Dolar Fiyatları Çakıldı... İşte Son Rakam

Dolar fiyatları tepe taklak oldu. Günlerdir yükselen ve piyasaların ateşini yükselten döviz fiyatları Hükümet'ten gelen müdahaleler sonucu sert düşüş yaptı. Dolar fiyatları aniden sert bir şekilde düştü. Dolardaki sert düşüşün sebebiyle ilgili son dakika açıklaması yapıldı.

Dolar Fiyatları Çakıldı... İşte Son Rakam
14 Ağustos 2018 - 23:29 - Güncelleme: 14 Ağustos 2018 - 23:41

Dolar fiyatları tepe taklak oldu. Günlerdir yükselen ve piyasaların ateşini yükselten döviz fiyatları Hükümet'ten gelen müdahaleler sonucu sert düşüş yaptı. Dolar fiyatları aniden sert bir şekilde düştü. Dolardaki sert düşüşün sebebiyle ilgili son dakika açıklaması yapıldı.

 

Dolar ne kadar oldu? Dolar kuru düşüşe geçti

Dolar - TL kuru geçtiğimiz Pazar akşamı yaşanan hareketliliğin ardından 14 Ağustos Salı günü düşüşe geçti. Merkez Bankası, BDDK ve SPK'dan gelen hamleler sonrası Dolar - TL kuru 6.30'un altını altını gördü. Peki; Dolar ne kadar oldu? İşte Dolar kurunda yaşanan en son gelişmeler

 

 

 

Geçtiğimiz Pazar günü 7 liranın üzerini görerek tüm zamanların rekorunu kıran Dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan gelen açıklamalar sonrası düşüşe geçmişti. Peki; Dolar ne kadar oldu? Dolar - TL kuru ne kadar? İşte haftanın ikinci gününde dövizde yaşanan tüm gelişmeler...

 

 

 

14 Ağustos salı gününe 6.80 seviyelerinden başlayan dolar kuru gün sonunda 6.54 seviyelerine kadar inmişti.Öte yandan, Merkez Bakası, BDDK ve SPK'dan gelen kararlı hamleler sonucu Dolar - TL kuru gün içerisinde 6.30'un da altını test etti. Günün ilerleyen saatlerinde yine düşüş trendi içinde bir yol izleyen dolarda saat 23.00 itibariyle ise dolar kuru şu şekilde oldu:  

Dolar kuru saat 18.23 rakamı: Gün boyu 6.40-6.55 aralığında dalgalanan dolar, piyasaların kapanış saatinde 6.54'lerde seyretti. Euro da günü 7.46 liradan tamamladı. Dolar saat 18.23 itibariyle uluslararası piyasada 6.52'den işlem gördü.

 

 

 

 

DOLAR NE KADAR?

Dün gün içerisinde 7 lira ve üzerini sık sık test eden dolar kuru, Merkez Bankası, BDDK ve SPK'dan gelen kararlı hamleler sonrası günün ilk saatleriyle birlikte düşüş yönlü harekete geçti. Gün içerisinde en yüksek 6,96 TL seviyesini gören Dolar, en düşük 6,29 TL seviyesine kadar geriledi. İlerleyen saatlerde de 6,30-6,50 bandında sakin bir seyir izledi.

 

 

 

EURO NE KADAR OLDU?

Tıpkı Dolar gibi Euro da düşüş trendine geçti. Dün 7.90 sınırında kapanan Euro - TL kuru, salı günü içerisinde 7,13 TL seviyesine kadar geriledi.

 

 

 

ALTIN FİYATLARI DA DÜŞTÜ

Dolar kurundaki aşağı yönlü seyir altın fiyatlarına da yansıdı. Uzun süredir yükseliş yönünde seyir gösteren altın fiyatları tıplı Dolar - TL kuru gibi düşüşe geçti. 250 liranın üzerini gören gram altın fiyatları 244 liranın altına indi.

 

 

Son günlerde olağanüstü dalgalanmalar gösteren dolar kurunda son durum merak ediliyor. ABD ve Türkiye arasındaki gerilimle artan Dolar ve Euro fiyatları günün başlaması ile düşüşe geçti. İşte Dolar/TL ve Euro/TL kurunda son durum...

 

 

Dolar/TL dün BDDK ve Merkez Bankası’nın önlemlerinden sonra dalgalı bir seyir izliyordu. Bugün ise hükümetin aldığı önlemler ve ABD-Türkiye arasındaki temaslar doların yönünü aşağı çevirdi. 1 Dolar saat 23:00 itibariyle 6.3243 TL, 1 Euro ise 7.1908…

 

 

TL’de son dönemde yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından TCMB’nin bir faiz artırımı yapabileceği beklentileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yatırımcılar ile bir toplantı yapacağı haberi kurda bugün iyimser bir havaya neden oldu.

 

 

Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 seviyesini test ettikten sonra dün 6.40-7.0 bandında dalgalanan ve bu sabah saat 0835’te 6.8604/6.9000 seviyesinde olandolar/TL gün içinde 6.4150’ye kadar geriledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Perşembe günü küresel yatırımcılarla bir telekonferans gerçekleştirecek ve yatırımcı toplantısı düzenleyecek. Bakanlık yetkilisinden edinilen bilgiye göre ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere ilgili telekonferansa 750-1,000 arasında yatırımcının katılması bekleniyor.

 

 

DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

Dolar/TL dün BDDK ve Merkez Bankası'nın önlemlerinden sonra dalgalı bir seyir izliyordu. Bugün ise saat dolar düşüş yaşıyor. Dolar/TL 6,5247/6,5323 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 7,4179/7,4285’den işlem görüyor.

 

 

“500 BAZ PUANLIK FAİZ BEKLENTİSİ OLUŞTU”

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte, piyasadaki toparlanmayı iki temaya bağlayarak, “Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözebileceğine inanan uzun vadeli yatırımcılar Lehman krizindeki dip seviyelere küresel bazda dönen tek endeks olan BIST-100’de alım yapmaya başladılar. Son işlemde dolar bazında dünkü düşük seviyeden yüzde 16 yukarıdayız. Lehman dip seviyesinden gelen alımları psikolojik bazda çok önemsiyorum çünkü BIST yatırımcılarının yarısından fazlası dolar/euro bazlı fonlar” dedi.

 

 

Ökte, kurun seviyesi ve enflasyon beklentilerinde yaşanması muhtemel kötüleşmeyle, TCMB’den en az 500 baz puanlık faiz artışı beklentilerinin oluşmaya başladığına dikkat çekerek, “TCMB’nin likidite operasyonları ya da zorunlu karşılık, ROM gibi enstrümanlarla destek veriyor olmasının kurda yeterli etkiyi yapmaması, faiz artırım beklentilerini yükseltiyor. Öte yandan Bakan Albayrak’ın yatırımcılarla yapacağı Perşembe günü yapacağı telekonferansında kurdaki gevşemede etkili olduğuna inanıyorum. Bu telekonferansta önemli ve yeni konuların masaya konacağı düşüncesindeyim, yoksa böyle bir girişim olmazdı” dedi.

 

KAYNAK: REUTERS SÖZCÜ GAZETESİ 

Bu haber 2098 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort