Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu Nasıl Tespit Edersiniz?

Dikkat eksikliği bozukluğunda çocuğunuzda bu sorunun olup olmadığını, tanının nasıl koyulacağı aile bireyleri tarafından bilinmemektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu Nasıl Tespit Edersiniz?
03 Aralık 2019 - 18:35 - Güncelleme: 07 Aralık 2019 - 10:39

Aşağıda belirtmiş olduğumuz bulgular eğer çocuğunuz da varsa, Dikkat dağınıklığı tanısını konulabilir. 

Çocuğum aşırı hareketli, yerinde durmuyor,
Çabucak hareketleniyor, sabırsız, beklemeyi bilmiyor,
Ödev yaptıramıyorum,
Çok unutkan,
Çok basit sınavlarda, dört işlemlerde hata yapıyorsa,
Çabuk sıkılıyor, hızlı hızlı ödev yapıyor,
Yazısı çok çirkin,
Gibi listede yazılı şikayetlerden biri sizin çocuğunuz içinde geçerliyse, çocuğunuz da Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu olması muhtemeldir. Bu şikayetlerin birçoğu tanıyı koymaya yeterli olsa da her bireyde dikkat dağınıklığı farklı olarak görülmektedir. Her bireyin nasıl parmak izi farklı ise herkesin şikayetleri ona göre farklılık göstermektedir. 

Dikkat Dağınıklığını Tespit Eden En İyi Test Nedir?
Aile yapısı, gelişimi bu hastalığın çocuklarda gözlenme olasılığını arttırmaktadır. Anne veya baba patolojik yapı, kişilik problemleri var ise çocukların bundan etkilenmemesinin imkânı yoktur. Dikkat Eksikliği bozukluğunda ise hem genetik hem biyokimyasal bir rahatsızlık olduğu için sizin şikayetlerinizin yanı sıra WISC-R, CAS gibi psikiyatrist gözleminde teste tabi tutulması gerekmektedir. 
Dikkat eksikliği testi, işitsel, görsel ve ikisini bir arada kullanabildiği alanları, planlama yeteneğini, hangi dakikadan veya kaçıncı sorudan sonra hata yapabildiğine varana kadar çocuğun tüm akademik hayatında ki başarılarını, zeka seviyesine varana kadar her türlü alanı görüp çocuğun nasıl ders çalışması gerektiğine kadar bilgi verilebilen bir test yapısıdır.
Bu testin sonucun da ancak çözüme karşı nasıl bir yol izleneceği belirlenebilmektedir. Dikkat eksikliği testi yaptıktan sonra uzmanlar çocuğunuzdan izin alarak bilgileri sizinle paylaşmalıdır. Çünkü burada ki odak noktamız çocuk olmalı ve yetişkin bir birey edasıyla yaklaşmanız gerekmektedir. 
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğunda Aileye Düşen Görevler
Dikkat dağınıklığında Psikiyatrist ile yapacağınız görüşmeler de kesinlikle çocuğunuz, siz ve psikiyatrist aynı oda da bulunsun. Çocukların dışarıda bırakılıp yapılan görüşmelerde, çocukların tedaviye devam etmeme isteksizliği veya tedaviye karşı gelme gibi durumlar ortaya çıkabilir ve bu durumu çözmeniz çok daha uzun terapi seanslarına uzayabilir.
Yapılan terapilerde eğer tek odak noktası çocuk ise bu durum ne yazık ki düzelmiyor. Aile bireylerinde bu terapiye katılıp Psikiyatrist tarafından anne ve babanın da düzeltilmesi gerekmektedir. Tedaviniz, Anne, Baba ve çocuğunuzu kapsayan aile terapisi şeklinde yapılması çocuklar için daha olumlu sonuç almaktadır.

 
Bu haber 6572 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum