Dil ve Anlatım dersi muamması

Özgür Eğitim-Sen: ”Dil ve Anlatım Dersi Muamması” açıklamamıza MEB'den cevap geldi

22 Kasım 2016 - 10:03 - Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 11:29

28/10/2016 tarihli Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlanmış olup  Yönetmeliğin 16. Maddesinde, eski yönetmeliğin 45’ inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (f) ve (h) bentleri ile ikinci fıkrasının değiştiği belirtilmişti.

Yayınlanan yönetmeliğin 16. Maddesinin h bendinde "Dil ve anlatım ile yabancı dil derslerinin sınavları dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılır" denilmektedir.

Yukarıda belirtildiği üzere  bu değişiklik Dil ve Anlatım derslerinin yazılı ve uygulamalı olarak değerlendirilmesini içeriyordu.

Özgür Eğitim-Sen olarak ”Dil ve Anlatım Dersi Muamması”  başlıklı açıklamamızda "Dil ve Anlatım dersinden kastedilenin halen 10, 11, ve 12. sınıflarda okutulan Dil ve Anlatım dersi mi" yoksa "bu yıl 9. Sınıflarda uygulanmaya başlanan Türk Dili ve Edebiyatı dersi mi" diye sormuştuk.

Kamuoyunda dile gelen soruna ilişkin Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün  14/11/2016 tarih ve “Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar” konulu resmi yazısında konuya açıklık getirmiştir. Yapılan açıklamada değişikliğin Dil ve Anlatım dersi ile Türk Dili ve Edebiyatı dersini kapsadığı ifade edilmiştir.
Murat DUMAN
Özgür Eğitim-Sen Eğitim Koordinatörü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hattından 172 bin 953 kez giriş yapılan ByLock'u kullandığını reddetti
Hattından 172 bin 953 kez giriş yapılan ByLock'u kullandığını...
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı'...