Dolar Euro Uçtu Borsa Çöktü

Dolar ve euro yurt içinde yaşanan gelişmelerin etkisiyle üçüncü kez tarihi rekoru yeniledi. Borsada da düşüş yüzde 3'ü aştı.

04 Kasım 2016 - 15:22 - Güncelleme: 04 Kasım 2016 - 17:51

DOLAR 3,16'YI, EURO 3,51'İ GEÇTİ

Yurt içinde yaşanan gelişmeler piyasaları olumsuz etkiledi. Sabah ve öğlen saatlerinde iki kez rekor kıran dolar ve euro, Diyarbakır'da yaşanan terör saldırısı ve HDP Eş Başkanları ve bazı milletvekillerinin tutuklanmasının etkisiyle gün içinde üçüncü kez rekor tazeledi. Öğlen saatlerinde TL karşısında 3,15'i aşan dolar, yükselişini sürdürerek 3,1645 seviyesine ulaştı. Euro ise gelişmelerin etkisiyle artı yönde harekete geçerek 3,51'in üzerine çıktı.

BORSA DÜŞTÜ

Gelişmeler sonrası Borsa İstanbul'da da sert düşüşler meydana geldi. BİST 100'deki kayıplar saat 16.50'de yüzde 3'ü aştı. Endeks şu sıralarda 74 bin 410 seviyesinden işlem görüyor.

"KURDAKİ AŞIRI OYNAKLIK NEDENİYLE MÜDAHALEYE GEREK YOK"

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İstanbul'da Sermaye Piyasaları Kongresi'nde, Bloomberg HT canlı yayınında, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi ve katılımcı sorularını yanıtladı. Twitter hesabından sorulara verdiği yanıtları paylaşan Canikli, dolardaki yükselişe ilişkin şöyle dedi:

"Türkiye ekonomisi, şokların olumsuz etkisini çok kısa sürede telafi edebiliyor. Dalgalı kur uyguluyoruz. Piyasa şartlarında kur hareketleri doğal. FED faiz artış beklentisinin güçlenmesi dolara değer kazandırdı. Kurda aşırı oynaklık nedeniyle müdahaleye gerek yok. Kur nasıl aşağı doğru giderken müdahale edilmediyse, şimdi de çok müdahale edilmemeli."

GÜNDEMİMİZDE SEÇİM YOK

Diğer açıklamaları ise şöyle:

"Net olarak ifade ediyorum, gündemimizde bir seçim yok. Orta gelir tuzağı"nı aşmak için stratejik yatırımların devreye sokulması gerekiyor.  Bankacılık sektöründen fedakarlık talep etmiyoruz. Bankaların yapısının sağlam olması, Türkiye için önemli. Bankalarımıza teşekkür ediyorum, faiz indirimi konusunda bir trend başladı, bunun devam edeceğine inanıyorum."

DOLARDA YÜKSELİŞ DEVAM EDER Mİ?

KapitalFx Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Siyasi ve jeopolitik riskler TRY üzerinde baskı oluşturmaya devam etmektedir. Son haber akışı ile beraber sabah işlemlerinde USDTRY kuru 3,1380 ile tarihi rekor seviyesini yenilemiştir. GOÜ para birimleri grubunda USD’ye karşı günlük değer kaybı %0,73’e ulaşan TRY en çok değer kaybeden para birimi konumundadır. Emsal para birimleriyle mukayese edildiğinde hareketin TRY’ye özgü olduğu görülmektedir.EURTRY de bu kapsamda 3,4820 ile tüm zamanların en yükseğini görmüştür. TRY sepeti de (%50USD, %50EUR) 3,3089 görmüştür" dedi.

KapitalFx Araştırma Uzmanı Erkan şöyle devam etti:

"Mevcut haber akışı ile alakalı olarak; siyasi ve jeopolitik riskler çerçevesinde TRY’deki oynaklığın artacağını öngörmekteyiz. Kurlarda ana hareket yönü yukarı doğrudur, daha yüksek seviyeler görülebilir. Gevşeme olsa bile USDTRY’de 3,10’un üzerine yerleşildiğini düşünüyoruz. Günlük hareket 3,13 – 3,15 ekseninde olabilir, ana direnç ise 3,17 seviyesidir. Güncel hareket alanı 3,10 – 3,17; bir üst kademeki hareket alanı da 3,17 – 3,23 görünmektedir.

Küresel koşulların da şu anda çok istediğimiz düzeyde olduğunu söyleyemeyiz. Dünya piyasaları bir yandan Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinden endişe duyarken; bu gerçekleşmese bile %78 seviyesinde olan bir Fed faiz artırım fiyatlaması vardır.Bugün gelecek olan ortalamalara yakın bir Ekim ayı istihdam verisi de bu ihtimalin en azından yüksek kalmaya devam etmesine neden olacaktır. Bu olumsuz dışsallıklara karşı Türk finansal varlıklarının duyarlılığı artmış durumdadır"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı'...
Son dakika... Bakan Yılmaz'dan öğretmenlere uyarı
Son dakika... Bakan Yılmaz'dan öğretmenlere uyarı