Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Odaklanma Problemi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda asıl problem odaklanamamak değildir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Odaklanma Problemi
17 Şubat 2019 - 18:31

Dikkat eksikliğinde eskiden bu durum odaklanma problemi olarak geçse de artık bu durum değişmektedir. İkincil bir sistem olarak işleyen “fren sisteminde” olduğu belirtilmektedir. 
Odaklanma genel olarak içimizden gelen her duygunun, düşüncenin, durumun, dürtünün, isteğin yani örnek olarak ders çalışırken bile ders çalışmak istemeyip dışarda oyun oynama isteğine karşı duyarlı olabilmek tarzında açıklayabiliriz. Her türlü olaya karşı içimizdekine odaklanabilmektir. 
Dikkat Eksikliğinde Önemli olan Fren Mekanizmasının Çalışmamasıdır
Bir diğer taraftan ise düşüncülere odaklanmakta, dur! Diyebilmek. Çünkü kafamızdan çok sayıda düşünce geçer ve bu düşüncelere odaklanmaya başlarız. Bir diğer tarafından olan odaklanmada ise çevreden gelen sesler, ışık, uyaran, çevreden gelen sesler nedeniyle tamamen önündeki olaya odaklanabilmek demektir. Düşüncelerimiz, içimizdeki hisler ve dış etmenlere rağmen bunlardan soyutlanarak önümüzdeki işe odaklanabilmemiz demektir.  
Fren sistemi dediğimiz şey ise, işte bu önümüzdeki işi sevsek de sevmesek de odaklanırken, dışardan veya içimizden gelen bu tüm uyaranla karşı frene basarak önümüzdeki işi devam ettirmeye yarayan bir sistemdir. Dikkat dağınıklığı ile bu sistemin çalışmaması kişide sorunlara neden olmaktadır.

Dikkat Dağınıklığı olanlar hiçbir şeye mi odaklanamaz?
Dikkat Eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan insanlar bir işe odaklanabilirler anca önlerindeki iş sevdikleri bir iş ise odaklanabilirler. Çünkü sevdikleri bir iş olduğu zaman, onların odaklanmaları 1-10 arasında odakları tamamen 10 iken fren sistemi çalışmıyor olsa bile bu sistem sevdiği işe odaklandığı için sevdiği işi yapmasını devam ettirir. Fakat bu odaklanma ne zaman duracağını bilmediği için saatlerce veya sabaha kadar sürebilir. İçinden geldiği gibi oyun oynamaya veya sevdiği ne varsa yapmaya devam edecektir.
Sevmediği bir iş yaptığında odakları 2-3 seviyelerine düşüyor ve dışarıdan gelen herhangi bir ses, uyaran karşısında kişinin dikkati dağılıyor ve önündeki işi bırakıyor. Örneğin ders çalışırken bireyde fren sistemi çalışmadığı için içinden gelen su içme dürtüsünü frenleyemediği için birey bir anda kalkıp su içerken veya başka bir işle uğraşırken bulmanız mümkündür. 

Geçmişte Yaptıklarından Ders Alamama Problemi
Gördüğünüz gibi esas ana problem fren sisteminin çalışmaması, odaklanma değildir. Aynı zamanda bu bireylerde görülen en büyük problemlerden biri de geçmişinden hiçbir şekilde ders alamamasıdır. Freni olmayan bir araç daha önce yaptığı kazaları hatırlasa ne işe yarar ki? Freniniz çalışmıyor ve geçmişte bir çok kaza geçirmişsiniz ve bu kazaları, hataları biliyorsunuz ama şimdi sürdüğünüz arabanın freni çalışmıyor. Bu kazalardan ders çıkarsanız bile önünüzdeki uçuruma doğru gittiğiniz de freniniz çalışmadığı için bu kazadan yine kurtulamayacaksınız. 
Bu tür sorunlu olan bireyler genel olarak anı yaşamak zorundadır ve geleceği düşünme veya geçmişten bir ders alabilmekte ki gibi sistemleri çalışmamaktadır. Çalışmıyor, problem veya sorun diye bahsettiğimiz şeyler kusur olarak anlatılmakta ve bireylere bunlar etiketlenmektedir. Dikkat eksikliğinde, aslında kaza kaçınılmaz fakat şimdiden bir şeylere önlem alır, şimdiden bir şeyleri tanır ve o çocuklar için şimdiden bir şeyler yapmaya başlarsanız çocuklarınızı daha mutlu daha huzurlu bir hayatı ve aile ortamı içerisine sokmuş oluruz. 


 
Bu haber 4080 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum