Ders kitapları mercek altında

Ders kitapları mercek altında

Ders kitapları mercek altında
12 Eylül 2016 - 01:22

MEB’in, cemaate yakın olduğu gerekçesiyle 58 yayınevinin bastığı ders kitabı ve yardımcı kitapları iptal etti. Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, “Cemaatin bu alana egemen olduğunu yıllarca söyledik” dedi.


Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda dağıtılan ders kitaplarını basan ve hazırlayan yayınevlerini ayıklamak için çalışma başlattığı öğrenildi. Ücretsiz ders kitabı dağıtımının başladığı 13 yıllık dönemde 2 milyarı aşkın kitap için 4 milyar lira ödendi.
FETÖ operasyonları kapsamında kapatılan dershane, özel okul ve yurtların ardından ders kitapları da mercek altına alındı. Ders kitaplarını basan yayın evlerinin ve kitapların belirlenmesi için çalışma başlatıldığı öğrenildi. MEB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ders kitabı, yardımcı kaynak basan 58 yayınevinin kitaplarının iptal edildiği belirtildi.
Okullarda ders kitaplarının devlet tarafından ücretsiz dağıtılmasının ardından yayınevlerinin yardımcı kaynak adı altında ve öğretmenler aracılığıyla okullara girdiği biliniyor. Hiçbir denetimden geçmeyen kaynak kitapların, her yayınevinin siyasi görüşüne göre oluşturulmuş içeriklerle öğrencilere ulaşmaya başladı.
MEB DERS KİTAPLARI İÇİN YAKLAŞIK 4 MİLYAR LİRA ÖDEDİ: MEB, ilk kez 2003’te başladığı ücretsiz ders kitabı dağıtımı için 13 yılda 3 milyar 700 milyon 208 bin 905 lira ödedi. MEB’in, 2016 yılı bütçe kitapçığına göre, Bakanlığın 2003 yılında uygulamaya başladığı “Ücretsiz Ders Kitabı Temini Projesi” kapsamında, 2003-2015 yıllarını kapsayan dönemde, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine 1 milyar 585 milyon 654 bin 106 kitap dağıtıldı. Bu kitaplar için 2 milyar 536 milyon 957 bin 457 lira ödendi. Lise kademesinde ise uygulamanın başladığı 2006’dan bugüne kadar basılan 621 milyon 338 bin 705 kitap için 1 milyar 163 milyon 251 bin 448 lira ödendi.
CİNSİYETÇİ VE GERİCİ: Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir konuyla ilgili SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Cemaatin bu alana egemen olduğunu yıllarca söyledik. Ders kitaplarının içeriğinin hatalarla dolu olduğunu, cinsiyetçi, gerici olduğunu ve kitaplarında ciltlerinin kalitesiz olduğunu ilettik. Öğrencinin elinde ilk ayda kitaplar dağılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın basım evi boş durmasın, kitaplar buralarda basılsın, yayınevleri aradan çıkarılsın önerisini getirdik. Devletin verdiği bu kitaplar doğru düzgün kullanılmıyor. Ödünç kitap uygulaması başlatılarak hem öğrencilere devlet malına sahip çıkma anlayışını ve sorumluluğunu aşılanabilmeli” dedi.

Bu haber 1426 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort