"Devlet adamlarına yakışan; verdikleri sözün gereğini yapmalarıdır"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetici mülakatlarında hak gaspına izin vermemesi gerektiğine dikkat çekti.

"Devlet adamlarına yakışan; verdikleri sözün gereğini yapmalarıdır"
17 Temmuz 2019 - 12:02

Milli Eğitim Bakanlığı'nda eğitim kurumları yöneticilikleri için 18-31 Temmuz tarihlerinde yönetici mülakatları yapılacağını belirten Geylan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yerel seçimler öncesi yönetici mülakatlarında yazılı sınav puanı ölçüsünde değerlendirme yapılacağını söylediğini hatırlattı. Ziya Selçuk döneminde öğretmen atama ve görevde yükselme mülakatlarında yazılı puanlar verilerek kul hakkı yenilmesinin önlendiğini belirten Geylan, aksi bir tutumun yazılı sınavı anlamsızlaştırmak ve değersizleştirmek olduğunu söyledi.

Yönetici Mülakatlarında Adaletin Korunması

Kendilerine yakışanın; devlet adamlarının verdiği sözlere itibar etmek olduğunu belirten Geylan, devlet adamlarına yakışanın da, verdikleri sözün gereğini yapmaları olduğunu vurguladı. Eğitim çalışanlarının mülakat sürecini yakinen takip edeceklerini ifade eden Geylan, görevde yükselme sınavında olduğu gibi yönetici mülakatlarında da adaletin korunmasını ve yıllardır MEB taşra teşkilatını tahakküm altına almış olan çetelere bu kez fırsat verilmemesini temenni etti.

Okulların başarılı ve donanımlı idarecilerin mülakat marifeti ile tasfiye edilerek yine aynı yolla yandaşların yönetici olarak tayin edilmesi ile yıllardır çok yorulduğunu anlatan Geylan, artık bu kirli düzene son verilmesi ve adaletle hükmetmekle mükellef olanların kul hakkı gasp eden aymazların günahlarına ortak olmamaları gerektiğine işaret etti.

Yönetici Adaylarına Başarılar Diledi

Yıllardır çete var yöntemlerle kurumları tahakküm altına alan yapılara karşı tedbir alınmamasından dolayı eğitim kurumlarında huzur kalmadığını belirten Geylan, eğitim çalışanlarının motivasyonlarının katledildiğini ifade etti. Artık ne eğitim camiasının ne de ülkenin “mahallenin memnuniyetini sağlamak” adına yapılacak yanlış tasarruflara tahammülü kalmadığına dikkat çeken Geylan, yönetici adayı tüm meslektaşlarına hakkaniyet ve ahlak ölçüler içerisinde gerçekleştirilmesini arzu ettiği mülakat sürecinde başarılar diledi.

Kaynak: Türk Eğitim-Sen

Bu haber 518 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort