Doğa Koleji Sorunları Çözülemiyor

   Aylardır çözüme kavuşmayan Doğa Koleji sorunlarının İTÜ Vakfının devreye girmesi ile çözüme kavuştuğu düşünülmüştü. Fakat konu ile ilgili gerçeklerin gün yüzüne çıkması ile sorunların tam olarak çözülmediği görüldü.

Doğa Koleji Sorunları Çözülemiyor
15 Ocak 2020 - 09:03 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 10:18

      Aylardır çözüme kavuşmayan Doğa Koleji sorunlarının İTÜ Vakfının devreye girmesi ile çözüme kavuştuğu düşünülmüştü. Fakat konu ile ilgili gerçeklerin gün yüzüne çıkması ile sorunların tam olarak çözülmediği görüldü.
  Yüzlerce öğretmenin maaş alamadığı ve binlerce öğrencinin eğitim hayatını sekteye uğratan Doğa Koleji sorunları çözülemiyor. İstanbul Teknik üniversitesi kurumu satın almak için bünyesinde üçüncü bir vakıf kurdu. İTÜ Vakfı olarak kurulan bu vakfın kuruluş çalışması son bulmadığı için kolejin resmi olarak satışı da gerçekleşmedi. Bu durumda doğa koleji maaş sorunu da ortadan kalkmadı.
  Üçüncü Vakıf Devrede
  İstanbul Teknik Üniversitesine bağlı bulunan  okulları bünyesinde toplayan İTÜ Geliştirme Vakfı ve kantin, sosyal tesisler ve dergi satışı gibi konular ile ilgilenen İTÜ Vakfı sonrasında üçüncü bir vakıf Doğa Koleji için devreye girdi. Bu durumda İTÜ Rektörü Mehmet Karaca tarafından üç hafta önce yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Karaca 800 milyon liralık teklif ile kurumun İTÜ Vakfı tarafından satın aldığını ifade etmişti. Konu ile ilgili çıkan son haberler ile birlikte Doğa Koleji kimin? Sorusu sorulmaya başlandı.
Sözleşmede Yer Alan Ödeme Gerçekleşmedi
  İTÜ Vakfı ile ilgili yapıaln haberlerde vakfın koleji satın almasının mümkün olmadığı belirtildi. Habere göre vakfın kasasında yıl sonu itibariyle tek kuruşun kalmadığı gündeme geldi. Vakıf 2020 yılı bütçe planlamasında 550 bin lira gelir elde etmeyi ve bunun 100 bin lirasını bir sonraki yıla devretmeyi planlıyor.19 Aralık 2019 tarihinde yapılan açıklamaya göre İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü satın alma süreci ile ilgili bilgi verdi. Bu bilgide İTÜ Vakfı ile Doğa Koleji arasında görüşmelerin devam ettiği belirtilmişti. Fakat aradan geçen süre içinde satış sözleşmes ortaya konmadı ve satıştan sonra söz verilen öğretmen maaşları ödenmedi. Bu durumda akla Doğa Koleji battı mı? Soruları gelmeye başladı.
Maaşlar Hala Ödenmiyor
  Satış süreci ile ilgili sessizliğini koruyan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın İTÜ Eğitim Vakfı adı ile üniversiteye üçüncü bir vakıf kurduğu öğrenildi. Yeni kurulan vakfın yönetim kurulunda kimlerin yer alacağı ise merak konusu oldu.
  Hali hazırda 45 bin öğrencinin eğitim gördüğü Doğa Koleji, 15 ile mali açıdan sıkıntı yaşıyor. Kurumda 6 bin öğretmen ise 4 aydır maaşını alamıyor. Öğretmenlerin 17 Ocak yarıyıl tatiline kadar sıkıntı çıkarmadan derse girecekleri bu tarihten sonra protestolara başlayacağı öğrenildi. Doğa koleji ekşi sözlükte de konu başlıkları arasında yer aldı.
 
 
Bu haber 1177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum