DPB'den 2010 KPSS İptali ve Görevden Alma Açıklaması

Devlet Personel Başkanlığı iptal edilen 2010 KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerine ilişkin açıklama yaptı. DPB açıklaması şöyle;

DPB'den 2010 KPSS İptali ve Görevden Alma Açıklaması
02 Ağustos 2016 - 19:19

Devlet Personel Başkanlığı iptal edilen 2010 KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerine ilişkin açıklama yaptı. DPB açıklaması şöyle;

Usulsüzlük iddiaları nedeniyle daha önce, “Eğitim Bilimleri” bölümü ÖSYM Yürütme Kurulunca iptal edilen 2010 KPSS’nin, Ankara 1. İdare Mahkemesi’nce, “Genel Yetenek ve Genel Kültür” kısımlarının da iptal edilmesi üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çalışma başlatılmış olup, ilgili kurum ve kuruluşlarla konu ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. 

Çalışmalarımızda konuya ilişkin yargı kararları da göz önünde bulundurulmakta olup, haklarında herhangi bir şaibe bulunmayan kişiler açısından da bir mağduriyet oluşmaması için azami özen gösterilecektir.

İlgili kurumlarla yapılacak istişareler sonucunda alınacak kararlar daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır. 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Sedat Değer; Teorik olarak memuriyetin veya öğretmenliğin iptali mümkün değil

 

Bağımsız Eğitim Sen Muğla İl Başkanı Sedat Değer 2010 KPSS sınavlarına yönelik olarak yargı tarafından verilen ptal kararları sonrası o dönemde sınava girerek memuriyet kazananların duyduğu endişelere yönelik açıklama yaptı.

Konuya ilişkin çok sayıda kişinin kendisine yazılı ya da sözlü olarak sorular sorup sonuca ilişkin görüşlerini talep ettiğini belirten değer şu açıklamayı yaptı;

 

İptal edilen KPSS 2010 sınavından dolayı memuriyet veya öğretmen atamalarının da iptal edileceği söylentisi ve soruları üzerine ;
Öncelikle gelen o kadar çok soruya cevap veremiyorum telefon numaram olanlar beni arayabilirler.
1)Teori de memuriyet veya öğretmenliğin iptal edilmesi hukuk ilke ve esaslarına göre mümkün değil. Bunun önlemini ve uygulamasını devlet mekanizması hukuk işlerligine uygun şekilde yaparsa memuriyet ve öğretmenlikler iptal olmaz.
2) Suçun şahsiliği ilkesi suça karışmış kişileri baglar.Mahkeme karşısına gelen dava konusunda hukuki delil ve ispatlarda sınavın iptal edilmesi yönünde sonuca ulaşmışsa sınavı iptal etmesi gayet normaldir.Sonuçta hukuken soruların sızdırıldığı sınav icin iptal vermemesi asıl hukuken sıkıntıdır. Burada önemli olan ;iptal kararı verirken elde etmiş olduğu hukuki veriler ışığında bu suça karışmış kişilerin cezalandırılması ve bu sınava dayalı iptal edilmesidir.
3) Adalet mekanizması hukuken oluşmuş magduriyetin gözetilmesi şeklinde işler bu yüzden kararlar uygulanırken başka kişilerin özellikle suça karışmamış kişilerin mağduriyetine sebebiyet olacak şekilde işlemez isleyemez. Aksi takdirde hem evrensel hukuk hemde hukuk devleti ilkesi ile ters düşer.
kaldı ki bu davanın konusu atama şekline veya sınavdaki soruların yanlışlığına dönük bir dava şekli değildi.örneğin atamaların mülakata dayalı yapılmasının mahkemece iptal edilmesi.Örneğin şube müdürlüğü atamalarının sadece mülakata dayalı yapılması mahkemece iptal edilmişti.
O yuzde öğretmenlik ve memuriyetlerinin iptal edilmemesi gerekmektedir.Burası türkiye diyerek hukuka bağlı adımların atılacağı ümidiyle...
Saygılar
Sedat DEGER

Onbinlerce öğretmen ve devlet memuru için kritik süreç

 Ankara 1. İdare Mahkemesi, soruların sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiaları üzerine "Eğitim Bilimleri" kısmı iptal edilen 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) "Genel Yetenek ve Genel Kültür" bölümü de iptal edildi. Mahkeme kararında, "Sınava ilişkin Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da iptal edilen Eğitim Bilimleri kısmı gibi sınavdan önce başka kişilerin eline geçtiği sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır" denildi.  
RAPORLARLA BELGELENDİ 
Oy birliğiyle alınan kararda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca akademisyen bilirkişilere yaptırılan incelemeler ile dava konusu olaya ilişkin yürütülen soruşturmalarda aldırılan teknik raporlara yer verildi. Kararda, 10-11 Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de çok sayıda kişinin eğitim bilimleri testinde tam puan aldığı iddiaları üzerine açılan soruşturma sonucunda bazı usulsüzlüklerin tespit edildiği hatırlatıldı. Bu tespite göre şimdiye kadar yapılan tüm sınavlardan farklı olarak bu sınavda genel dağılımın dışına çıkıldığı anlatılan kararda, KPSS eğitim bilimleri sınavında 100 ve üzeri puan alan adayların standart sapmalarının genelde 1-2 olduğu ancak bu sınavda 5-6 olarak tespit edildiği belirtildi. 

350 KİŞİ TAMAMINI DOĞRU YAPTI 
Yüzde 100 doğru sayısına son 3 yıldaki sınavlarda rastlanmamasına rağmen bu sınavda 350 kişinin yüzde 100 doğru sayısına ulaştığı ifade edilen kararda, tüm bu verilerin olağan dışı bir durumu gösterdiği, bu sonuçlara göre yapılacak uygulamalarda telafisi mümkün olmayan zararların oluşabileceği kanaat ve değerlendirmeleri sonucu 17 Eylül 2010 tarihli yürütme kurulu kararıyla 10 Temmuz 2010'da yapılan sınavın Eğitim Bilimleri bölümünün iptal edildiği kaydedildi. 
80 BİN KİŞİNİN MEMURİYETİ TEHLİKEDE 
2010 KPSS'ye giren yaklaşık 80 bin kişinin atandığı öğrenildi. 80 bin kişinin yaklaşık 56 bini Öğretmen. Bu kişilerin memuriyetlerinin önümüzdeki günlerde iptal edilmesi bekleniyor. 2010 Aralık'ta 26.632 Öğretmen atanmıştı. 2011 Haziran'da 30.000 Öğretmen atanmıştı. 
AVUKAT BABANIN MÜCADELESİ 
Kızı tarih bölümü mezunu olan ve 2010'daki KPSS'de başarılı olamadığı için atanamayan avukat Cemal Yeşilyurt, kızının hakkının yendiği düşüncesiyle hukuk mücadelesi başlattı. Avukat Cemal Yeşilyurt, sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümünün iptal edilmemesi üzerine, bu bölümdeki sınav soru ve cevaplarının yüzlerce adaya servis edildiğini savunarak, sınavın bu kısımlarının da iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Davada, 3. dalgada 384 kişi gözaltına alınmıştı. Ntv, Aa

2010 KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Sınavı İptal

Anadolu Ajansı okuyucularına çok önemli bir haber geçti ve Ankara 1. İdare Mahkemesinin usulsüzlük iddiaları nedeniyle daha önce "Eğitim Bilimleri" bölümü iptal edilen 2010 KPSS'nin "Genel Yetenek ve Genel Kültür" kısmını iptal etti. 

Sözleşmeli Öğretmenler Öncelikle Hangi İllere Atanacak?

Sözleşmeli Öğretmenler Öncelikle Hangi İllere Atanacak? 2.OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi ile yürürlüğe giren sözleşmeli öğretmenlik alımlarında öncelikle hangi illere sözleşmeli öğretmenler alınacak? (öğretmen, sözleşmeli öğretmen, hangi illere, atanacak, öğretmen atanacak iller, öğretmen atamaları)


Sözleşmeli Öğretmenler Öncelikle Hangi İllere Atanacak? 2.OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi ile yürürlüğe giren sözleşmeli öğretmenlik alımlarında öncelikle hangi illere sözleşmeli öğretmenler alınacak? İşte detaylar

 

27 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2.OHAL KHK'sinde yeralan Sözleşmeli Öğretmenlik alımları ve şartları ile ilgili maddelere göre sözleşmeli öğretmenler öncelikli olarak Birinci Derecede Kalkınmaya Öncelikli Bölgelere alınacaklar.

İlgili Maddeler
"EK MADDE 4- (1) Öncelikle kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde olmak üzere Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kuramlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilir.

(2) Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katma kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanır.

(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir.Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Bu Maddede bahsedilen Birinci Derecede Kalkınmaya Öncelikli İller Şunlardır.

Adıyaman
Ağrı
Aksaray
Amasya
Ardahan
Artvin
Bartın
Batman
Bayburt
Bingöl
Bitlis
Çanakkale ( Gökçeada ve Bozcaada )
Çankırı 
Çorum
Diyarbakır
Elazığ
Erzincan 
Erzurum
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Iğdır
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kırıkkale
Kırşehir
Kilis
Malatya
Mardin
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şanlıurfa
Tokat
Trabzon
Tunceli
Van
Yozgat
Zonguldak
Kaynak:turkkamu.net/sozlesmeli-ogretmenler-oncelikle-hangi-illere-atanacak/10786/
 2016 Eylül 30 bin Öğretmen Ataması Olursa Branşlara Göre Kontenjanlar (tahmini) için TIKLAYINIZ.
2016 Öğretmen Atamaları İçin Branşlarda Öğretmen İhtiyaçlarını öğrenmek için tıklayınız

 


Bu haber 8611 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort