Dolar ve Borsa ne durumda ?

ABD'deki başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanması piyasaları hareketlendirdi. Seçim sonuçlarının ardından dolar ve altın fiyatları nasıl seyredecek? Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz işte haberin detayı

Dolar ve Borsa ne durumda ?
09 Kasım 2016 - 11:22 - Güncelleme: 09 Kasım 2016 - 12:47

ABD'deki başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanması piyasaları hareketlendirdi. Seçim sonuçlarının ardından dolar ve altın fiyatları nasıl seyredecek? ABD başkanlık seçimleri piyasalarda deprem etkisi yarattı. Trump'ın ABD başkanlığını kazanmasıyla birlikte dolar uluslararası piyasalarda TL karşısında değer kazanırken, borsalar düşüşe geçti.

Donald Trump, seçim öncesinde ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamalarda ABD'de düşük faiz oranının, ülkenin toplam 19 trilyon dolar üzerindeki kamu borcunu düzenlemek için gerekli olduğunu belirterek "Şu anda faiz oranları çok düşük. Bu oran 2, 3 veya 4 puan artarsa ne olur? Elimizde bir ülke kalmaz" demişti. ABD'deki faiz artışı Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı olabileceği endişeleri bu ülke piyasalarında dalgalanmalara neden oluyor. 

Piyasalarda yüksek olasılıkla Hillary Clinton'ın başkan seçileceği beklentisi vardı, Trump'ın başkanlığı kazanmasının ardından piyasalarda şok yaşanıyor. Altının ons fiyatı 1320 dolara kadar çıkarken gram altında 139 lira ile tarihi seviyeleri test etti. Önümüzdeki günlerde gelişmelere bağlı olarak gram altın 140-145 TL'yi görebileceği tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Trump'ın biraz daha birleştirici ve yumuşak açıklamalar yapmasıyla piyasalar bir miktar durulabileceği, fakat oluşabilecek iyimserlik ortamında bile doların 3,17-3,20 seviyeleri direnç seviyeleri olacağı, yukarıda ise 3,32-3,35 aralığında yeni rekor denemesi olabileceği belirtiliyor.

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, ortaya çıkan sonucun dolara güveni azaltmasının ve Fed'in aralıkta faiz artırım ihtimalini ciddi ölçüde düşürmesinin, güvenli liman arayışının tavan yapmasına neden olduğunu belirten Doğan, "Altının onsu, Brexit'ten bu yana görülen en ciddi ralliyi gerçekleştirmekte. Para birimlerinde görülen ciddi volatilite nedeniyle küresel olarak merkez bankalarından müdahale gelmesi muhtemel. Keza Japonya Merkez Bankası (BOJ) bir toplantı gerçekleştireceğini duyurdu" ifadelerini kullandı.

DenizBank Özel ve Yatırım Grubu Yönetmeni Orkun Gödek ise ABD'deki seçimlerin para ve sermaye piyasaları nezdinde büyük bir şok etkisi yarattığına dikkati çekerek, bundan sonraki süreçte fiyatlamaların mevcut tabloya göre devam edeceğini ifade etti.
 


 

Bu haber 1290 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort