Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Bölümü Hakkını Geri Aldı

Tüm alan bilgisi öğretmenliklerinde bölümün gerçek sahipleri istihdam edilirken birinci önceliklidir ihtiyaç olması durumunda öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlar ikinci öncelikli olarak atanmaktadır.

22 Kasım 2017 - 01:09

2014 yılından beri ilahiyata verilen formasyonun İmam Hatip Lisesi Öğretmenliği için olduğu unutulduğundan dolayı mağdur edilen Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenleri üç yıl önce açtığı dava neticelenmiş olup mağduriyetleri giderilmiş ve Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine Din Kültürü Öğretmenlerinin atanması birinci öncelikli olarak kabul edilmiştir. Bütün öğretmenlik mezunları öğretmenlere yapılan bu zulmü bitirdiği için Danıştay’a minnettardır. 

Kasım 2017 tarihinden beri öğretmen adaylarını zora sokacak bir takım hak ihlali için kara propagandalar yapılarak bilgi kirliliği oluşturularak toplumdaki algılar kirletilmeye çalışılmaktadır. Gerek İlahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerinin gerekse Fen-Edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin öğretmenlik hakkının asıl sahibi olan Eğitim Fakültesi ve Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği  öğrencilerin haklarına tecavüz edilme çalışmaları yürütülmektedir. Öğretmenlik dışı olan İlahiyat bölümünün sanki Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenleri yokmuşçasına hareket edip topluma yalan yanlış bilgiler vererek Danıştay’ın kararını 28 Şubat oluyormuşçasına anlatarak duygu sömürüsü yapmaktadırlar. Öğretmenlik bölümü mezunları varken yok saymaktadırlar.

Asıl işlevi bilim adamı yetiştirmek bilimsel bilgi üretmek olan Fen-Edebiyat ve İlahiyat öğrencilerinin öğretmenlik mesleğinin cazibesinden dolayı bu alana yönelip, öğretmenliği hakkı olarak görmektedirler. Öğretmenlik puanından çok daha aşağıda bir puan alarak üniversitede öğrenim görme şansı bulan gençlerin altı aylık bir süreçte formasyon eğitimi alıp öğretmenlik mesleğini icra edebileceklerini düşünmeleri öğretmenlik mesleğinin kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Fen-Edebiyat fakültesindeki fizik kimya biyoloji tarih edebiyat coğrafya gibi fikir ve ürün üretme amacı ile gelmiş oldukları bölümlerden mezun olma aşamasında öğretmenliğe heves etmeleri öğretmenlik mesleğini güzelce icra edeceklerinden değil tamamen iş kaygısından kaynaklanmaktadır. 

Fen-Edebiyat ve İlahiyat bölümlerinin eşit olmayı istenmesi Öğretmenlik bölümü öğrencilerine verilmiş olan hakkın gasp edilmesidir. Hatta böyle bir şey olası durumunda öğretmenlerin bu bölümlerden mezun olan kişiler ile aynı yerde istihdam edilmediğinden tamamen ezici bir üstünlük elde etmiş olmaktadırlar. Öğretmenlikten başka istihdam edilme olanağı bulunmayan biz öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının mağduriyeti söz konusudur.

İlahiyat mezunları; İmam Hatip Lisesi Öğretmenliği, Devlet Arşiv Uzmanı, TBMM Arşivcisi, Tapu Kadastro, Nüfus Ve Vatandaşlık, Aile Ve Sosyal Politikalar SHÇEK, Diyanet, Maarif Vakfı, Değerler Eğitimi, Hastanede Dini Danışmanlık, Asistanlık, Ceza İnfaz Kurumlarında Din Eğitimi, Helal Sertifikasyon gibi birden fazla iş imkânına sahip olmasına rağmen Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenliğine de atanmak istemektedirler. Sayıca öğretmenlerden fazla oldukları için seslerini duyurarak baskı yoluyla öğretmenlerin haklarını ellerinden alınmaya çalışmaktadırlar. Sayıca öğretmenlerden üstün olmaları haklı olduklarını göstermemektedir. Danıştay da Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenlerini haklı bularak birinci öncelikli olarak atanmasına karar vermiştir.

Eğer ihtiyaç olursa Öğretmenlik bölümlerine birinci mesleği öğretmenlik olmayan yardımcı bölümlerden(İlahiyat-Fen Edebiyat) alım yapılacaktır Bu konuda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 9 sayılı kararında hiç kimsenin mağduriyetinin olmadığı alenen ortalıktadır. Yürütülen haksız propagandalara inanmayınız.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli 9 sayılı kararında 7/2 bendinde Türkçe, Sosyal Bilgiler, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlardan mezun olanlarla, ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlardan da mezun olanların ataması yapılabilir.  

20.02.2014 tarihli 9 sayılı kararında Din Kültürü öğretmenliği için böyle bir düzenleme yapılmadığı fark edilip düzeltilmiştir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunu bir aday tarafından 2014 yılı Eylül ayı atamalarının iptali için açılan davada, Danıştay 12. Dairesi din kültürü öğretmeni alımlarına ilahiyat fakültesi mezunlarının 2. öncelikli olarak atanması gerektiği yönünde karar vermiştir.

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ


2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ


FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ


ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • Tuğba Çelik
  10 ay önce
  Hak yerini buldu.Umarım kalıcı olur
 • Saime Genç
  10 ay önce
  Haktan yana olduğunuz için teşekkür ederiz.
 • Nazlıcan
  10 ay önce
  Hele şükür adalet yerini buldu :)
 • Fatma ER
  10 ay önce
  Elhamdülillah.
 • Merve haksever
  10 ay önce
  Helal olsun Bu Allah’ın adaletidir.
 • Murat Kaygusuz
  10 ay önce
  Buradaki bilgiler ek*** ve yanlı. DKAB öğretmenliği eğitim fakültesine değil ilahiyat fakültesi bünyesinde kurulmuş yeni bir bölümdür. Eğitim fakültesi-Fen edebiyat karşılaştırması bu yüzden tam anlamıyla çarpıtmadır. Eğitim Fakülteleri ezelden beri var fakat Türkiye\'de DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ bölümü ne zaman ve hangi sebeplerle kurulmuş? 28 şubat öncesinde böyle bir bölüm yoktu.Bu bölüm yokken din kültürü öğretmenleri ağaçtan yetişmiyordu ilahiyat fakültesinden yetişiyordu. Kısaca ilahiyat fakülteleri hem öğretmen yetiştiren hem de diğer alanlardaki din görevlisi ihtiyacını karşılayan bölümlerdi ve bu amaçla kurulmuşlardı. Müfredatı da ona göreydi. DKAB bölümü ise 28 Şubat mantığı ile kuruldu.Müfredatı kırpıldı Alan bilgisi zayıf light öğretmenler yetiştirmekti amaç. Kısmen başardılar.28 Şubat artığı bu ucube bölüm kapatıldı ve eski sisteme dönüldü. Ayrıca Dkab mezunları İlahiyat Fakültesi mezunu oldukları için DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINDA DA GÖREV ALABİLMEKTELER
 • Akın Okan
  10 ay önce
  Adalet yerini buldu sonunda haber için teşekkürler..
 • Muallim
  10 ay önce
  Elhamdulillah aldık hakkımızı
 • Muallim
  10 ay önce
  Elhamdulillah aldık hakkımızı
 • Sema
  10 ay önce
  Teşekkür ederiz dkab üç yıllık haksızlıktan sonra adalete kavuştu .
 • Muhammmet Çakır
  10 ay önce
  Sonunda bize yapılan zulm bitti. Hep üvey evlat muamelesi gördük. Bizlere karşı istihdam alanındaki ezici üstünlük son buldu.
 • Emre Kınız
  10 ay önce
  Öncelik elbette Dkabçının hakkı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!