Dil devrimi adı altında damarlarımız kesildi

Liseliler Destan Yazıyor Şiir ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni'nde konuşan Erdoğan, "Dil devrimi ile milletimizin kadim medeniyetiyle arasındaki bağ zayıflatılmaya hatta koparılmaya çalışılmıştır. Yani bizim aslında damarlarımız kesilmiştir" dedi.

16 Mart 2018 - 00:23

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: Bugün genç bir kardeşimizin, Fuzuli, Baki, Şeyh Galip bir yana Mehmet Akif'i, Ömer Seyfettin'i ve Ahmet Haşim'i dahi anlayamıyor olması, bu dönemde dilimize yapılan suikastin sonucudur. Dilimizin zenginliğini kendi elimizle yok etmeye çalıştığımız bu cinnet dönemini artık inşallah geride bıraktığımıza inanıyorum.  
Osmanlı Türkçesi'nin okullarımızda öğretilmesini önemli görüyorum. Dil devrimi adı altında Türkçemiz, tatsız tuzsuz, ruhsuz, renksiz kelimelerin tasallutuna sokularak milletimizin kadim medeniyetiyle arasındaki bağ zayıflatılmaya hatta koparılmaya çalışılmıştır. Yani bizim aslında damarlarımız kesilmiştir. 
'TÜRKÇEMİZDE YENİ BİR BOZULMA SÜRECİ YAŞIYORUZ' 
Dilimiz yeni bir tehdit altındadır. Maalesef Türkçemizde internet ortamı başta olmak üzere pek çok mecrada genç nesilleri tesiri altına alan yeni bir bozulma süreci yaşıyoruz. Bu konuda aileden okula, basın yayın kuruluşlarından iş dünyasına kadar herkese düşen önemli görevler var. Tabelalarda, yazışmalarda ve konuşmalarda şahit olduğumuz yabancı kelime kullanma hastalığı artık tahammül sınırlarını aşan bir boyuta ulaşmıştır. 
Diyeceksiniz ki Sayın Cumhurbaşkanımız siz ne işe yarıyorsunuz. Kişisel olarak açılışını yaptığım yerler başta olmak üzere, Türkçe dışında tabelalar gördüğüm mekanların sorumlularına, bu isimlerin değiştirilmesini bugün bu vesileyle ekranları başında bizi izleyenlere tavsiye ediyorum. 
'KIRAATHANEMİZE NE OLDU?'
İnternet kafe, kafe… Bizim kıraathanemize ne oldu? Şimdi evler bile adeta 'kafehouse' oldu. Böyle şey olur mu? Bu konuda arzu ettiğim hassasiyeti göremediğimi belirtmek durumundayım. El birliğiyle bu meselenin üstesinden geleceğiz. 
kaynak: yenicaggazetesi.com.tr

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • huzun
  7 ay önce
  erkeklerin %6 sı, kadınların %3 ü okuma yazma biliyormuş. geri kalan halk cahil. nasıl kesilmiş ki bağ.
 • mehmet
  7 ay önce
  50 yıl önce yazılmış bir eser sadeleştirme adı altında yeniden sunuluyorsa bunun adı dil bağını kesmektir.İngilizce ya da Almanca yazılmış 400 yıllık bir eser net okunuyor da dünyaya hükmetmiş bir topluluğun eserleri torunları tarafından anlaşılmıyorsa sıkıntımız çok büyük.Dilden kasıt sadece okumu yazma değil konuş***,okunan yazılan da dahildir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dijital Ekranlarda Sinsi Tehlike: Mavi Işık
Dijital Ekranlarda Sinsi Tehlike: Mavi Işık
Müge Anlı'da ŞOK Dakikalar Duyanlar Kulaklarına İnanamadı
Müge Anlı'da ŞOK Dakikalar Duyanlar Kulaklarına İnanamadı