Dolar 3.11 lirayı da aştı, peki neden bu kadar yükseldi ?

Başkanlık tartışmalarının etkisiyle tırmanışı hız kazanan dolar, 3.1107 lira ile yeni tarihi zirveye tırmandı. Dolardaki tırmanışa bağlı parite etkisiyle euro da 3.4204 lira düzeyine kadar çıktı.

13 Ekim 2016 - 13:14

Dolar/TL, Başbakan Yıldırım'ın Başkanlık sistemini de içeren anayasa değişlikliği teklifini Meclis'e yakın zamanda getireceklerini açıklaması ve Fed'in faiz artıracağına dair artan beklentileriyle yükselişini sürdürdü ve 3,1107 seviyesini görerek yeni zirvesini gördü. Kur, saat 11.23 itibariyle bankalararası piyasada 3,1130 seviyesinden işlem gördü.

Dolar/TL 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin notunu düşürmesinin ardından, 20 Temmuz'da 3.0973 ile tarihi zirveyi test etmişti. Kur dün de Başbakan'ın açıklamalarının ardından 3.07'li seviyelerden kademeli olarak yükselişe geçti ve 3.0973'ü yeniden test etti. 

Moody's'in not indiriminin ardından, Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" düzeyde derecelendiren tek büyük kredi şirketi Fitch'in de aynı adımı atabileceğine ilişkin beklentilere, başkanlık için bir "referandum belirsizliği"nin eklenmesi, piyasalardaki risk algısını güçlendirdi.

DOLAR BU NEDENLERLE YÜKSELİYOR

Gedik Menkul Kıymetler Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, doların hem iç hem dış nedenlerden yükseldiğine işarete ederek "İlginç olan yurt dışında Fed faiz arttıracak temalı bu yükselişte gelişen ülkeler daha dirençli. Dolar gelişmiş ülke paralarına karşı daha fazla değer kazanıyor. Türkiye olarak biz bu lehte durumdan yararlanamıyoruz. 15 Temmuz, Moody’s, Merkez Bankası (MB) faiz indirimleri ve OHAL’in süresine ilişkin belirsizliklere ek olarak başkanlık referandumu ve takiben gerçekleşmesi olası başkanlık seçimi ajandası lokal katalizörler.  20 Ekim tarihli toplantısı doların seyri üzerinde güçlü etkiler göstermeye aday. Merkez Bankası sadeleştirmenin sona erdiğini veya çok yakın olduğumuzu açıklar, Türkiye faiz arttıramaz ön yargısının da yersiz olduğunu ve ileride ihtiyaç görülmesi halinde pekala Merkez'in  faiz silahını kullanabileceğini ifade ederse güçlü yabancı ilgisi sağlar ve bu hareketin hızla yön değiştirmesini sağlayabiliriz" dedi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İlahiyat mezunlarına formasyon şoku
İlahiyat mezunlarına formasyon şoku