Çocukta Öz Güven Nasıl Geliştirilir

Her ebeveynin amacı, öz güveni gelişmiş başarılı çocuk yetiştirmektir. İnsanın yaşamı boyunca her alanda başarılı olabilmesi için, kendine güven duyması son derece önemlidir. Bunun başarılabilmesi için çocukluk döneminde sağlam temeller atılmalıdır.

Çocukta Öz Güven Nasıl Geliştirilir
16 Ekim 2018 - 20:20

 

Öncelikle işe çocuğumuza her zaman her konuda söz hakkı vererek başlamalısınız. Söz hakkı verilen birey kendisine ne  kadar çok değer verdiğimizi gösterir. Böylece çocukta özgüvenin temeli atılmış olur. Çocuğumuza ne hissettiğini, ne düşündüğünü sorarak, duygularını bize açmasına yardımcı olmalıyız. Çünkü konuşarak içini dökerek rahatlayan çocuğun özgüveni de gelişir.Bir diğer önemli nokta da çocuğumuzla konuşurken ve onları dinlerken yüzüne bakmalıyız. Çocuğun gözlerinin içine bakarak onları dinlemeliyiz.

Ayrıca çocuğun fikirlerine önem vermek de, özgüveninin gelişmesine önemli katkılar sağlar. Aile ile ilgili kararlar alınırken çocuğun fikrinin sorulması, çocukta kendisine önem verildiği duygusunun geliştirir. Fikirleri sorulmayan çocuklar, kendisine değer verilmediğini düşünürler. Çocuğun özgüveninin gelişmesi için, olumlu davranışlarını desteklemek gerekir. Çocuğa, yaşına uygun görevler vererek, kendisinde sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olmalıyız.

Çocuğumuzun özgüveninin gelişebilmesi için, ona yeterli zaman ayırın. Onunla sohbet etmek hoşuna gider. Endişe ve korkularını yenebilmesi için kendisine değer verildiğini hissetmesi gerekir. Çocukta özgüvenin yok olmaması için, onu eleştirmekten kaçının. Aşırı eleştirici ailelerin çocuklarında güven duygusu gelişmez. Çocuğa bağırıp baskı uygulamak, çocuğun korkarak içine kapanmasına neden olur. Çocuğu başkalarıyla kıyaslamamak, her fırsatta onu ne kadar çok sevdiğimizi söylemek, onu övmek, başarılarını takdir etmek, birlikte sosyal faaliyetlere katılmak, kendisi için huzurlu ve mutlu bir aile ortamı sunabilmek, özgüvenin gelişmesine olumlu katkılar sağlar.
 


Bu haber 1516 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort