Devlet okulunda tecrübeli öğretmen dönemi

Devlet okulunda okutmak isteyen velilerden tecrübeli öğretmen için bağış adı altında ücret alındığı iddia edildi.

26 Ağustos 2017 - 10:45 - Güncelleme: 26 Ağustos 2017 - 12:39

Her yıl olduğu gibi bu yılda çocuklarını "daha iyi" okulda okutmak isteyen anne-babalardan, kayıtlarda bağış adı altında yasak olmasına rağmen kayıt parası alınıyor. "Veliler hiçbir şekilde bağış yapmaya zorlanamaz" açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Buradan bütün yöneticilere, bütün okul müdürlerine, personelime ve velilere talimatımdır. Böyle bir uygulama olduğu söyleniyor. Doğru olmadığını söyleyeyim" uyarısına rağmen, uygulamada bu ücret alınıyor.
Bu ücreti özellikle ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak çocukları bulunan veliler ödüyor. Bir süre önce başlayan 1. sınıf kayıtlarında veliler ile okul yöneticileri arasında ilginç pazarlıklar dönüyor. İddiaya göre İstanbul'da sözleşmeli ve ücretli öğretmen sayısının yüksek olduğu ilçelerde bazı okullar, çocuklarını yeni atanmamış, kadrolu ve tecrübeli öğretmenin sınıfına kaydettirmek için para istiyor. Başka bir iddiaya göre de okul ücret talep etmese de bile veliler, çocuğunu iyi bir öğretmenin sınıfına yazdırmak için okul yönetimine para teklif ediyor.

ÖĞRETMEN İÇİN AYRI TARİFE
500 bin nüfuslu, 50'den fazla devlet okulunun bulunduğu Sultangazi'de eğitimle ilgili yaşanan sıkıntının nedeni olarak öğretmen değişimlerinin çok sık olması gösteriliyor. Bu ilçede ilkokul 1'e başlayacak çocukları olan veliler, eski kadrolu ve tecrübeli öğretmenlerin arayışına girdi. Bu özelliği taşıyan öğretmenleri bulan veliler, çocuklarını o sınıfa kaydettirmek için "büyük çaba" gösteriyor. Bazı okulların bu taleple gelen veliler için "zorunlu bağış" dışında öğretmen tarifesini devreye soktuğu iddia ediliyor. Hatta Sultangazi'de tecrübeli öğretmen için ödenecek ücretin tarifesinin 500 TL'den başladığı öne sürülüyor

5 BİN LİRA VERENLER VAR
Sultangazi'de 500 TL'den başlayan öğretmen tarifesi İstanbul'un farklı ilçelerinde de değişiklik gösteriyor. Adını açıklamak istemeyen veliler ile eğitimcilerin iddiasına göre, benzer durum İstanbul'da Erenköy'de ve Kağıthane'deki 2 ilkokulda da yaşandı. İddiaya göre Erenköy'deki bir devlet okulunun yöneticileri, B.Y. adlı öğretmenin okutacağı sınıfa çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen veliden 5 bin lira istedi. Kağıthane'de ise bir velinin, ilkokul 1'e gidecek olan çocuğunu kadrolu öğretmenin sınıfına kaydettirmek için okul yönetimine 5 bin lira ödediği öne sürüldü. Okulun bulunduğu semte ve öğrenci yoğunluğuna göre değiştiği iddia edilen öğretmen tarifeleri, sendikalanın paylaştığı bilgilere göre İstanbul'da en çok Esenyurt, Sultangazi ve Üsküdar gibi ilçelerde işliyor. Sendikaya gelen bir şikayete göre, Üsküdar'da yaşayan bir veli ilkokul kaydı için 1700 lira istendiğini söylüyor. Zorunlu bağış ve öğretmen tarifeleri kadar semt dışındaki okullara da kayıt yaptırmak isteyen veliler yine kesenin ağzını açmak zorunda.
Kendi mahallesindeki okulun kalabalıklığından şikayet eden veliler çoğu zaman farklı semtlerdeki okullara ikametgah adresini değiştirerek kayıt yaptırmak istiyor. Bu talep de makbuz karşılığı zorunlu bağışlarla çözülüyor. Öğrenci Veli Derneği Başkanı İlknur Kaya, öğretmen seçiminin özellikle ilkokul kayıtlarında ortaya çıktığını belirterek, "İstedikleri öğretmenlere çocuklarını vermek isteyen aileler, bu adres değişikliklerini ağırlıklı olarak yapıyor. İdareciler bağış isteyebiliyor. Ücretler semte göre değişiyor" dedi.

CEZASI 1038 TL
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 68'inci maddesi gereği, 2017 yılı için süresi içinde adres bildiriminde bulunmayanlara 51 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 1038 TL idari para cezası uygulanması öngörülüyor.

FATURALI KAYIT DÖNEMİ
Kayıt döneminde en fazla yaşanan sorunlardan biri de bazı velilerin çocuklarını istedikleri okullara yazdırmak için "çakma adres" göstermeleri. Bu nedenle bazı okullarda kontenjanlar doldu. Çocuklarını da istedikleri okula yazdırmaya çalışıp farklı adresler gösteren velilere karşı, okul müdürleri de önlemler aldı. Birçok okul müdürü, kayıt için müracaat eden velilerden doğalgaz, su ya da elektrik faturası istemeye başladı. Bu formül sayesinde, o adreste oturduğunu kanıtlayamayan velilerin çocuklarının kaydı yapılmıyor. Müdürlerin polise bildirdiği bazı velilere para cezası uygulandığı öğrenildi. (Habertürk)

Kısırlık, migren, kadınların yüzündeki aşırı tüylenme, sigara tiryakiliği ve aksan farklılığı gibi sağlık sorunlarını öğretmen olmaya engel şartlar arasında sayan yönetmelik eleştiriler üzerine gözden geçirilecek . Reformcu kanada yakınlığıyla bilinen İtimat gazetesine konuşan İran Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Planlama Daire Başkanı İsfendiyar Çaharbend, eleştirilere maruz kalan "öğretmen adaylarında aranacak şartlar" yönetmeliğinin henüz taslak aşamasında olduğunu ve yeniden düzenleneceğini belirtti. İran medyası, yeni yönetmeliğin bazı üniversitelerin eğitim ve öğretmen yetiştirme fakültelerine sunulduğunu aktarırken, Çaharbend, içerikteki özellikle kadınlara yönelik şartların tamamen kaldırıldığını ancak öğretmenliğe engel birtakım sağlık sorunlarının yeni düzenlemede de muhafaza edileceğini söyledi.

Çaharbend, yönetmelik üzerindeki çalışmanın iki yıl önce başladığını ve henüz son halini almadığını sözlerine ekledi. Basına yansıdıktan sonra başta sosyal medya olmak üzere, birçok platformda eleştirilen yönetmelikte, "kısırlık, kadınlarda yüzdeki aşırı tüylenme, şekersiz diyabet hastalığı, migren, guatr, sigara tiryakiliği, bacağın 10 santimetre üzerinde kısa olduğu özürlülük ve ilkokul öğretmenleri için kalıcı aksan farklılığı gibi sağlık sorunları, öğretmen olmaya engel durumlar arasında yer alıyor. Yeni öğretmen adaylarında aranacak şartların kadınlara yönelik bölümünde ayrıca, yüzde aşırı tüylenme, erken veya geç ergenlik, rahim ameliyatı geçmişine sahip olmak yer alırken, yönetmelikteki, doğuştan gelen ve doğal hareket kabiliyetini kısıtlayan omurga bozuklukları, deride kimyasal maddelere karşı aşırı hassasiyet ve görünüş bozukluklarına yol açan nörolojik rahatsızlıklar da dikkati çeken diğer şartlar arasında bulunuyor.  AA
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Öğretmenlerin 2018 - 2019 sınav görevi ücretleri
Destekleme ve yetiştirme kursu açma tarihleri belli oldu
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor