Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz milletine husumet besleyen korkaklarla mücadele ederek, zihinlere ve kalplere vurulan prangaları kırarak, yasakları ortadan kaldırarak Türkiye'yi bugünlere getirdik." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

Erdoğan, geçen cumartesi Gaziantep'te vatandaşlarla kucaklaşıp hasret giderdiklerini, resmi rakamla 75 bin kişinin katıldığı toplu açılış ve mitingin Gazianteplilerin 2023'e nasıl hazırlandığının en güzel ifadesi olduğunu belirtti.

Gaziray ile yapımı tamamlanan diğer eser ve hizmetlerin açılışlarını yaptıktan sonra 25 Aralık Panorama Müzesi'nde kadınlarla keyifli bir sohbet gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, kendilerini coşkuyla, sevgiyle, samimiyetle bağrına basan tüm Gazianteplilere teşekkür etti.

- Köy Yaşam Merkezleri

Erdoğan, bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülkenin dört bir yanında hayata geçirilen 2 bin Köy Yaşam Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile bu adımı attıklarını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Köy Yaşam Merkezleri projesiyle adeta yeni baştan inşa ettiğimiz okul altyapımız sebebiyle artık kullanılmayan köy okulları binalarımızı hayat boyu öğrenme yaklaşımıyla yeniden aktif eğitim birimleri haline getirmeyi hedefliyoruz. Okullarda sadece öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul eğitimi verilmekle kalmayacak, okul binalarımız aynı zamanda köy halkının ihtiyaçlarına göre çeşitlenen farklı mesleki ve teknik kursların düzenlendiği kültür ve sanat faaliyetlerinin yürütüldüğü merkezler haline gelecek. Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın tamamına, özellikle de hanım kardeşlerimize önemli katkısı olacağına inandığım bu projenin ülkemize ve milletimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum."

- Yurt dışı programları

Erdoğan, yarın Hasankeyf Tüneli ve yollarının açılış törenine canlı bağlantı ile katılacağını, perşembe günü 10 Kasım Anma Törenlerinin ardından başlayacak bir dizi yurt dışı program gerçekleştireceklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'ın Semerkant şehrine gideceklerini, orada Türk devletleri ile zirve oluşturacaklarını, ardından Endonezya'da yapılan G-20 Liderler Zirvesi'ne, daha sonra Bahreyn'de gerçekleştirilen Manama Diyalog Forumu'na, son olarak da Katar'da 2022 FIFA Dünya Kupası açılış programına katılacaklarını ifade etti.

Tüm bu programlarda gerçekleştirecekleri toplantı ve görüşmelerde ülkenin siyasi ve ekonomik vizyonuna uygun değerlendirmeleri muhataplarıyla paylaşacaklarını söyleyen Erdoğan, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecekleri programların ülke için hayırlara vesile olmasını diledi.

- "Milli iradenin üstünlüğü esasına dayalı yeni bir yapı inşa ettik"

Türkiye'nin dünyanın en eski, en güçlü, sürekliliği en sağlam devlet geleneğine sahip milletlerinin başında geldiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

"Anadolu'yu kendimize vatan yaptıktan sonra da bu topraklarda yükselttiğimiz her bayrakla ortak varlığımızın teminatı, güç kaynağımız, bağımsızlığımızın mihenk taşı devletimize sahip çıktık. Selçuklu'nun attığı temeller, vurduğu damgalar hala Anadolu'nun dört bir yanında yaşıyor. Osmanlı'yı bir uç beyliğinden cihan devletine taşıyan güçlü kurumsal temellerin çoğu halen ayaktadır. Cumhuriyet'imizi kurarken tüm bu birikimin üzerine milli iradenin üstünlüğü esasına dayalı yeni bir yapı inşa ettik. Rahmetli Erol Güngör, Anadolu'daki Türk devletlerinin Orta Asya'daki devasa imparatorluklar gibi kısa sürede yıkılıp gitmeyişini Osmanlı'nın dehasına bağlıyor. Yerleşik bir medeniyet olan Osmanlı'nın Cumhuriyet'e bıraktığı mirasın büyüklüğünü bugünkü önemli kurumlarımızın çoğunun kuruluş tarihlerinde görmek mümkündür. Üniversitelerimizden Meclis'imize, adliyemizden maarifimize kadar Osmanlı'nın kurduğu müesseselerin çoğunun devam ettiği gerçeği, devletteki sürekliliğin işaretidir. Hiç şüphesiz bu gücün gerisinde milletin ve devletin ruh ve beden gibi ayrılmaz bir bütün olması vardır."

Türkiye-İran-Azerbaycan Meclis Başkanları, Antalya'da üçlü görüşme yaptı Türkiye-İran-Azerbaycan Meclis Başkanları, Antalya'da üçlü görüşme yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte vesayet odaklarının devleti, milletin değerlerine ve iradesine karşı bir kırbaç gibi kullanma gayretlerinin yol açtığı hasarı demokrasi ve kalkınma reformlarıyla önemli ölçüde tamir ettiklerini dile getirdi.

- "Devlet millet kucaklaşmasının odağına özgürlüğü yerleştirdik"

Artık sadece tarihten geleceğe uzanan kadim mirasın özüne uygun şekilde asli görevlerine odaklanmış, milletiyle etle tırnak gibi bütünleşmiş şekilde çalışan bir devlete sahip olduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Milletimizin zenginliğinden ve kucaklaşmasından güç alan devletimizi her alanda dünyada hak ettiği yere çıkartmak için gece gündüz çalışıyoruz. Cumhuriyet'imizin yeni yüzyılına girerken devlet millet kucaklaşmasının odağına özgürlüğü yerleştirdik. Ancak korkaklar kendi insanlarının düşüncelerine kelepçe vurmak, kendi halkını geri bırakmak, kendi ülkesinin büyümesini engellemek ister. Biz milletine husumet besleyen korkaklarla mücadele ederek, zihinlere ve kalplere vurulan prangaları kırarak, yasakları ortadan kaldırarak Türkiye'yi bugünlere getirdik. İşimiz hizmet, gücümüz millet derken ülkemize kazandırdığımız ve kazandıracağımız eserler yanında işte bu tarihi zihniyet dönüşümünü de kastediyorduk. Büyük fikirlerin, büyük sanatçıların içinde hayat buldukları özgürlük öyle sadece sloganla, lafla, kağıt üzerinde yapılan düzenlemelerle olmaz. Bunun için insanlara hayallerini gerçekleştirebilecekleri imkanları sağlamanız gerekir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeyi 81 vilayeti ve 85 milyon insanıyla kuşatan, eser ve hizmetlerle zenginleştirirken aslında gerçek özgürlüğün de zeminini döşediklerini vurguladı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yıllarca vesayetin baskısı, terör örgütlerinin saldırıları, çetelerin tehditleriyle bunalan insanımızı güvenliğin ve huzurun iklimine taşırken aynı zamanda bireyleri her alanda gerçek özgürlükle de tanıştırıyorduk. Gelişmiş ülkelerdeki demokrasi ve refah standartlarına gıptayla bakan insanımıza çok daha ileri hakları ve imkanları sunmak için mücadele ederken her kesimden vatandaşımızın özgürlük talebine de cevap veriyorduk. Biz bu çabaları gösterirken, elimize kolumuza sarılanların, paçamızdan çekenlerin özgürlük söylemlerinin gerisindeki faşist zihniyeti en iyi milletimiz biliyor."

(Sürecek)