Devletin eğitim yardımlarını FETÖ'ye aktarmışlar

Devletin eğitim yardımlarını FETÖ'ye aktarmışlarYalvaç ilçesinde, dersane yöneticilerinin ailelerden aldıkları parayı çocuklar için kullanmayarak örgüte finansman sağladığı iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı.

06 Ağustos 2016 - 01:39

Devletin eğitim yardımlarını FETÖ'ye aktarmışlarYalvaç ilçesinde, dersane yöneticilerinin ailelerden aldıkları parayı çocuklar için kullanmayarak örgüte finansman sağladığı iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı.
Isparta'nın Yalvaç ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yurtlarında kalan ve dersanesinde okuyan, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin ailelerinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) üzerinden eğitim yardımı almalarının talep edildiği, vakıftan alınan yardımların ise öğrencilere ulaştırılmayıp bu şekilde örgüte finansman sağlandığı iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Alınan bilgiye göre, Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı Adem Babacan, ilçede FETÖ'ye ait Ümran, İrşadiye ve Altınbaşak yurtlarında kalan ve Körfez Dershanesinde okuyan öğrencilerin ailelerinden, SYDV üzerinden eğitim yardımı almalarının talep edildiği, yardımların dersane yöneticilerince ailelerden alınarak bu şekilde FETÖ'ye finansman sağlandığı şikayetleri üzerine soruşturma başlattı.

Soruşturma dosyasında, FETÖ mensubu kişilerin, "Çocuklarınızı ücretsiz okutacağız" diyerek maddi durumu iyi olmayan aileleri ikna ettiği ancak bir süre sonra velilerden öğrenci adına vakıftan eğitim yardımı alınmasının talep edildiği bilgisi yer aldı.

Velilerin, vakıftan aldığı eğitim yardımına yurt yöneticilerince el konulduğu ve bu şekilde FETÖ'ye finansman sağlandığı da soruşturma evrakında yer aldı.

Vakfın eğitim yardımları fonunun harcama bilgilerine de yer verilen soruşturma dosyasında, vakıftan 2000 yılından itibaren eğitime yardım için ödenen paranın her yıl ortalama 200-300 bin lira olduğu, bu yardımın dersanelerin kapatılmasının ardından geçen yıl 40 bine, bu yıl ise 15 bine düştüğü tespit edildi.

Soruşturma dosyasında ayrıca söz konusu usulsüzlük hakkında kaymakamlık tarafından açılan idari soruşturmanın, 20 günlük incelemenin ardından "herhangi bir suç unsuru bulunamadığı gerekçesiyle" kapatıldığı, ayrıca bu durumun adli mercilere bildirilmediği, bu şekilde de yetkililerin "suçu bildirmeme" suçunu işlediği bilgisine yer verildi.

Başsavcılık, soruşturma kapsamında vakfın eğitim yardımı yapılan kişi listesi ile söz konusu dershanede 2000 yılından bu yana eğitim gören öğrenci listelerine de el koydu.(TRThaber)

FETÖ'den gözaltına alınan öğretmen öldü babası konuştu: Sapasağlamdı

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında Ümraniye'de 14 gün önce gözaltına alınan ve bu sabah fenalaşarak hayatını kaybettiği açıklanan öğretmen Gökhan Açıkolu'nun anne ve babası oğullarının cenazesinin götürüldüğü Adli Tıp Kurumu önünde konuştu. Devamı için tıklayınız

Okul yöneticilerin de olduğu 8 MEB personeli ve işadamı tutuklandı

15 Temmuz günü yapılan başarısız darbe girişiminin ardından darbe girişimini yapan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)'ne yönelik operasyonlar ve ilgili soruşturmalar dahilinde gözaltına alınan ...Devamı için tıklayınız

 

MEB'den yeni dersane kararı

MEB tarafından, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle yeni açılacak özel öğretim kursları devamı için tıklayınız

Müfredata Osmanlı Türkçesi Dersi eklendi dersi verecek öğretmenler belli oldu

Milli Eğitim bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Ortaöğretim Osmanlı Türkçesi Dersi'nin 10. sınıflardan itibaren okutulmasına ilişkin esaslara yönelik bir yazıyı kurumlara gönderdi. Devamı için tıklayınız

212 MEB Personeli Daha Açığa Alındı

 

Burdur'da 474 kamu çalışanının açığa alındığı belirtildi.
Burdur'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 474 kamu çalışanının açığa alındığı bildirildi. 
Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Eğitim Müdürlüğünden 212, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli 11, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden 9, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan 2, Defterdarlık'tan 2, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğünden 2, Müftülükten 16, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden 23, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından 2, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden 3, Halk Sağlık Müdürlüğünden 9, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden 20, İl Sağlık Müdürlüğünden 6, Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden 3, Bucak Belediyesinden ise 4 memurun açığa alındığı belirtildi.

Açıklamada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Gar Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü ile Burdur Belediyesinden de birer memurun açığa alındığı kaydedildi. Burdur merkez ve Gölhisar ilçesinde görev yapan 10 Cumhuriyet cavcısının açığa alındığı bildirilen açıklamada, Burdur Emniyet Müdürlüğünden görevli 133 polis memuru ile Burdur Jandarma Komutanlığında görevli 2 askerin görevden uzaklaştırıldığı vurgulandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ByLock mağduruna güzel haber
ByLock mağduruna güzel haber
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı
Yavuz Yılmaz'ın eski nişanlısı fotoğraflarını paylaştı