MEB öğretmenleri istemese de başka okula görevlendirebilecek MEB öğretmenleri istemese de başka okula görevlendirebilecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Gaziantep’e  düzenlediği gezide önemli açıklamalarda bulundu. Yeni müfredatın açıklanacağını söyleyen Tekin, müfredatın öğrencilerin üzerindeki ders yükünün azaltacağı, derslerin daha da hafifleyeceği sinyalini verdi. Bu açıklamalar sonrasında akıllara yaz tatilinin ve ders saatlerinin yeniden düzenlenmesi konusu geldi.

Geçtiğimiz aylarda ders saati sayısının azaltılıp azaltılmayacağı sorusuna Bakan Yusuf Tekin cevap vermiş ve böyle bir çalışma olmadığını söylemişti. Bu durumda geriye kalan ihtimal olarak ders süresinin azaltılması gündeme geldi. Gelişmeler ve hafifletilecek müfredat doğrultusunda ilkokullarda ders süresinin 30 dakikaya inmesi söz konusu.

Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre ilkokulda eğitim öğretim gören öğrencilerin odak süresi daha. Öğrencilerin odaklanma süresi yaş büyüdükçe ve sınıflar arttıkça daha da artıyor.

Ders süreleri ile ilgili görüş belirten çok sayıda uzman ilkokulda ders süresinin 30 dakika, ortaokul ve lisede 35 dakika olmasının gerektiğine vurgu yapıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni müfredat ile ilgili beş açıklamayı yapmadım. Yeni müfredat ile birlikte ders süreleri ve yaz tatillerinde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmadı.

Ders saatleri, ders süresi ve yaz tatili ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz