Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Çocukluk döneminde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan birisi de dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğudur. Yaşamın her döneminde bireyleri tehdit eder. Bireylerin yaşam kalitesini düşüren dikkat eksikliğinin birçok belirtisi vardır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
21 Ekim 2018 - 23:35

Dikkat eksikliği yaşayan bireyler çok sık okul değiştirmeye başlar. Okulu bırakıp çalıştıkları işten mutsuz olurlar. Zamanı iyi kullanma konusunda sıkıntı çekerler. Unutandırlar. Toplantı gün ve saatini takip etmekte zorlanırlar. Eşya ve evraklarını çok sık kaybederler. İş verimi ve kalitesi düşerler.Dikkat eksikliği olan kişiler iş yerinde çok sıkıntı çıkarır. Çabuk uyarılırlar. Çevresindeki insanlarla sürekli çatışırlar. Zayıf oldukları alanları tespit edip kapatmakta zorlanırlar. Dikkat eksikliği teşhisini uzman doktorlar koyarlar. Tedavide soruna neden olan etmenler belirlenip ortadan kaldırılmaya çalışılır. Tedavide ilaç kullanılmaz. Tedavi destek olmak ve yönlendirmek amaçlı yapılır.

 

Dikkat eksikliği olan kişiler zamanı iyi analiz edemezler. Dikkatlerini uzun süre işe vermezler. Dikkatlerini uzun süre işe veremezler. Yerinde duramazlar. Sürekli hareket ederler. İşlerine sürekli geç giderler. Duygularını ifade etmekte zorlanırlar. Karşısında konuşanın sözünü keserler. Tahammül düzeyleri zayıftır. İş yerinde sorumluluklarını yerine getirmezler. Toplumda dağınık ve tembel olarak algılanır. Normal bireylere göre iki kat daha fazla çalışması gerekir. Yaptıkları işi genelde bir daha yapmak zorunda kalırlar. Kontrol mekanizmalarını sağlıklı işletemezler. Kaygı, stres ve depresyon duygularını çok sık yaşarlar. Benlik saygısı ve özgüveni düşüktür.

Bu haber 2315 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum