Değer Acı Örneklerle Açıkladı: Başarı Müdüre, Başarısızlık Öğretmene

Eğitimci Yazar Sedat Değer, eğitim gündeminin önemli konularını ele almaya devam ediyor. Yazıları ile eğitim camiasını yakından ilgilendiren birçok konuya açıklık getiren Değer, son yazısında okullardaki başarı ve başarısızlığın okul müdürleri ve öğretmenlere yansımasını bazı kurumlarda yaşanan dramatik örnekleri kamuoyu ile paylaşarak ele aldı.

30 Ocak 2017 - 01:12 - Güncelleme: 30 Ocak 2017 - 12:14

Başarı ve başarısızlığın eğitim camasında nasıl paylaşıldığını, başarı ve başarısızlıkla ilgili ödül ve ceza yaklaşımlarındanokul müdüdleri ve öğretmenlerin habgi refleksleri gözterdiğini somut ve dramatik örneklerle gündeme getiren Değer'in yazısı şöyle;

"Okulun Başarısı MÜDÜRE, Başarısızlıkları ise ÖĞRETMENLERE Lanse Edilir"

Bu bir genelleme değildir,okulun tüm başarısı ve başarısızlığını hep birlikte göğüslenen ve bunun farkında olan müdürler ile öğretmenler, hatta daha üst yetkililerde bir hayli var.Öncelikle bu dip not ile onları tenzih ediyorum.
Bu sonucu düşündürten veriler ise tüm Türkiye'deki yaşanılan anekdot ve tespitlerimdir.
Farkettiyseniz okuldaki herhangi bir başarısızlıkta hemen fatura ÖĞRETMENLERE kesilir onlardan hesap sorulur .Bu en üst mevkiden başlayan silsile düzeni içinde ÖĞRETMENLERE kadar lanse edilir. En son örneği Mardin'de bir okulda yaşandı. TEOG Sınavından hemen sonra sözde ingilizce ortalamasının altında kaldığından dolayı öğretmenden savunma istenir. Daha sonuçlar bile açıklanmamıştır halbuki, yani ortada veri bile olmazken suçlu öğretmen olarak belirlenmiştir bile. Kamuoyunda bu olay duyulunca geri adım atılır ama olaya bakış açısı ortadır.
Başka bir okulda ise okulun müdüründen tut öğretmenine tüm paydaşlarınca bir ödül/sertifika kazanılır. İş ödülü/sertifikayı almaya gelince okuldaki öğretmenlerin bu ödül/sertifikadan haberleri dahi olmaz. Sertifika/ödül, verilir fotoğraflar çekilir kareye müdür girip kamuoyunda paylaşılınca ancak öğretmenlerin o zaman haberi olur. Çünkü ortada bir başarı vardır ki öğretmenlerin de desteği ile oluşan,bu sonucun ÖĞRETMENLERE lanse edilmesini bırakın ruhu bile duymamalıdır.Bu şekilde hareket edilmesinden ana felsefesi olarak bunu gösteriyor.
İş TEOG sınavında ful çıkartan öğrenci olduğunda ise ibre tersine çevriliyor birden. Tüm mülki amirler dahil il yada ilçe milli eğitim müdürü,okul müdürünün... olduğu öğrenciyle bir poz verilir.Başarı dışarıya bu şekilde lanse edilir. Peki o öğrenciyle ders içinde ve dışında ilgilenen öğretmenleri nerdedir? Fotograf karesinde belki de ilk kez öğrenciyi gören yetkililer olur da öğretmenlerin ise o karede yerini göremezsiniz.
Bir tarafta TEOG Sınavında sözde başarısızlık olunca öğretmenden rapor veya izahat istenir.Bu durumda yetkilileri ise sorumluluğu üstlenmekte göremezsiniz.Diğer tarafta ise Sözde ful çekerek TEOG sınavında başarı sağlanınca öğretmen hariç tüm yetkililer başarının yansıması olan o karede poz verirler.Öğretmen ise o karede bulunmaz bulunamaz...
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI


MEB'den öğretmenlerle ilgili önemli kararMEB'den öğretmen ve vatandaşa sosyal medya uyarısı

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • nesnel
    9 ay önce
    tam tersi.kim yazmış bu yazıyı.başarı veliye mal ediliyor.başarısızlık idare ve öğretmene.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yargıtay'dan Evlilik hayatıyla ilgili flaş karar!
Yargıtay'dan Evlilik hayatıyla ilgili flaş karar!
"Hasta Olmamızın Sebebi Soğuk İçecekler ya da Soğuk Ortamlar...