erkek protez saçthemeforest temaları

Cumhuriyet tarihinin en büyük sportif altyapı projesi: 'Sportif Yetenek Taraması'

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek amacıyla başlattıkları cumhuriyet tarihinin en büyük altyapı projesi olan 'Sportif Yetenek...

Cumhuriyet tarihinin en büyük sportif altyapı projesi: 'Sportif Yetenek Taraması'
15 Şubat 2020 - 17:29 - Güncelleme: 15 Şubat 2020 - 17:30
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek amacıyla başlattıkları cumhuriyet tarihinin en büyük altyapı projesi olan 'Sportif Yetenek Taraması Projesi' ile geçtiğimiz yıl toplamda 1 milyon 226 bin 503 çocuğun taramasının yapıldığını, bunlardan yaklaşık 110 bininin yetenek havuzuna alındığını bildirdi.
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Cumhuriyet tarihinin en büyük altyapı projesi olarak nitelendirdiği 'Sportif Yetenek Taraması Projesi' ile geçtiğimiz yıl toplamda 1 milyon 226 bin 503 çocuğun taramadan geçirildiğini açıkladı. Bakan Kasapoğlu, taraması yapılan çocuklardan yaklaşık 110 binin yetenek havuzuna alındığını bildirdi.
Bakan Kasapoğlu, Türk Sporunun geleceği olan Sportif Yetenek Taraması Projesi ile yakalanmak istenen hedefleri ve projenin geldiği noktayı rakamlarla anlattı.
Hedeflerinin, bütün branşlarda yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek ve ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil edecek sporcu potansiyelini ortaya çıkarmak olduğunu kaydeden Bakan Kasapoğlu, "Tesis eksikliği elimizi kolumu bağlayan, önemli bir problemdi. Bu problemin ortadan kalkmasıyla, nitelik anlamında adımlar atacak imkanlara kavuştuk. Hızlı ve güçlü işbirlikleri sağlamak hususunda yeni yönetim sisteminin sağladığı avantajları da iyi değerlendirerek, Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük altyapı projesini hayata geçirdik" diye konuştu.
Kasapoğlu, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukların bilimsel yöntemlerle tespit edilerek, bu çocukların üst düzey sporcu olarak yetiştirilmeleri için başlatılan proje ile olimpik sporcu havuzuna her yıl yaklaşık 4 bin sporcu ekleyerek uluslararası sportif başarıların artırılmasını amaçladıklarını belirtti. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Bu projemiz ülkemizin geleceğine matuf çok önemli bir proje. Yetenekli çocuklarımızın ilkokul üçüncü sınıfta tespit edip spora yönlendirilmesi, ilgili branşlara yönlendirilmesi, pek çok bilimsel testi de dahil ederek, çok önemli bir emeğin de olduğu hakikaten önemli bir çalışma. Bu çalışma çerçevesinde bizim olimpik sporcu havuzumuzu da 2023'e kadar önemli bir seviyeye çıkaracağımızı da müjdelemek istiyorum. Bu çerçevede her yıl ortalama 1 milyon 200 bin çocuğumuzun yetenek taramasını gerçekleştiriyoruz. Ben, bu noktada bizimle işbirliği yapan Milli Eğitim Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Örneğin, geçtiğimiz yıl yetenek taraması sürecini geçen 1 milyon 226 bin 503 çocuğumuzdan yaklaşık 110 bin çocuğumuz şu an yetenek havuzunda ilgili süreçleri yaşıyorlar. Onların Temel Hareket Becerileri ve Spor Becerileri Eğitimi sürecini tamamlamasının ardından olimpiyat hazırlık merkezlerine, sporcu eğitim merkezlerine yönlendirilmesiyle sonraki süreçteki müsabakalar, turnuvalar, şampiyonalar ve olimpiyatlar için çok önemli bir kaynağa ulaşmış olacağız. Sporcu potansiyelimizi ortaya çıkarmış olacağız, ben bunu çok önemsiyorum" ifadelerini kullandı.
Mehmet Muharrem Kasapoğlu ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda okuyan 83 ülke vatandaşı 40 bin 843 öğrencinin 816'sının sportif yetenek taramasına katılarak, Temel Hareket Becerileri ve Spor Becerileri Eğitimi'ne davet edildiklerini bildirdi.

"YÜZME BİLMEYEN KALMASIN"
Bakan Kasapoğlu, çok önemsediği bir başka proje olan 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi' ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Yüzme sporunun gelişmesi adına ülkenin dört bir tarafına çok sayıda havuz yaptıklarını dile getirerek, "Yüzme sporu olimpiyatlar başta olmak üzere şampiyonaların madalya deposudur. Artık yüzmede biz de olacağız. Son 18 yıla bakarsak havuz sayısında inanılmaz bir yükseliş var. 2002'de 46 olan yüzme havuzu sayısının 145'e yükselmesi her şeyi anlatıyor" dedi.
Kasapoğlu, göreve geldiğinde 'İlk 100 günde yüz bin kişiye yüzme öğreteceğiz' iddiasıyla yola çıktıklarını ve bunu başardıklarını dile getirerek, bu zamana kadar proje kapsamında 264 bin 57 kişiye yüzme öğrettiklerini bildirdi. Bakan Kasapoğlu, bu yıl sonuna kadar 1 milyon kişiye yüzme öğretme hedefleri bulunduğunu da sözlerine ekledi.
(Mehmet Kalay/İHA)
Bu haber 622 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort