erkek protez saçthemeforest temaları

Devlet Okulları İçin "20.000 TL Kayıt parası" İddiaları!

Önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde çocuğu ilkokula ve ortaokula başlayacaklar için devlet okullarında kayıt esnasında alınan “bağış” adı altındaki kayıt paralarından velilerin şikâyetinin söz konusu olduğu belirtildi.

Devlet Okulları İçin "20.000 TL Kayıt parası" İddiaları!
15 Temmuz 2019 - 14:39 - Güncelleme: 15 Temmuz 2019 - 14:42

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında her eğitim öğretim yılında olduğu gibi önümüzdeki dönemde de okul kayıtları için alınan kayıt paraları veliler açısından sorun olmaya devam edecek gibi görünüyor. Veliler özellikle okullarda istenen yüksek bağış miktarlarından yakınıyor. Yaklaşık 1.000 TL'den başlayan kayıt paralarının okulun bulunduğu semte, sağlanan olanaklara ve popülerliğine göre 20.000 TL'ye kadar varabildiği belirtiliyor.

Bazı veliler çocuklarının daha iyi eğitim alabilmeleri için daha az öğrenci bulunan sınıfların olduğu okulları tercih ederek yüksek miktarlı bağış paralarını ödemek zorunda kalıyor. Öne sürülenlere göre, parası olan velilere adrese kayıtlı olsa da olmasa da istedikleri okula çocuklarını kayıt ettirebilmelerinin önü açılıyor. Ayrıca öğretmen tercihleri için ilave para istenirken, 5.000 TL veren velilerin çocuğunu istedikleri öğretmenin sınıfına kayıt yaptırabildikleri iddia ediliyor.

Eğitim Sen'den Açıklamalar

Okul kayıtları için istenen bağışlar hakkındaki söz konusu iddialar ise; Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ve Eğitim Sen İstanbul 1 No'lu Şube Yürütme Kurulu üyesi Murat Durmuş tarafından dile getirildi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan tarafından yapılan açıklamada, okul idarecileri tarafından velilerden yüklü kayıt paraları istenmekte olduğu belirtildi. Eğitim Sen İstanbul 1 No’lu Şube Yürütme Kurulu üyesi Murat Durmuş da okul kayıtları esnasında yaşanan bağış paraları hakkında öğretmenler haber kapsamında yayınladığımız haberimizdeki rakamsal bilgileri paylaştı.

Bu haber 1139 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • yazık memlekete
    1 yıl önce
    iddia olsa ne olur, bakın ben isim vereyim. Kdz. Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu, parayı verenin çocuğu iyi sınıfta. okula yapılan masrafa verin, kimse o kadar bağış yapmaz, alnına silah dayasan yapmaz. Para kayıt için değil de adrese dayalı kayıt sistemini delmek için alınıyor. Bakanlık müfettişi geldi 13 maddeden soruşturma geçirdi, aklandı ve şimdi il MEM müdür yrdsı.

Şişli Eskort