Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT, Malatya’da öğretmenlere gönderilen mesaja ateş püskürdü. 

MEB görevde yükselme sözlü mülakat sınav tarihi belli oldu MEB görevde yükselme sözlü mülakat sınav tarihi belli oldu

Malatya’da okulları gezip okul müdürlerinden birifing alan Malatya Valisi, Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile öğretmenlere talimat gönderdi. Öğretmenlere gönderilen mesajda; öğretmenlerin kılık kıyafetlerine özen göstermeleri, adeta enkazdan çıkmış gibi giyinmemelerini, deprem psikolojisini üzerlerinden atarak 6 Şubat öncesinin şevkiyle çalışmaları istendi. 

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı sosyal medya hesabından öğretmenlere gönderilen bu mesaja tepki gösterdi. Özat, Vali ve Milli Eğitim Müdürünün Malatya’ya yeni atandığını, depremi yaşamadığı için bu fütursuz talimatı çekinmeden verebildiğini söyledi. 

Depremi 1 dakika 40 Saniye yaşamış öğretmenlere bunun yapılmasının insani olmadığını, vicdana sığmayacağını ifade eden Özat,  asrın felaketini yaşamış depremzede öğretmenleri Bakanlığın hala anlayamadığını, sahip çıkmadığını vurguladı. Şartlı tayinlerle, sınırlı tayinlerle öğretmeni mağdur ettikleri,yetmemiş gibi bir de mesajlarla tehdit etiklerini söyledi. Depremzede öğretmenlerin böylesine acımasız, anlayışsız talimatlarla değil, motive edici mesajlarla teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. 

İlk günden beri depremzede öğretmenlerin yanında olan tek sendikanın Eğitim Gücü Sendikası olduğunu söyleyen Özat, sahayı takip ettiklerini, onların sesi olmaya devam edeceklerini vurguladı. 

Özat’ın mesajı şöyle;