderes Üniv. Tıp Fak. Acil ABD da araştırma görevlisi Dr.Güneri Kuruöz öğretmen atamalarına ilişkin bir kampanya başlattı. Tüm öğretmenlerin atanmasını talep eden Kuruöz, atanamayan öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları kaleme aldığı kampanya metninde atama bekleyen 420 bin öğretmenin bir gün mesleğini yapabilme hayali ile beklediğini belirtiyor. 

Kuruöz'ün kampanya metni şöyle;

Dr. Güneri Kuruöz'den atanamayan öğretmenler atansın imza kampanyası
11 Ağustos 2016 - 00:39

Adnan Menderes Üniv. Tıp Fak. Acil ABD da araştırma görevlisi Dr.Güneri Kuruöz, öğretmen atamalarına ilişkin bir kampanya başlattı. Tüm öğretmenlerin atanmasını talep eden Kuruöz, atanamayan öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları kaleme aldığı kampanya metninde atama bekleyen 420 bin öğretmenin bir gün mesleğini yapabilme hayali ile beklediğini belirtiyor. 

Kuruöz'ün kampanya metni şöyle;

Bilinmektedir ki atanamayan öğretmenler Ülkemizin kanayan yaralarından birisidir. Diplomalı işsizler milyonları aşmış durumdadır. Devletin okullarında onbinlerce hatta yüzbinlerce öğretmen açığı varken, şu an sözleşmeli ya da vekil öğretmenler  üzerinden, devlet açığını kapatmaktadır. Devlet okullarında öğrenciler ve veliler öğretmen sayısının yetersizliğinden bahsederken devlet ise yeterli öğretmen almamaktadır. Devletin önemli kurumları da  öğretmen ihtiyacının , çok fazla olduğunu söyledikleri halde. .. 420.000 öğretmen  bir gün mesleğini yapabilme ve iş imkanının hayalleriyle yıllardır bekliyor.Bizzat devlet yetkilileri yıllarca KPSS  sorularının çalındığını, alımların objektif olmadığını ve bu konuda daha titiz olamadıklarını bu yüzden soruşturmalar açıldığını ifade ederken, şimdi de eskisinden de  şaibeli ve şimdiden internet sitelerine pazarlığı düşmüş olan mülakat sınavının getirileceğini bizlere söylemektedirler. Bu son derece sakıncalı ve adaletli seçime gölge düşürecek bir durumdur. Bütün öğretmenlerin atanmasını istiyoruz.Alımlarında mülakatla değil, sınav puanlarıyla olmasını istiyoruz.Atanamayan öğretmenlerimizin çok  ciddi bir kısmı yaşam mücadelesi vermektedir. Ev temizliğine gidenlerinden tutun, inşaatlerde bekçilik yapıp,tuğla taşıyanlara,madende çalışanlarından tutun, pazarcılık yapanlara varana kadar. Atanamayan öğretmenlerden aile yaşamı altüst olanlardan, depresyona, bunalıma girenler, hatta ve hatta intihar bile edenler vardır. Atanamadığı ve işsiz kaldığı için, çalıştığı inşaatten düşerek ölen öğretmen Mikail Cengiz, Türkiye Cumhuriyetindeki atanamayan öğretmenlerin  ızdırap dolu suretinin bir parçasıdır,öznesidir Atanamayıp intihar ederek ölen öğretmenlerin sayısı 42 olmuştur.Bir Milli Eğitim Bakanı ise buna ‘gösteriş İntiharı’ olarak yorum getirmiştir.Ölen öğretmenlerden bir tanesi sayın bakanın evladı olsaydı bu cümleyi sarfeder miydi? Ama ne hikmettir ki ülkemizde iktidarda ki  siyasilerin ,bürokratların çocukları asla ve asla işsizlik problemi çekmemektedir. Halkından zor zamanlarda destek bekleyebilen iktidar, şimdi halkına kucak açmalı, tüm işsizlere, yarına umutla bakmak isteyenlere kucak açtığı gibi özellikle atanamayan öğretmenlerin bu kanayan yarasını onarmalıdır. Çünki geleceğin kuşakları, çalışmak, üretmek, bilginin ışığını yarınlara aktaracak nesillerin yoluna ışık tutacak olanlar öğretmenlerdir. Güçlü bir ülkenin geleceği,  bilginin ışığında yürüyecek nesillerle mümkündür. Bu nesli eğitecek olanlar ise öğretmenlerdir. Bu sese ses, nefesimize nefes veriniz. Tanklara, toplara, savaşlara ayrıldığı kadar eğitime ve eğitimciye de bütçe ve istihdam açılmasını istiyoruz. Desteğiniz çok ama çok anlamlıdır.

KAMPANYAYI İMZALAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bu haber 2403 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum