Dershane öğretmenleri atama bekliyor

Dershane öğretmenleri 6 yıl şartı aranmaksızın atama bekliyor. Binlerce dershane öğretmeni hükümetten sözünü tutmasını ve MEB bünyesinde sözleşmeli öğretmen olarak çalışmayı bekliyor.

24 Ocak 2017 - 12:14

Dershanelerin kapatılmasından sonra açıkta kalan dershane öğretmenleri halen atama bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapatmalarla ilgili hiçbir öğretmen açıkta kalmayacak, mülakatla tüm dershane öğretmenlerini MEB bünyesine alacağız demişti, konuyu takip eden öğretmenler seslerini duyurmak için sosyal medyadan harekete geçti.

 2013 yılında hükümetin aldığı kararlarla ve eğitim sistemini geliştirme amacıyla dershaneleri kapatmasının ardından birçok dershane öğretmeni açıkta kalmış oldu. O dönemde alınan kararlarla ilgili yapılan açıklamalarda dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan kararlarla merdiven altı eğitimin bitirilmesini planladıklarını, tüm eğitim ve öğretimin MEB okullarında verileceğini ve hiçbir öğretmenin mağdur olmayacağını belirtmişti.

Öğretmenleri mülakatlarla MEB bünyesine almayı taahhüt eden Erdoğan, ” Hiç kimse korkmasın, tedirgin olmasınlar, biz onların hepsini  mülakatla MEB bünyesine dahil edeceğiz” demişti.
 
3 YIL GEÇTİ, HALA AÇIKTA KALAN ÖĞRETMENLER VARMilli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda açıkta kalan öğretmenler için beş bin sözleşmeli öğretmen bünyesine dahil etmişti, mülakatla alınan bu öğretmenlerden FETÖ’den ihraç edilmesinden ve MEB’e alınan sözleşmeli öğretmenlerde 6 yıl tecrübe aranma şartından dolayı boş olan kontenjanlar da olmuştu.

Henüz kontenjanların tamamlanmasından dolayı en son 2016’nın Ekim ayında MEB şartları esnetip yeni sözleşmeli öğretmenler alacağını duyurmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında koyduğu 1260 gün yani 6 yıl şartını daha da esneteceğini belirtmesine rağmen henüz konu ile alakalı bir gelişme meydana gelmedi. Fakat Eylül – Ekim aylarında gündeme getirilen bu durum hakkında bir gelişme olmadı ve binlerce öğretmen adayı, 6 yıl şartı aranmaksızın atamayı bekliyor.
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Yeter artık
  9 ay önce
  Artık şu dersane haberleri yapmayı bırakın lütfen... Daha ne kadar bu haksi alım haberleri yapacaksınız biz de bilirdik dersanede çalışmayı ama ne yaptık kpss ye girdik iyi puan aldık atanmayi bekliyoruz bedavaya haksız yere olan bütün atamaları kınıyorum
 • Adalet
  9 ay önce
  Girin kardeşim kpss ye atanın, dershanede çalıştın diye atama tam bir haksızlıktır, kul hakkı yemektir, kpss ile atansaydınız zaten dershanede çalışmazdınız, çok haksız ve haktanımaz bir talep
 • Vatandaş
  9 ay önce
  Hicbir emek vermeden nereye atanmayi düşünüyorlar acaba..dersanelerin kapandigi falan da yok sadece isimleri degisti.birakin su insanlarin hakkini yemeyi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular