Dışişleri Bakanlığı'ndan Sert Tepki: "Reddediyoruz!"

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Malta'daki Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi bildirisine tepki geldi ve “uluslararası hukuka aykırı ifadeleri reddediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Sert Tepki: "Reddediyoruz!"
15 Haziran 2019 - 17:57 - Güncelleme: 15 Haziran 2019 - 18:01

Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesinde yayınladığı bir açıklama ile Malta'da düzenlenen ve Avrupa Birliği üyesi Güney Avrupa Ülkeleri 6. Zirvesi'nde yayınlanan ortak bildiriye tepki göstererek, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselelerine ilişkin ifadelerin taraflı, gerçeklerden kopuk ve uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu bildirinin Yunan/Rum ikilisinin Avrupa Birliği üyeliklerini nasıl istismar ettiklerinin bir örneği olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bazı AB üyelerinin de buna nasıl alet olduklarının ise esef verici olarak görüldüğü vurgulandı. Anılan bildiride, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin maksimalist deniz yetki alanı sınırı iddialarına destek verilmesinin uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiği belirtilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, daha önce vurgulandığı gibi gerek AB ve gerekse AB'nin herhangi bir üyesinin, bir ülkenin deniz yetki sınırı iddiası hakkında bir mahkemeymiş gibi hüküm vererek bu sınırlara geçerlilik kazandıramayacağı ifade edilerek, Kıbrıs'ın eşit haklara sahip kurucu unsuru olan Kıbrıs Türklerinin haklarını gasp eden Kıbrıs Rum kesiminin normal bir ülke olmadığının altı çizildi.

Açıklamada son olarak şunlar vurgulandı:

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de hem kendi kıta sahanlığındaki haklarını ve hem de Kıbrıs Türklerinin adanın hidrokarbon kaynakları üzerindeki eşit haklarını korumak kararlılığının aynı şekilde devam ettiği belirtilerek, bu konuda gerekli adımların atıldığı ve atmaktan da çekinilmeyeceği uluslararası topluma hatırlatıldı.

Kaynak: T.C. Dışişleri Bakanlığı

Bu haber 512 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort