erkek protez saçthemeforest temaları

Diploma Denklik Başvuru İşlemleri Online Yapılabilecek

“Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Diploma Denklik Başvuru İşlemleri Online Yapılabilecek
30 Temmuz 2019 - 11:29

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan düzenleme ile birlikte “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre bundan sonra yükseköğretim diplomalarının denklik başvuruları e-Devlet ya da YÖK'ün web sitesinden yapılabilecek. Diploma denklik başvurusu işlemlerinin kolaylaştırılması amacıyla yapılan düzenleme kapsamında başvuru sahiplerine yönelik bildirimler de posta yanında elektronik ortamda iletilebilecek.

Diploma denklik başvuru süreci, ön başvuru esnasında sisteme kaydedilen belgeler ile diğer başvuru belgelerine “Görülmüştür” ibaresi konularak tamamlanacak. Belge asılları ise başvuru sahiplerine ya da resmini vekâletnamesi olan vekillerine teslim edilecek. Diploma denklik işlemleri Denklik Otomasyon Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Bu işlemler esnasında yapılacak hazırlık, komisyon görüşü, bilimsel inceleme ve onay işlemlerinde ıslak imza ya da elektronik imza yerine log kayıtları esas alınacaktır.

SYBS Kapsamındaki Sınav İşlemlerinde Sağlık Bakanlığı’nın Görüşü Alınacak

Bunun yanında, ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle beraber YÖK'ün yetki devri ve paylaşımında da açılım söz konusu oldu. Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından Mayıs ayı içerisinde yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının sağlık alanlarındaki programlarından mezun olanların diplomalarının denklik işlemlerinde ise Sağlık Bakanlığı'nın görüşünün alınması kararlaştırılmıştı. Yönetmelikte buna ilişkin yapılan düzenleme ile sağlık programlarının Seviye ve Yeterlilik Belirleme Sistemi (SYBS) çerçevesindeki sınav işlemlerinde de yine Sağlık Bakanlığı'nın görüşü alınacak.

Bu haber 764 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort