Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Ek Ders Ücreti Alımı

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görevli öğretmenler ek ders ücreti alacak mı? İşte detaylar…

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Ek Ders Ücreti Alımı
24 Eylül 2019 - 07:41 - Güncelleme: 24 Eylül 2019 - 07:46

Destek ve Yetiştirme Kurslarında görevli öğretmen kaç saat ek ders ücreti alabilir?Öğretmelerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda;Yetiştirme, okuma- yazma ve uyum kurslarında:MADDE 8- (1): Bu kararla belirlenen azami ek ders görevi veya ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;a)       Ders yılı içinde,1)      İlgili mevzuata göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılmadığı günler için veya dönem sonunda düzenlenen faaliyetler ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerde yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında görevlendirilen öğretmen ve yöneticilere ek ders görevi verilebilir.Öğretmen haftada toplam 40 saat derse girebilmektedir. Örneğin; 22 saat derse giriyorsa + 18 saat, 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilir. Sonuç olarak; öğretmen sayısı yeterli ise öğretmenlere 10 saat ders, yetersiz ise MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları uyarınca İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gerekli tedbirler alınarak 10 saatin üzerinde ders verilebilir. Maaş Karşılığı Ders Görevini Doldurmayan Öğretmenin Ücretlendirmesi Nasıl Yapılacak?Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’nde sık Sorulan Sorular ve Cevapları kısmında;‘’Hafta içi maaş karşılığını dolduramayan öğretmenlerin kursa devam ettiği derslerden 15 saat düşüldükten sonraki kısmı ücretlendirilecektir.’’ şeklinde ifade edilmiştir. Örnek verecek olursak; Hafta içi maaş karşılığı 10 saat derse girebilen bir öğretmen, hafta sonu kursta da 10 saat derse girmektedir. Kursta verdiği 5 saatlik ders maaş karşılığına sayılacağı için, 5 ders saati ek ders ücreti alacaktır.  Yöneticiler Bu Kurslarda Derse Girerse Hem Yönetim Ücreti Hem de Ders Ücreti Alabilecek mi?Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ek Ders ve Ders Saatlerine İlişkin Kararda;Yetiştirme, okuma- yazma ve uyum kursları;MADDE 8- (3) Cumartesi ve Pazar günleri, eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul ya da kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir.Destek ve Yetiştirme Kurslarında Ödenen Ücretlerin Neden % 100 artırımlıdır?657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 176/2 maddesinde ders ve konferans ücretleri:Madde 176- Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli yöneticiler ve öğretmenler ile bu öğrencilere yönelik açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere yüzde 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere ise yüzde 100 fazlasıyla ödenir.      

Bu haber 751 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum