ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca düzenlenen "Cumhuriyet'in 100. Yılında Türk Kadını" fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 9 Ocak'ta başlatılan yarışma, yaşamın her alanında kadının yerini ve gücünü fotoğraflarla ortaya koydu. 3 binin üzerinde fotoğrafın katıldığı yarışmada sağlıktan eğitime, sanattan spora birçok farklı alanda modern ve çağdaş Türkiye'nin mimarı kadınların olduğu fotoğrafların yanı sıra kültürel mirasın izlerini taşıyan kadınların yer aldığı kareler de ödüllere damga vurdu.

- "Fotoğraflar üzerinden toplumsal bellek inşa edildi"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçen 100 yılda oluşan görsel hafızada en önemli yeri fotoğrafların tuttuğunu vurguladı.

Fotoğraflar üzerinden toplumsal bellek inşa edildiğini belirten Yanık, "Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, 1985'ten bu yana çok önemli bir bellek inşa ediyor. Bu kapsamda Cumhuriyet'imizin 100. yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ile birlikte milletimize yeni bir hafıza hediye etmeye çalıştık." değerlendirmesinde bulundu.

Yanık, yarışmanın hem fotoğraf sanatının desteklenmesi hem de Türk kadınının sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif faaliyetlerde başarılarının ortaya konması açısından önemli olduğunu belirterek, "Hem dernek yönetimine hem de katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ödül sahiplerini de tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

- Ödül alan fotoğraflar sergilenecek

Yarışmaya 420 fotoğrafçı, 3 bin 59 kare fotoğrafla katıldı.

Yarışmada birinciliği, Kovid-19 salgını sırasında koronavirüse yakalanan annelerin bebekleriyle ilgilenen hemşire Ece Özcan'ın yer aldığı fotoğrafıyla Uğur Yıldırım kazandı.

Paris'te polisin protestocuları tehdit etmesine ilişkin adli soruşturma açıldı Paris'te polisin protestocuları tehdit etmesine ilişkin adli soruşturma açıldı

Genç Kadınlar Eskrim Kılıç Milli Takım kaptanı Nisanur Erbil'in portresiyle Selahattin Sönmez'in ikinci olduğu yarışmada, İzmir Güzelyalı Köprüsü'nde spor yapan kadın fotoğrafıyla Mehmet Yılmaz üçüncülüğü elde etti.

Kadın polisler karesiyle Ozan Güzelce, dansçı Ela Şahin karesiyle Muzaffer Murat İlhan, Türkiye'nin tek kadın nalbandı Şeyma Kalkan karesiyle Deniz Kalaycı, sanatçı Deniz Sağdıç karesiyle Erdem Şahin ve milli voleybolcu Eda Erdem'in sevinç karesiyle Mert Bülent Uçma yarışmada mansiyon aldı.

Müzisyen Dilan Lutfunsa karesiyle Murat Bakmaz, heykel boyama yapan genç bir kadın karesiyle Songül Geyik, öğretmen Melike Taşkın ve halı dokumacılığı yapan Güneş Tunç kareleriyle Ufuk Turpcan ise etkileşim ödüllerinin sahibi oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ödül töreni düzenlenmeyen yarışmada yer alan fotoğrafların daha sonra açıklanacak tarihlerde, farklı yerlerde sergilenmesi planlanıyor.