Darbe iddianamesindeki İçişleri Bakanı kim?

YURTTA Sulh Konseyi' iddianamesi, "15 Temmuz'un siyasi ayağını tespit edemedik" diyen Darbe Araştırmaları Komisyonu Başkanı Reşat Petek'i yalanlıyor. İddianamenin 'Mülkiye İmamları'nın anlatıldığı bölümde "İçişleri Bakanı üzerinde nüfuz kullanan örgüt, kaymakam seçimi ve tayinleri ile valiler kararnamelerinde özellikle etkili olmuş, örgüt dışından seçilen bir iki kaymakamın neden alındığının hesabını, bakana sormaya cüret edecek hale gelmiştir" ifadelerine yer veriliyor.

12 Nisan 2017 - 08:47

Ancak bakanın adı açıklanmıyor. AKP ilk iktidar olduğunda kurulan 58. hükümetten bu yana İçişleri Bakanlığı yapan isimler şöyle: Abdülkadir Aksu, Beşir Atalay, İdris Naim Şahin, Muammer Güler, Efkan Ala, Süleyman Soylu. Bu isimlerden Şahin dışındakiler hâlâ AKP içinde yer alıyor.

Seçim dönemlerinde ve 1 Kasım öncesi kurulan geçici hükümette atanan içişleri bakanlarının da "Erdoğan'ın güvendiği isimler" olduğu biliniyor. Cemaatin bu bakanlardan hangisi ya da hangileri üzerinde nüfuz kullandığı sorusu ise hâlâ yanıt bekliyor.
Darbe iddianamesindeki İçişleri Bakanı kim?

Tamer Arda ERSİN Ankara Darbe Araştırmaları Komisyonu Başkanı Reşat Petek, "Darbenin siyasi ayağını tespit edemedik" demişti ancak "Yurtta Sulh Konseyi" iddianamesinde Gülen Cemaatinin üzerinde nüfuz kullandığı bir içişleri Bakanından bahsedildiği ortaya çıktı.

İddianame içinde "Mülkiye imamları"mn anlatıldığı bölümde, "FETÖ, örgüt dışından seçilen bir iki kaymakamın neden alındığının hesabını, bakana sormaya cüret edecek hale gelmiştir" denildi.

Ancak iddianamede bu bakanın adı açıklanmadı. AKP hükümetleri döneminde 15 Temmuz'a kadar içişleri Bakanlığı yapan 5 isimden Abdülkadir Aksu ve Beşir Atalay partinin ağır toplarındandı. Idris Naim Şahin, Muammer Güler ve Efkan Ala da görevde oldukları dönemde "Erdoğan'ın güvendiği isimler" olarak anılıyordu. Şahin dışındaki isimlerin hepsi AKP'de görevlerine devam ediyor.

ÇATI İDDİANAME BİR ANDA DEĞİŞTİ


15 Temmuz darbe girişimi günü Genelkurmayda yaşananlara odaklanan ve "Yurtta Sulh Konseyi" iddianamesi diye bilinen iddianame ilk açıklandığında darbe girişiminin çatı iddianamesi olduğu belirtilmişti, iddianamede Gülen Cemaatinin devlet ve ordu içindeki örgütlenmesine ilişkin genel geçer ifadeler yer almış, tarif edilen dönem ağırlıklı olarak AKP hükümetleri dönemini işaret etse de iddianamede muğlak ifadelerle sorumluluğu olan siyasetçiler adeta saklanmıştı. Ancak buna rağmen hükümet iddianameden rahatsız olmuştu, iddianameyi hazırlayan Ankara Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili Necip Cem Işçimen kızağa çekilirken, bu sefer Akıncı Hava Üssü iddianamesi "çatı iddianame" olarak yansıtılmıştı.

BAKANA İKİ KAYMAKAMIN HESABINI SORMUŞLAR

Işçimen'in hazırladığı iddianamede AKP'yi rahatsız eden bölümlerin önemli bir kısmını Gülen Cemaatinin Mülkiye yapılanmasına ilişkin yazılanlar oluşturuyor. Örgütün "Mülkiye imamları"mn anlatıldığı bölümde "FETO'nün içişleri Bakanı üzerinde nüfuz kullandığı" belirtildi, iddianamede, "içişleri bakanı üzerinde nüfuz kullanan örgüt, kaymakam seçimi ve tayinleri ile valiler kararnamelerinde özellikle etkili olmuş, örgüt dışından seçilen bir iki kaymakamın neden alındığının hesabını, bakana sormaya cüret edecek hale gelmiştir. Ancak mülkiyede uzun zamandır örgütlenme tamamlandığı için mülkiye imamlığı mahrem hizmetler sınıfından çıkarılmıştır" denildi. Ancak iddianamede tarihlerin muğlak bırakılarak, bu tür bir ilişkiye hangi bakanla girildiği adeta saklanıyor.

Adil Öksüz MİT'in Değil Yabancı Güçlerin Ajanı

İŞTE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YAPAN AKP'Lİ İSİMLER

AKP'nin ilk iktidar olduğu dönemde kurulan 58. hükümetten bu yana şu isimler içişleri Bakanlığı yaptı: Abdülkadir Aksu (2002-2007), Beşir Atalay (2007-2011), İdris Naim Şahin (2011-2013), Muammer Güler (ocak 2013-ara^ kk 2013), Efkan Ala (2013ağustos 2016), Süleyman Soylu (ağustos 2016'dan bu yana görevde). isimlerin hepsi ya AKP'nin ağır topları ya da Erdoğan'ın özel güvenine sahip olduğu bilinen kişiler. Bu isimlerden Şahin dışındakiler hâlâ AKP içinde yer alıyor. Seçim dönemlerinde ve 1 Kasım öncesi kurulan geçici hükümette bürokrasiden atanan içişleri Bakanlarının da Erdoğan ve AKP'li isimlerin özel güvenine sahip kişiler olduğu biliniyor. Bu bakanlardan hangisi ya da hangileri üzerinde Gülen Cemaatinin nüfus kullandığı sorusu hâlâ yanıt bekliyor.

ORTAKLIK DERSHANE KARARIYLA BOZULDU 

"Yurtta Sulh Konseyi" iddiana- ^ meşinde, dershanelerin kapatılmasıyla su yüzüne çıkan kapışmaya da şu ifadelerle yer verildi: "Siyasal iktidarın yakın dönemde aldığı bir karar, FETO'nün 'her yere yayılma ve her yerde olma' prensibine aykırı bir durum oluşturmuştur. Örgütün varlığı açısından önemli gördüğü ve uzun süredir yurt genelinde yayıldığı dershanelerin özel okula dönüştürülmesi siyasi kararı, bu temel anlayışına aykırılık oluşturmuştur (...)

İktidarın bu siyasetinin insan kaynağını kesintiye uğrayacağı endişesi taşıyan örgüt, hedeflerine ulaşmak için şartların kötüleşeceğini düşünerek '90'larda rüşvet dağıtırken 2012 yılında başlayan 2013 yılı sonuna kadar devam eden süreçte, siyasi iktidara karşı savaş açarak bu durumdan kurtulmanın çaresini aramıştır. Dolayısıyla cihat, en genel ifadeyle örgütün özel iletişim dilinde 'FETO'nün siyasi, ekonomik ve toplumsal hedeflerine ulaşma yolunda verdiği mücadele' anlamına gelmektedir."
EVRENSEL
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sınavla Girilecek Liseler Belli Olmaya Başladı
Sınavla Girilecek Liseler Belli Olmaya Başladı
MEB'den okullara önemli yazı: Geciktirmeden ödeyin
MEB'den okullara önemli yazı: Geciktirmeden ödeyin