Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'İdlib konusundaki kararlılığımızı Rusya'ya ilettik'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de, Rusya garantörlüğündeki rejimin Serakib kasabasını ele geçirdiği yönündeki iddialara, “İdlib’deki durum vehametini koruyor. Rejimin saldırganlığı yüzünden çok sayıda insan evini terk etmek zorunda kaldı. Bu konuları Miroslav’la da görüşmüştük. Ayrıca, rejim bizim askerlerimize de saldırdı. 8 şehidimiz oldu. Karşılığını kat kat fazlasıyla verdik. Bu konudaki kararlılığımızı Rusya’ya da ilettik. Bizim askeri mevcudiyetimize yönelik değil, artık bu insan

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'İdlib konusundaki kararlılığımızı Rusya'ya ilettik'
07 Şubat 2020 - 14:04
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovak mevkidaşı Miroslav Lajcak ile ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu ve Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, açıklama sonrası basın mensuplarından gelen soruları da yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'de rejimin Serakib kasabasını ele geçirdiği yönünde çıkan iddialar ve Rus heyetin Türkiye'ye gelişiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “İdlib'deki durum vehametini koruyor. Rejimin saldırganlığı yüzünden çok sayıda insan evini terk etmek zorunda kaldı. Bu konuları Miroslav'la da görüşmüştük. Ayrıca, rejim bizim askerlerimize de saldırdı. 8 şehidimiz oldu. Karşılığını kat kat fazlasıyla verdik. Bu konudaki kararlılığımızı Rusya'ya da ilettik. Bizim askeri mevcudiyetimize yönelik değil, artık bu insani dramı ya da felaketi durdurmak için de ne gerekiyorsa yapacağız. Rusya ve İran'la Astana sürecini başlattık. Soçi formatında toplantılar gerçekleştiriyoruz. Tüm bu çalışmaların amacı İdlib başta olmak üzere Suriye'de ateşkesi tesis edip, kalıcı olmasını sağlamak ve siyasi sürece ivme kazandırmak. Bunun faydalarını bugüne kadar gördük. Ne var ki siyasi sürece inanmayan, sadece askeri çözümle barış getireceğini düşünen rejimin saldırganlığı arttı. Bugüne kadar birlikte çalıştığımız ve rejimin garantörü olan Rusya'yla da bu süreci tekrar değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, 2 gün önce Putin'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu telefon görüşmesinin sonunda heyetlerimizin buluşması konusunda ve Rusya'dan bir heyetin gelmesi konusunda hemfikir oldular. Biz de hemen Dışişleri Bakanlığı olarak tarih önerilerinde bulunduk. Biraz önce gelen bilgiye göre de Rusya'dan yarın Dışişleri Bakanlığının heyet başkanlığını yaptığı bir heyet geliyor. Görüşmelerimizi yapacağız. Eğer ihtiyaç olursa liderler düzeyinde bir görüşme de yapılacak. Amacımız bu zulmü ve rejimin saldırganlığını durdurmak ve Anayasa komisyonu toplantılarına kaldığı yerden devam ederek siyasi sürece ivme kazandırmaktır” ifadelerini kullandı.
Bu haber 291 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum