Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul, ortaokul ve liselerde 40 dakikalık ders süresi uygulaması yapıyor. 40 dakikalık ders süresi özellikle ilkokullar ve ortaokullar için oldukça uzun bir süre. Bu ders sürelerinin kısaltılması ile ilgili talepler gündemde. Peki ders süreleri düşüyor mu, dersler 40 dakikanın altına düşecek mi? İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte çok sayıda yenilik yapılması, yönetmeliklerde değişiklik yapılması, yeni müfredat çalışmalarının başlaması gibi faaliyetler eğitim öğretim alanında farklı beklentilerin oluşmasına neden oldu. Bu beklentilerin en önemlilerinden biri de ders sürelerini kısaltılıp 30 dakikaya düşürülmesi.

Milli Eğitim Bakanlığı 2024-2024 eğitim öğretim yılından başlamak üzere yeni müfredat sistemine geçiş yapıyor. Bakan Yusuf Tekin, yeni müfredatla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, yeni müfredatın gelmesiyle birlikte öğrencilerin ders yükünün hafifleteceği, derslerin kolaylaştıılacağı ve konuların azaltılacağı yönünde beyanatlar verdi. Bu açıklamaların ardından, hafifleyen ders müfredatının sonucunda ders sürelerinin de Kısaltılmasını gerekliliği gündeme geldi. Bu anlamda milli eğitim Bakanlığına çeşitli başvurular da yapılarak ders sürelerinin 30 dakikaya çekilmesi istendi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ders sürelerinin düşürülmesi ile ilgili bir çalışmanın olmadığını açıklamıştı. Ancak yeni müfredat ile birlikte derslerde konuların azalması, kazanımların azalması ve derslerin yükünün hafiflemesi sonrasında ders sürelerinin de kısaltacağına inanılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin her ay Öğretmenlerle bir araya geliyor. Öğretmenlerin taleplerinden biri de ders süresinin kısaltılması ve bu talepler Bakan Yusuf Tekin’e direkt olarak aktarılıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in önümüzdeki süreçte bu talepleri dikkate alarak yeniden bir değerlendirme yapması bekleniyor.

Binaları yıkılan okulların farklı bir okulda hizmet vermesi durumunda ders sürelerinin kısaltılabileceği yönünde yetki valiliklere verilmişti. Bu uygulamaların başarılı olması durumunda diğer okullarda da ders sürelerinin düşürülmesini mümkün olabileceği konuşuluyor.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça siz okullarımıza aktarmaya devam edeceğiz.

Ortaokul öğrencilerine zanaat okulu açılıyor zanaat okulu nedir hangi öğrenciler alınacak? Ortaokul öğrencilerine zanaat okulu açılıyor zanaat okulu nedir hangi öğrenciler alınacak?

Sizler de konuyla ilgili düşüncenizi haberin yok kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.