Değer'den Öğretmenlerin veli (ev) ziyaretlerine ilişkin çok önemli açıklama

Eğitimci Yazar Sedat Değer, öğretmenlerden istenen ev ziyaretlerine ilişkin araştırmalarını sürdürüyor. Daha önceki yazısında öğretmenlerin ev ziyaretlerinin zorunlu olmadığını açıklayan Değer, konuya ilişkin hukuksal araştırmalarını yaptığını ve bir Danıştay kararına ulaştığını açıkladı.

Değer'den Öğretmenlerin veli (ev) ziyaretlerine ilişkin çok önemli açıklama
28 Aralık 2016 - 18:26 - Güncelleme: 28 Aralık 2016 - 19:45

Değer'in tespitlerine göre öğretmenlere veli (ev) ziyaretleri talimatını da içeren genelgenin Danıştay tarafından iptal edildiği, bu nedenle de öğretmenlere ev ziyareti zorunluluğunun hukuka aykırı olduğu ortaya çıkıyor.
Araştırmacı Eğitimci Yazar Sedat Değer'in konuya ilişkin açıklaması şöyle:
''Araştırmalarımda ;Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun , Ev ziyaretlerini de kapsayan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün 25.08.2011 tarih ve 2011/47 sayılı genelgesini 2012/617 sayılı kararı ile iptal ettiği bilgisine ulaştım.
Normlar hiyerarşisinde hukuki düzenleme olan normlar, bir üst normlara ve anayasal hükümlere bağlı olarak oluşturulur.Ne bir yönetmelik kanuna,ne bir kanun hükümleri anayasa ve yasalara aykırı ters düşen emredici hükümler içeremez.Dolayısı ile bu hiyerarşinin uygulayıcıları konumundaki hiç bir amir de kanun ile meri mevzuatın içermediği ve yasaların hükümlerini öngörmeyen emirler veremez hele yasalarımızın temel hak ve hurriyetleri ile ters düşecek emir hiç bir zaruretle veremez.Her düşüncede oluşan emir kanun değil,o yüzden kanun ve hukuk süzgecinden geçtikten sonra hukuki olarak emir haline ancak gelebilir.''
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
 
 


 

Bu haber 3164 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Şişli Eskort