DÖVME NAMAZ KILMAYA ENGEL MİDİR?

Bedeninde dövme bulunan kişinin namazı geçerli olur mu? Dövme namaz kılmaya engel midir?Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövme, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye âdeti olup, sağlık açısından zararlı olduğu gibi dinen de ya.

DÖVME NAMAZ KILMAYA ENGEL MİDİR?
25 Aralık 2019 - 15:37

Bedeninde dövme bulunan kişinin namazı geçerli olur mu? Dövme namaz kılmaya engel midir?

Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövme, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye âdeti olup, sağlık açısından zararlı olduğu gibi dinen de yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), dövmeyi yapan ve yaptıranların Allah’ın rahmetinden uzak olacaklarını bildirmiştir (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim Libâs, 120; Tirmizi, Edeb, 33 ).

Dövme yaptırmak dinimizce yasaklanmış olmakla birlikte cilt üzerinde bir tabaka oluşturmayan dövmeler abdest ve gusle engel değildir. Fakat deri üzerine yapılarak suyun temasını engelleyen bir tabaka oluşturan dövmeler abdest ve gusle mani olacağından namaza da engel teşkil eder. Daha önce yapılmış olup deri üzerinde tabaka oluşturmuş ve çıkarılması da mümkün olmayan dövmeler ise artık deri hükmünü almış olur. Dolayısıyla bu durumda kılınan namaz geçerlidir. Abdest ve gusle engel olmayan türden olan dövmeler, dikkat çekici resim vb. içeriyorsa bunların namaz kılarken kapatılması uygun olur.

Kaynak: Diyanet İşleri Fetva Kurulu

kaynak: https://www.islamveihsan.com/dovme-namaz-kilmaya-engel-midir.html

Bu haber 740 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Abdullah
    1 yıl önce
    Güzel izah lakin ek*** dövmeyi yapan kişi önceden müslüman değilse ve mümkün değilse çıkarılması sağlam afv ve mağfiret isteyip tövbe eder, Müslümansa durum farklıdır. Çünkü bilerek girmiştir bu işe, onun sonucu ve vebali daha başkadır