Devletten Çalışan Anneye 7 Bin TL Destek

Devlet asgari ücretle çalışan anneye en az 6 bin 848 lira ödüyor. İşte detaylar…

Devletten Çalışan Anneye 7 Bin TL Destek
24 Eylül 2019 - 08:20

Türkiye’de kadınların çalışma hayatından kopmamaları içim birçok destek sağlanıyor. Çalışan anneler doğum yaptıkları zaman 3 farklı ödeme alıyorlar. Bu ücrette en az 6 bin 848 lira olmaktadır. Brüt maaşı 4 bin lira olan bir anneye ilk çocuğunda 10 bin 435 lira ödeniyor.

Doğumdan önce ve sonra toplamda 16 hafta izin yapan anneler, izinde oldukları süre boyunca maaşlarını almaya da devam ediyorlar. Ayrıca toplamda 112 gün olan bu süreçte, anneler brüt maaşlarının üçte ikisi tutarında ödeme yapılıyor. Bu ödeme asgari ücret ile çalışan bir anne için en az 6 bin 367 lira 57 kuruştur. Bu parayı almak isteyen annelerin yapacakları tek şey, raporlarını iş yerlerine teslim etmektir. İşlemler çalışılan iş yerleri tarafından yapılıyor.

Ayrıca anneler devletten doğum yardımı parası da alıyor. Ayrıca bu yardımı almak için çalışmak da gerekmiyor. Çalışan ya da çalışmayan tüm annelere yapılan bu ödeme, bebeğin yaşaması şartıyla ve çocuk sayısına göre yapılıyor. İlk çocukta 300, ikinci çocukta 400 ve üçüncü çocukta ise 600 lira ödeme yapılıyor. Bu ödemeyi almak için de ilçede bulunan kaymakamlığa başvurmak yeterli oluyor ve para annenin hesabına yatıyor.

Üçüncü ve son ödeme ise süt parası adı altında alınıyor. Bu yıl 180 lira olarak ödenen bu para, çalışan annelere ödeniyor. Anne çalışmıyor ise sigortası olan babaya ödeniyor.

Bahsi geçen tüm bu ödemeler e-Devletten takip edilebilir.

Bu haber 753 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort