Dışişleri Bakanlığı'ndan Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'na Tepki!

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 2018 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'na Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'na Tepki!
22 Haziran 2019 - 16:31

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı 2018 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'nda yer alan Türkiye ile ilgili bölümlerde FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'den “Müslüman vaiz ve siyasi figür” olarak gösterilmesine ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı tarafından sert tepki gösterildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bunun hain darbe girişimine destek anlamına gelmekte olduğunu vurguladı. Müttefik bir ülkede demokrasiye darbe girişiminde bulunanların masum din adamı olarak gösterilmesinin ikiyüzlü bir yaklaşım olduğuna dikkat çeken Aksoy, raporun hangi odakların etkisiyle ve hangi art niyetle kaleme alındığının açık olduğunu belirtti.

Raporda ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail'e yönelik bölümünde İsrail'in İslam'ın en kutsal mekânlarından olan Harem-i Şerif'e yönelik mütecaviz tutumuna tek bir eleştiri getirilmediğine dikkat çeken Aksoy, geçtiğimiz yıl İsrail'in Gazze'de onlarca sivili öldürmesine karşı Türkiye'de gösterilen tepkiyi “Yahudi karşıtı söylem” olarak rapora yansıtılmasından kaçınılmamasının ise, raporun ciddiyetsizliğini gözler önüne sermekte olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum