Devletin Okulunda Para ile '' Özel Sınıf ''

İstanbul’un Ümraniye ilçesinde bulunan Nihat Sami Banarlı Ortaokulunda 3000 TL’ye özel sınıf açıldığı iddiaları ortalığı karıştırdı.

Devletin Okulunda Para ile '' Özel Sınıf ''
14 Ekim 2019 - 15:42

İstanbul Ümraniye’deki Nihat Sami Banarlı Ortaokulunda 3 bin TL’ye özel sınıf açıldığı öne sürüldü. Veliler, okulun ücretli eğitime geçtiği iddiası ile 3 bin TL’ye özel sınıfların açıldığını dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığının devlet okullarında sıkça gündeme gelen ücretli sınıf vs. iddiaları ile ilgili soruşturma ve inceleme başlatılmasına rağmen bu tip ilgili açıklamalar velilerin tepkisine neden oldu.

Eğitimde ayrımcılık çifte standart uygulandığını dile getiren bir veli, ‘’ Çocuğumun not ortalaması yüksek olduğu halde özel sınıfa geçiş ücreti benden 3 bin TL istendi. Benim de ekonomik durumum olmadığı için karşılayamadım. Özel sınıfın olması çocuklar arasında ayrımcılık ve kötü bir rekabet oluşturdu’’ dedi.

Okulda İngilizce ağırlıklı paralı sınıfların olduğunu ileri süren bir veli, ‘’Veliler bir kere 3000 TL veriyor ve bir sonraki yıl bu özel sınıftaki çocuklardan 900 TL kitap parası alınıyor. Bu özel sınıfa da okulun en iyi öğretmenleri giriyor. Devletin okulunda paralı bir özel sınıfın olması kabul edilemez. Özel sınıfta okuyan çocuklara öğretmenler daha iyi davranıyor bu da diğer çocukları olumsuz etkiliyor. Özetle, Nihat Sami Banarlı Ortaokulu’nda parayı veren düdüğü çalıyor’’ dedi.

 

Bu haber 686 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort