Danıştay Kararında Öğretmenler İçin Mobbing Tanımı

Öğretmenlerin hangi olaylarda ve durumlarda mobbing ile karşı karşıya kaldığı konusunda Danıştay tarafından verilen bir kararda ayrıntılı tanım yapıldı.

Danıştay Kararında Öğretmenler İçin Mobbing Tanımı
14 Mayıs 2019 - 15:44

Ofis hastalığı olarak bilinen mobbing anlam olarak psikolojik şiddet, topluca saldırma, rahatsız etme ve sıkıntı verme anlamına gelmektedir. Belirli bir kişinin hedef alınıp, çalışmalarının sistemli bir şekilde engellenmesi ve huzursuz olmasına yol açılması için uygulanan yıldırma, dışlama ve gözden düşürme şeklinde de açıklanabilir.

Danıştay’ın Mobbing Tanımı

Danıştay 2. Dairesi tarafından 2015/6040 esas no dosya üzerinden verilen 2017/6537 nolu kararında öğretmenlere verilen ders programının haftanın geneline yayılarak öğretmen için bilerek zorlaştırılması, öğretmene birbiri ile çakışan görevler verilmesi ve öğretmenin aynı gün birkaç okula gidilecek şekilde program yapılması mobbing olarak tanımlanmıştır.

Söz konusu dosya ve karar kapsamında Danıştay 2. Dairesi tarafından açıklamada belirtilen hareketlere maruz kalan öğretmene maddi ve manevi tazminatı ödenmesine hükmedilmiştir.

Bu haber 1620 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum