Din Kültürü Öğretmeni İhraç Edilecek

Atatürkçü olduğu bilinen ve her fırsatta cemaat-tarikat karşıtı fikirlerini söyleyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Cemil Kılıç ihraç edilecek.

Din Kültürü Öğretmeni İhraç Edilecek
24 Eylül 2019 - 08:42 - Güncelleme: 25 Eylül 2019 - 19:29

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, 20 yıllık öğretmen olan Cemil Kılıç’ı ihraç istemi ile savunmasını almak üzere bakanlığa çağırdı. Öğretmen Kılıç’ın ihraç edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 kez kademe ilerleme cezası alan ve 15 Ocak ‘019 tarihinde açığa alınan Kılıç, 10 Eylül 2019 tarihinde aradan geçen 8 aydan sonra ilk kez derse girmişti. Derste Atatürk İlke ve İnkılaplarını, Cumhuriyet ve Demokrasinin önemini ve Hz. Muhammed’in Medine sözleşmesini öğrencilerine anlatmıştı.

Kılıç yaptığı açıklamada;

‘’ 6 saat doya doya öğrencilerime ders anlattım. Daha ilk derste her zerreme kadar Mustafa Kemal’in öğretmeni olduğumu duyumsadım. Tanrı bir daha ayrılık yaşatmasın’’ dedi. Bu isteği çok uzun sürmedi.

‘’Başörtüsü ilahi emir değildir.’’ dediği için hakkında soruşturma açılan öğretmen Kılıç, zorunlu din dersine de karşı çıkmıştı.

 

‘’ Eleştirilerimi 2014 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürdüm. Dersin zorunlu olmasının insan haklarına ve İslam dinine aykırı olduğunu da belirttim. Mahkeme de davayı açan vakıf haklı görüldü. 2014 yılında ders zorunlu olmaktan çıkarıldı. Çünkü dersin içeriği ülkemizdeki dinsel- inançsal çeşitliliği yansıtmıyor. Derste bilimsel gerçeklere aykırı pek çok husus bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini eleştirdiğim için çok kez soruşturma açtı. Üst üste kınama cezası da verdi. Ayrıca siyasi paylaşımlar yapmakla ve Cumhurbaşkanına hakaret etmekle de suçlandım. 15 Ocak 2019’da açığa alındım ve iki kez de kademe ilerleme cezası aldım. Sonra da ihraç noktasına getirildim. 2019 Mayıs ayında göreve iade edildim ama İstanbul’dan Niğde’nin Eynelli Köyü Ortaokuluna sürgün gönderildim. Haziran ayında il dışı atama isteyip Gebze’ye geldim. Bakanlık beni aç timsahların önüne attı ve üst üste verdiği cezalarla mobing uyguladı.’’ diyen öğretmen Kılıç, yaşadıklarını tarihin ve halkın vicdanına sunduğunu ve her şeye rağmen yaşasın Atatürk Cumhuriyeti dediğini belirtti. 

Bu haber 1296 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort