Din Kültürü öğretmenleri için yeni düzenleme geldi

2014 yılından beri ilahiyata verilen formasyonun İmam Hatip Lisesi Öğretmenliği için olduğu unutulduğundan dolayı mağdur edilen Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenleri hakkında yeni düzenlemeye gidildi. İşte haber detayları..

22 Kasım 2017 - 12:39

Üç yıl önce açtığı dava neticelenmiş olup mağduriyetleri giderilmiş ve Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine Din Kültürü Öğretmenlerinin atanması birinci öncelikli olarak kabul edilmiştir.

Bütün öğretmenlik mezunları öğretmenlere yapılan bu zulmü bitirdiği için Danıştay’a minnettardır. Kasım 2017 tarihinden beri öğretmen adaylarını zora sokacak bir takım hak ihlali için kara propagandalar yapılarak bilgi kirliliği oluşturularak toplumdaki algılar kirletilmeye çalışılmaktadır. Gerek İlahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerinin gerekse Fen-Edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin öğretmenlik hakkının asıl sahibi olan Eğitim Fakültesi ve Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği öğrencilerin haklarına tecavüz edilme çalışmaları yürütülmektedir.

Öğretmenlik dışı olan İlahiyat bölümünün sanki Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenleri yokmuşçasına hareket edip topluma yalan yanlış bilgiler vererek Danıştay’ın kararını 28 Şubat oluyormuşçasına anlatarak duygu sömürüsü yapmaktadırlar. Öğretmenlik bölümü mezunları varken yok saymaktadırlar. Asıl işlevi bilim adamı yetiştirmek bilimsel bilgi üretmek olan Fen-Edebiyat ve İlahiyat öğrencilerinin öğretmenlik mesleğinin cazibesinden dolayı bu alana yönelip, öğretmenliği hakkı olarak görmektedirler. Öğretmenlik puanından çok daha aşağıda bir puan alarak üniversitede öğrenim görme şansı bulan gençlerin altı aylık bir süreçte formasyon eğitimi alıp öğretmenlik mesleğini icra edebileceklerini düşünmeleri öğretmenlik mesleğinin kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Fen-Edebiyat fakültesindeki fizik kimya biyoloji tarih edebiyat coğrafya gibi fikir ve ürün üretme amacı ile gelmiş oldukları bölümlerden mezun olma aşamasında öğretmenliğe heves etmeleri öğretmenlik mesleğini güzelce icra edeceklerinden değil tamamen iş kaygısından kaynaklanmaktadır.

Fen-Edebiyat ve İlahiyat bölümlerinin eşit olmayı istenmesi Öğretmenlik bölümü öğrencilerine verilmiş olan hakkın gasp edilmesidir. Hatta böyle bir şey olası durumunda öğretmenlerin bu bölümlerden mezun olan kişiler ile aynı yerde istihdam edilmediğinden tamamen ezici bir üstünlük elde etmiş olmaktadırlar. Öğretmenlikten başka istihdam edilme olanağı bulunmayan biz öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının mağduriyeti söz konusudur.

İlahiyat mezunları; İmam Hatip Lisesi Öğretmenliği, Devlet Arşiv Uzmanı, TBMM Arşivcisi, Tapu Kadastro, Nüfus Ve Vatandaşlık, Aile Ve Sosyal Politikalar SHÇEK, Diyanet, Maarif Vakfı, Değerler Eğitimi, Hastanede Dini Danışmanlık, Asistanlık, Ceza İnfaz Kurumlarında Din Eğitimi, Helal Sertifikasyon gibi birden fazla iş imkânına sahip olmasına rağmen Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenliğine de atanmak istemektedirler. Sayıca öğretmenlerden fazla oldukları için seslerini duyurarak baskı yoluyla öğretmenlerin haklarını ellerinden alınmaya çalışmaktadırlar.

Sayıca öğretmenlerden üstün olmaları haklı olduklarını göstermemektedir. Danıştay da Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenlerini haklı bularak birinci öncelikli olarak atanmasına karar vermiştir. Eğer ihtiyaç olursa Öğretmenlik bölümlerine birinci mesleği öğretmenlik olmayan yardımcı bölümlerden(İlahiyat-Fen Edebiyat) alım yapılacaktır Bu konuda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 9 sayılı kararında hiç kimsenin mağduriyetinin olmadığı alenen ortalıktadır.

Yürütülen haksız propagandalara inanmayınız. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli 9 sayılı kararında 7/2 bendinde Türkçe, Sosyal Bilgiler, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlardan mezun olanlarla, ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlardan da mezun olanların ataması yapılabilir.

20.02.2014 tarihli 9 sayılı kararında Din Kültürü öğretmenliği için böyle bir düzenleme yapılmadığı fark edilip düzeltilmiştir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunu bir aday tarafından 2014 yılı Eylül ayı atamalarının iptali için açılan davada, Danıştay 12. Dairesi din kültürü öğretmeni alımlarına ilahiyat fakültesi mezunlarının 2. öncelikli olarak atanması gerektiği yönünde karar vermiştir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!